Hacıaliobası Köyü İncirliova Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hacıaliobası Köyü İncirliova Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hacıhalilobası köyü bilgileri - hacıhalilobası köyü resimleri - hacıhalil köyü tanıtım  Hacıaliobası, Aydın ilinin İncirliova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği çok farklı hikâyeler vardır ama en bilineni hacı Ali adında bir göçerin obasını şu an daki köy sınırları içindebir yere kurmasından dolayı isminin HACIALİOBASI olduğu bilinmektedir. Ayrıca bundan öncede bir yerleşim alanı bulunduğu ve büyük bir medeniyetin yaşadığı bilinmektedir. Eski yerleşim alanını birtaneside şu andaki köyün tam güneyine doğru iki km uzaklıkta bulunan göl (azmak) olduğu söylenmektedir ve bazı bina ve ev kalıntılarının yaz aylarında su çekilmeye başladığında ortaya çıktığı bilinmektedir. köyün kurtuluş savaşı yıllarında yunanlılar tarafından yakılıp yok edildiği ve yaşayanların köyü terk etmez zorunda kaldıkları bir çok yazılıkayıtlarda bulunmaktadır.

  Kültür

  Düğünlerinde zeybek havaları ve de düğün yemeklerinden keşkek lezizdir ayrıca bu keşkek türkiyenin en lezzetli olanıdır. Bunun nedeni ise yılardır süre gelen bir gelenek olmasıdır.

  Coğrafya

  Aydın iline 12 km, İncirliova ilçesine 2 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1138
  1997 1217

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Toprakların çok verimli olması nedeniyle her türlü tarısal ürün yetiştiriciliği devam etmektedir. Ayrıca nar yetiştiricili önemli ölçüde ilerleme kaydetmiş bulunmaktadır. Bunun için köylüye öncülük eden Özkan TURAN halen bu konuyla ilgili çalışmalarına devam etmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve çam ağaçları arsında güzel bir okuldur ayrıca okulun bahçesinde köy imkânlarıyla oluşturulmuş acık hava müzesi bulunmaktadır. fakat taşımalı eğitimdede yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faal durmdadır ayrıcarıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hacıaliobası Köyü İncirliova Forum Tarih
Hacıaliobası Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Hacıaliobası İlköğretim Okulu İncirliova Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Şubat 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş