Habeş Kurdu (Canis simensis)

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Habeş Kurdu (Canis simensis) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Habeş Kurdu (Canis simensis)

  [​IMG]

  Habeş kurdu (Canis simensis), Etiyopya kurdu ya da Habeş çakalı olarak da bilinir, köpekgiller (Canidae) familyasından en nadir rastlanan Canis türü. Eskiden "Habeş tilkisi" olarak da adlandırılmıştır, ama uzun bacakları yüzünden "tilki" ismi artık uygun bulunmamaktadır.

  Özellikleri


  Dış görünümü ile bir çakalı andırmaktadır. Uzunluğu 1 m (+30 cm kuyruk), ayakta dururken boyu 50 cm ve ağırlığı 18-20 kg'ya ulaşır. Rengri kızıl-kahverengi, boynu ve çenesi beyaz olur. Ağzı tilkilerde ki gibi uzundur.

  Dağılımı

  Sadece Etiyopyanın bazı dağlık bölgelerinde yaygındır. Bale Mountains milli parkı yaşadığı bölgenin merkezini oluşturur. Yaşam alanı, ağaç büyümeyen 3000-4400 m yüksekliklerdir.

  Çiftçilerin tarla haline getirdikleri alanlar git gide artık dağların eteklerinide kapsamına alması, habeş kurdunun yaşamaya ihtiyaci olduğu alanları daraltmaktadır. Bol sayıda kemiricileri barındıran otluk alanlar habeş kurdunun işine yaramayan tarlalara dönüşmektedir. 2006 yapılan bir tahmine göre artık sadece 700 adet habeş kurdu kalmıştır ve böylece nesli büyük tehlike altındadır.

  Yaşam şekli

  Habeş kurdu yediklerini diğer köpekgillerden daha çok seçer. Beslenmesinin %96'sı fare ve kemelerden oluşur. Bunların arasında en sık avladığı hayvan Afrika köstebek kemesi'dir. Beslenmesinin geriye kalan %4'ü diğer kemiriciler, kuşlar, yumurtalar, cüce antiloplar ve leşden oluşur. Habeş kurdu avladığı hayvanlara çoğu kez yuvasına doğru kazarak ulaşır.

  Canis cinsinin diğer mensuplarında da olduğu gibi Habeş kurdu da sürüler içinde yaşar. Bu sürü bir baş-çift (alfa çift) tarafından yönetilir ve sayıları 2-13 arası değişir. Ava çıktıklarında önce birlikte gezerler, ama asıl av esnasında tek hayvan sürüden ayrılıp yalnız başına av yapar.

  Diğer Canini türlerinden farklı olarak, daha çok gündüz aktif olur.

  Taksonomik statüsü

  Eskiden Habeş kurdu, tilki ile kurt arasındaki bağlantıyı oluşturan tür olarak görülür ve Simenia adında ayrı bir cinse ayrılırdı. Ancak modern genetik araştırmalardan sonra, Habeş kurdunun en yakın akrabası kurt (Canis lupus) olduğu ve hatta kurta çakaldan bile daha yakın akraba olduğu ortaya çıkmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Habeş Kurdu (Canis Forum Tarih
Habeşli K.şehit Şavkı Sakaoğlu İlköğretim Okulu Kastamonu Devrekani Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Habesos Oteli Bilgileri ve Resimleri Antalya Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 8 Temmuz 2010
Habeşli Köyü Devrekani Kastamonu Karadeniz Bölgesi 13 Nisan 2010
Habeş Kanıtı - Jenny White Kitap, Resim ve Dergi 27 Mart 2010
Habeşistan Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 17 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş