Habib-i Neccar Camii - Antakya / Hatay

'Hatay Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Habib-i Neccar Camii - Antakya / Hatay konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Habib-i Neccar Camii - Antakya / Hatay

  Antakya'da bulunan tarihi cami. Anadolu'da yapılan ilk cami olarak bilinir. Cami Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine inşa edilmiştir. Günümüzdeki cami Osmanlı dönemi eseridir, etrafı medrese odaları ile çevrilidir. Avlusunda 19.yy eseri bir şadırvan bulunur. Caminin kuzeydoğu köşesinde Hz. İsa'nın havarilerinden Yunus (Yuhanna) ve Yahya( Pavlos) ile onlara ilk inanan ve şehit edilen ilk kişi olan Antakyalı Habib-i Neccar'ın türbesi bulunur.

  Antakya şehri, İslam Devleti'nin lideri Hz. Ömer'in komutanlarından Ubeydullah Bin Cerrah tarafından 636 yılında fethedildiği dönemde fethin simgesi olarak, Habib-i Neccar ve Hz. İsa'nın iki havarisinin mezarının bulunduğu yerde, bir cami inşa edilmiştir. 1098 yılında Haçlılar'ın eline geçen ve 1099'da Antakya Prensliği halini alan şehri Memluk Sultanı Melik Zahir Baybars fethedince camiyi yeniden yaptırmıştır. Caminin medrese duvarlarında üzerinde Baybars'ın adı olan bir kitabe vardır. Depremlerden zarar gören cami ve minaresi birçok kez yenilenmiştir.

  Habib-i Neccar Efsanesi

  Efsaneye gore, M.S. 40'lı yıllarda Hz. İsa, havarilerinden Yunus (Yuhanna) ve Yahya'yı (Pavlus) Antakya'ya gönderir. Bu iki elçi Antakya'ya girerken koyunlarını otlatan marangoz Habib-i Neccar ile karşılaşır (neccar, marangoz demektir). Neccar, yatalak oğlunun elçiler tarafından iyileştirilmesi üzerine Hz. İsa'nın getirdiği dine iman eder. Ancak Antakyalılar elçileri hoş karşılamaz ve onları hapse atarlar. Hz. İsa, bunun üzerine Barbanas'ı şehre üçüncü elçi olarak gönderir.

  Elçilerin tüm çabalarına rağment halk Hz. İsa'nın dinine inanmaz ve onları öldürmeyi planlar. Bunu öğrenen Habib-i Neccar, şehre giderek Antakyalılara "Sizden hiçbir ücret talep etmeden Hakk dinini anlatan bu elçilerin söylediklerine uyun" diye seslenir. Hz. İsa'nın elçileri de, Habib-i Neccar da işkence altında şehit olurlar. Bu olay Kuran'ın Yasin suresinde anlatılmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Habib Neccar Camii Forum Tarih
Habib İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 25 Şubat 2012
İsmail Habib Sevük Kimdir - İsmail Habib Sevük Hayatı Biyografi & Otobiyografi 4 Ocak 2012
Abdullah bin habib sülemi hakkında bilgi Sahabeler ve Alimler 23 Kasım 2011
Ümm-i Habibe (ra) Kimdir - Ümm-i Habibe (ra) Hayatı Sahabeler ve Alimler 9 Şubat 2011
Habibler İlköğretim Okulu Merkez Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş