Habeşli Köyü Devrekani Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Habeşli Köyü Devrekani Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  habeşli köyü bilgileri - habeşli köyü resimleri - habeşli köyü tanıtım  Habeşli, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 374 ( Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine Göre )
  2000 371
  1997 409

  Köy nüfusu 1990' lı yılların göç sorunundan etkilenmiştir.Birçok kişi İstanbula veya Ankaraya göç etmiştir.Habeşli köyü o yıllarda adeta bir Yaşlılar köyü haline gelmiştir.Bu sadece Habeşli köyü için değil, Kastamonunun geneli için böyleydi.Şu yıllarda köyün nüfusu değişmemektedir.Köy halkının hala büyük bir bölümü İstanbulda yaşamaktadır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Tarım: Buğday, Arpa, Mısır, Şekerpancarı, Patates, Soğan ekilir.Köyde daha başka şeylerde ekilebilmektedir.Ancak köy halkı bunları tercih etmemektedir.Bunların dışında Bağlar vardır.Elma, Armut, Erik bahçeleri vardır.Bunların dışıda birkaç meyve daha yetişebilmektedir.Bağlar ticari amaçlı değil, daha çok, halkın kendileri faydalandığı yerlerdir.

  Hayvancılık: Habeşli köyünde küçükbaş hayvan yok denebilecek kadar azdır.Bu Kastamonunun geneline hakimdir.Habeşli köyünde genellik Büyükbaş hayvancılık yapılır.Bunların dışında Tavuk ve İbi ( Hindi ) de yetiştirilir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol, asfalt değildir.Yakın zamana kadar Köyde içme suyu dsi tarafından yeni depo yapıldı ve bu depodan tum evlere su verılıyor.Ancak şimdilerde daha yeni yeni yapıldı.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Doğalgaz yoktur.Halk ısınma ihtiyaçlarını sobayla giderir.Devrekani İlçe Merkezine yakın olması hasebiyle köyde Cep Telefon şebekeleri diğer köylere göre çok iyi denebilecek bir derece ile çekmektedir.

  kaynak

  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Habeşli Köyü Devrekani Forum Tarih
Habeşli K.şehit Şavkı Sakaoğlu İlköğretim Okulu Kastamonu Devrekani Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş