Haşhaş Yetiştiriciliği

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Haşhaş Yetiştiriciliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Haşhaş Yetiştiriciliği

  HAŞHAŞ, güzel renkli, iri ve gösterişli çiçek-leriyle gelinciğe çok benzeyen bir bitkidir (bak. gelincik). Ama bu yakın akrabası doğa*da kendi kendine yetiştiği halde haşhaş (Pa-paver somniferum) yüzyıllardır çok önemli bir tarım bitkisi sayılır. Bu önemini, olgunlaşma*mış meyvelerinin kabuğundan elde edilen ve birçok ilacın hammaddesi olan afyona borçlu*dur (bak. Afyon).
  Anadolu'nun yerli bitkisi olan haşhaşın mo*rumsu eflatun ya da beyaz çiçekleri dalların ucunda tek tek açar. Bu güzel çiçeklerden ge*lişen meyveler, içinde çok sayıda tohum bulu*nan birer fıçı biçimindedir. Meyveler rüzgâr*da sallandıkça, üstlerindeki delikli kapaktan çıkan küçük kara tohumlar çevreye saçılır. Bu yağlı tohumlar çok lezzetli ve besleyicidir; haşhaş tohumlarından Anadolu'nun birçok yerinde haşhaşlı ekmek yapılır; ezilerek ye*meklik yağ elde edilir.
  Haşhaş kapsülleri henüz yeşil ve körpeyken çizildiğinde kabuğundan sütümsü bir sıvı sı*zar. Afyon sakızı denen bu beyaz sıvı havayla karşılaştığı anda sertleşir ve koyu renkli bir macuna dönüşür. Bu maddenin bileşimindeki morfin ve kodein gibi alkaloitler ağrı kesici, uyku verici, öksürüğü dindirici ve rahatlatıcı birçok ilacın yapımında kullanılır. Ne var ki bu güçlü uyuşturucuların, özellikle morfinden elde edilen eroinin yasadışı uyuşturucu ticare*tiyle bağımlılara satılarak zararlı biçimde kul*lanılması, haşhaş üretimini kısıtlayıcı önlem*ler alma gereğini doğurmuştur. En büyük haş*haş üreticilerinden biri olan Türkiye de bu yasadışı ticareti ve uyuşturucu bağımlılığını engelleyebilmek için 1971'de haşhaş ekimini tümüyle durdurmuştu. Bugün haşhaş üretimi İç Anadolu Bölgesi'nde yalnızca haşhaş to*humları elde etmek amacıyla yapılır. Kapsül*lerin çizilmesi ve afyon alkaloitlerinin işlen*mesi devlet denetimi ve güvencesi altındadır.  Kaynak:TemelBritannica
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haşhaş Yetiştiriciliği Forum Tarih
Haşhaş Nedir - Haşhaşın Faydaları Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 10 Aralık 2011
Rüyada Haşhaş Görmek Ne Anlama Geliyor? Rüya Tabirleri 13 Eylül 2011
Hamileler Haşhaş Yiyebilirmi Gebelik ve Annelik 26 Mayıs 2011
Haşhaşlı Papatya Ekmek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 17 Mart 2011
Dumlupınar Mh.Ahmet Hashas İlköğretim Okulu Bilgileri Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 15 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş