Hacıahmetpınarı Köyü Dursunbey Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hacıahmetpınarı Köyü Dursunbey Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dursunbey Hacıahmetpınarı Köyü Bilgileri - Hacıahmetpınarı Köyü Hakkında - Hacıahmetpınarı Köyü Tanıtımı - Hacıahmetpınarı Köyü Resimleri  Hacıahmetpınarı ,Balıkesir Dursunbey ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: DURSUNBEY

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı: 77 km

  İlçeye Uzaklığı:23km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:166
  1997:152

  Tarihi

  Köy Şehitli yörüklerindendir.Köy daha çok Bursa Orhaneli ve Kütahya tarafından göç eden yörükler tarafından kurulmuştur.Köyde belli başlı soyadları şunlardır.KÖYDEN,KARACA,ALTUN,KARAKOÇ,KARATEKE,BOZ OĞLU, soyadları bulunmaktadır.

  Köyün Hacıahmet adlı birisi ve pınarla alakası yoktur.Kayı boyuna bağlı bir Türk aşireti olan Şehitliler arasında Hacıahmetli adlı bir oymak da vardır.Günümüzde Manisa/Kula tarafında köyler kurmuşlardır.Köyümüz de Şehitli yörüklerinin Hacıahmetli kolundan olması büyük ihtimaldir.Adı buradan gelir.

  Kültür

  Köy halkı gelenek görenek örf ve adetlerine son derece bağlıdır.Yerleşik yörük kültürü hakim olsada hayvancılık yapanlar yine de yaylacılık yapmaktadır.Daha çok örf ve adetler düğün ,bayram ve diğer cemiyetlerde daha çok ortaya çıkmaktadır.Kadınlar 3 etek denilen elbiselerinden vazgeçmezler başlarına paralar takarlar ve yazmaları oyalıdır.Daha çok doğa renklerinin yer aldığı renk tonlarını tercih ederler Kırmızı ,mavi yeşil gibi..kullanılan türkçe temiz bir türkçedir.Düğünler üç gün üç gece sürer bol eğlence içinde geçer.Düğünlerde gece meydan ateşi yakılır.Küçük orta oyunları düzenlenir yaratıcı zekanın en güzel örnekleri burada sergilenir...Düğünlerde vazgeçilmez yemekler şunlardır: Etli nohut,yufkadan yapılan tirit,nohutlu pilav,hoşaf,helva gibi..yemeklerde büyük sofralar kurulur vebirarada aynı tabakdan yemek yenir ki kaşıkları bile tahtadan olmasına dikkat edilir.Küçükbaş hayvancılık yapıldığı için etleri düğünlerin vazgeçilmezidir.Köyde ahenk çok önemlidir..imecehalen uygulanır.Yaşlılara saygı son derece önemlidir onlar evde başköşeye oturur ve sözleri her zaman dinlenir.Çocuk yetiştiriciliğine önem verirler kız erkek ayrımı pek yapılmaz kızlarda erkekler kadar cesur ve gözüpekdir.Ata binerler erkeğin yaptığı tüm işleri onlarda yaparlar.Kültürünü korumak içinde gereken neyse yapılır..tüm örf ve adetler çocuk daha küçükken aşılanır.Buda şehre göç edenler olsa bile aslını unutmayan nesiller yaratır ki köyüne geldiklerinde hiç köyünden uzaklaşmamış gibi hareket ederler.Tabi kültürün tamamını burada anlatmak zor olur yaşamak gerekir.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 77 km, Dursunbey ilçesine 23 km uzaklıktadır.Köy kuruluş itibari ile Bir tepenin yamaçlarında yer alan iki vadinin eteklerine kurulmuştur.Köy bir orman köyüdür.İklim olarak kışları biraz sert geçer rakım olarak yüksek olmasından kaynaklanır.Kuzey doğusunda KIZILÖZ köyü Güney doğusunda SELİMAĞA güneyinde ÇAMKÖY batısında KARAPINAR ve kuzey batısında VELİLER köyü ile komşudur.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.Ancak rakımın yüksek olmasından dolayı kışlar biraz sert geçmektedir....

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılık daha çok küçük baş hayvancılıktı ancak modern hayvancılığa geçişle beraber hemen birçok aile besi hayvancılığa dönüş yapmıştır.Buda ekonomik olarak köyün kalkınmasına yardımcı olmuştur.Tarım ürünleri olarak buğday ,arpa,mısır,elma,üzüm,yetiştirilir.Arıcılık yapan aileler de mevcuttur.Ayrıca kirazları çok güzel olur ki adını aldığı KARAKİRAZ görülmeye değer yerlerdendir.Ayrıca civar bölgelerde bulunan kömür madenleri ekonomik açıdan bir değer taşır.Fakat tarım ürünlerini pazarlama konusunda yetersiz kalmaktadırlar.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: HÜSEYİN KARACA

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Çocuklar taşımacılık sistemle AKBAŞLAR köyün de bulunan ve yeni yapılan bir okulda eğitim görmektedirler. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi çalışmasına başlanmış olup 2008 yılında bitirilmesi hedeflenmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan en yakın köye kadar asfalt olup yaklaşık olarak 7km lik bölümü toprak yoldur. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hacıahmetpınarı Köyü Dursunbey Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş