Haşim Kılıç Kimdir - Haşim Kılıç Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 1 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Haşim Kılıç Kimdir - Haşim Kılıç Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Haşim Kılıç Kimdir - Haşim Kılıç Resimleri - Haşim Kılıç Biyografisi - Haşim Kılıç Hakkında  Haşim Kılıç (d. 13 Mart 1950, Çiçekdağı, Kırşehir) Türk iktisatçı.

  İlkokul, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okuduktan sonra 1968 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne girdi ve 1972 yılında mezun oldu. 1974 yılında Sayıştay Başkanlığı’nda denetçi yardımcısı olarak göreve başladı. Denetçi, başdenetçi unvanlarını aldıktan sonra 1985 yılında Sayıştay üyeliğine, beş yıl süren üyelikten sonra da 1990 yılında Turgut Özal tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Anayasa Mahkemesi'nin 7 Aralık 1999 günkü toplantısında, açık bulunan Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği'ne seçildi. 7 Aralık 2003 tarihinde yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği'ne seçildi.

  2007 yılında Tülay Tuğcu'nun yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na seçildi.

  5510 sayılı Kanunun iptaline ilişkin davada, sosyal güvenliğin sürüdürülebilir olması ve kimi maddelerde devlet memurları için öngörülen ayrımcılığa karşı çıkması; özellikle sağlık katılım payı uygulamasında "önceliğin anayasanın 10'uncu maddesinden kaynaklanan "insan onuru" ile özdeştirmesi ve statü hukukunun "insan onurunun" önüne geçemeyeceğini vurgulamasını, sonuç itibariyle sigortalı, memur, esnaf ayrımı yapılmaması gerektiğini savunmuştur. RP, FP, HAK-PAR ve AK Parti kapatma davalarında red, DEP, HADEP kapatma davalarında kabul oyu kullanmıştır. Hukukçu olmadığı halde Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ekonomi mezunu olan Anayasa Mahkemesi Başkanı'dır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haşim Kılıç Kimdir Forum Tarih
Ahmet Haşim Kimdir Kısaca Hayatı Biyografi & Otobiyografi 21 Ocak 2014
Ahmet Haşim Kimdir, Ahmet Haşim Biyografisi Eserleri Biyografi & Otobiyografi 14 Mart 2013
Ahmet Haşim Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 29 Ekim 2012
Haşim İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 25 Şubat 2012
Ahmet Haşim'in Özlü Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 24 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş