Hacıhalil Köyü Merkez Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hacıhalil Köyü Merkez Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hacıhalil köyü bilgileri - hacıhalil köyü tanıtım - hacıhalil köyü resimleri  Hacıhalil, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi hakkında tam bilgi yoktur Köyün ismi ile ilgili olarak kesin bilgi olmamakla birlikte, köyü kuran kişinin Hacıhalil adında bir kişinin olduğu sanılmaktadır. Köy, yaklaşık olarak 400-500 yıl öncesinde kurulmuşt Çeşmenin 3 defa yapılarak tekrar yıkılmıştır.
  Coğrafya

  Adıyaman'ın merkezine 12 km uzaklıktadır. Köy, Adıyaman ilinin merkez ilçesinin güneybatısındadır. Köyün güneyinde Aslanoğlu mezrası, batısında kıvırcık mezrası, doğusunda Ova Kuyucak köyü, kuzeyinde Büyükkavaklı köyü yer almaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi,köyde Atatürk barajı kurulmadan önce karasal iklim görülürken, Atatürk barajının kurulmasından sonra iklimde değişiklikler olmuştur. Sert karasaldan biraz daha ılık olan bir iklim görüntüsü oluşmuştur. Köyde daha önceleri bir metre kadar kar kalınlığı görülürken son yıllarda bundan bahsetmenin mümkün olmadığı, kışların da daha ılık geçtiği saptanmıştır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1,019
  2000 1,009
  1997 892
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda başlıca ürünler tütün, tahıl (buğday, arpa, mercimek ve nohut) pamuk ve bunlarla birlikte bostanlar da vardır. Ayrıca köy halkı bağcılıkla da uğraşmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Hacıhalil köyünde 1952 yılında İlkokul açılmıştır. Okul 1993-1994 öğretim yılında İlköğretim olmuştur. İlköğretim okulunda 9 derslik bulunmaktadır. Ayrıca okulun ana sınıfı da bulunmaktadır. Köyde okuma yazma oranı yüksektir. Yaşlılar arasında okuma yazma bilmeyenlerde vardır.

  Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hacıhalil Köyü Merkez Forum Tarih
Hacıhalil Köyü Merkez Kars Kars Tanıtımı 22 Mart 2010
Hacıhalilli Köyü Hakkında Bilgi Gülşehir Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Hacıhalil Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Hacıhaliloğlu Köyü Kadirli Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 6 Nisan 2010
Hacıhalil Köyü İskilip Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş