Hızla kilo vermenin zararları

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hızla kilo vermenin zararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hızla kilo vermenin zararları

  Her bahar mutlaka, 'yaza çok az kaldı' diyerek kışın aldığınız kilolardan acilen kurtulmak istiyorsunuz... Belki de bu yüzden "Bir haftada 3 kilo verin" başlıklı her yazıyı uygulamaya kalkıyorsunuz. Oysa "Hızla kilo verdiren rejimler sağlıksız" uyarısını dikkate almalısınız.

  [​IMG]

  Sağlıklı kiloda olmanın faydaları kesinlikle tartışılmaz. Ancak sağlıklı kiloya ulaşmak için uygulanan yöntemler de, mevcut sağlığın korunmasında çok önemli... Aksi halde uygulanan yöntemler de fazla kilo kadar, başka tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Gençler arasında moda olan diyetlerin 'kısa sürede hızlı kilo kaybı' sağlama vaadiyle zayıflamak isteyenleri kandırdığını söyleyen Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanı Tuğçe Aytulu, şöyle konuşuyor: "Bu tip diyetlerle vücuttaki kas dokusu ve su kütlesi zayıflamaya başlar. Oysa ki, bu kas kütlesinin korunmasının sağlık açısından büyük önemi vardır. Ayrıca kilo kontrolünde de rolü büyük önem taşırlar.

  KİŞİYE ÖZEL OLMALI
  Vücuttaki kas kütlesinin sağlam olması, metabolik hızın daha iyi olmasını sağlar. Bir başka deyişle kas kütlesi iyi olan kişilerin, (herhangi bir sağlık problemleri yoksa) kilo vermeleri daha başarılı gerçekleşir. Bu sebeple, sağlıklı zayıflama diyetlerinde verilen kilonun çoğunun yağ kütlesinden olması istenir. Ancak çok düşük kalorili, tek tip beslenmeye dayalı şok veya mucize diyetlerle yağ kaybından çok kas kaybı olduğu bilinmektedir. Bu durumda, sağlıklı kilo verme ve moda diyetleri aynı cümle içinde kullanmak pek mümkün değildir. Sağlıklı zayıflama yavaş ve kişisel özelliklerimize uygun olmalıdır. Sağlık koşullarımıza ve yaşam şeklimize paralel olarak planlanmalıdır."

  Meyve suyu detoksu zararlı olabilir!

  MEYVE SUYU DİYETİ: Tüm yiyeceklerin kesilerek birkaç gün süreyle taze meyve suları tüketerek bağırsakların zararlı mikroorganizmalardan arınacağı düşünülür. Oysaki taze meyve suyu tüketilerek yapılan detoks, sağlıklı bir vücudun kendi kendine yapabildiği bir mekanizmadır. Sağlıklı beslenmenin tüm ilkeleri zaten bunun için yardımcıdır. Oysa aç kalmak vücutta bazı zararlı atıkların oluşmasını da tetikleyebilir. Ayrıca meyve sularının fazla tüketilmesi trigliseritlerin yükselmesine sebep olur.

  Lahana çorbası diyetiyle bir tek vücuttan su atılmış olur!

  Yaz aylarının gelişiyle birlikte başlayan hızlı kilo verme tutkusu, bu moda diyetleri de beraberinde getiriyor. Ancak bu moda diyetlerin vücuda verdiği zararları biliyor musunuz?

  LAHANA ÇORBASI DİYETİ: Bol miktarda lahananın çorba haline getirilip gün boyu tüketilmesi esasına dayanır. Bağırsak çalışmasını da arttırabildiği için kilo vermiş hissi yaratır. Oysa ki, sadece vücutta su kaybına neden olur!

  BEVERLY HILLS DİYETİ: Aslında 80'li yıllardan beri zaman zaman popüler olan sağlıksız tek tip diyetlerden biridir. 10 gün boyunca sadece meyve yeme esasına dayanır. Bazı kan değerlerinin bozulmasına, özellikle kan yağlarının yükselmesine sebep olabilir. Diyabetik kişilerde, kan şekerinin yükselmesine yol açabilir.

  YÜKSEK PROTEİN DİYETİ: Et ürünlerinin sınırsızca tüketilip ekmek, meyve ve tahıl gibi karbonhidrat kaynaklarının yenmemesi esasına dayanır. Karbonhidratların kesilmesiyle kısa sürede kilo kaybı sağlayabilir ancak verilen kiloların yağ kaybı olmayacağı unutulmamalıdır. Ayrıca et ürünlerinin aşırı tüketilmesi sonucu vücuttaki kolesterol yükselir. Tahılların kesilmesine bağlı olarak da bazı vitaminlerde eksiklik olabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hızla kilo vermenin Forum Tarih
Çevremizde Dönen Sallanan Hızlanan Yavaşlayan Şeylere Örnekler Konu Dışı Başlıklar 25 Ocak 2014
Çevremizde Dönen Sallanan Hızlanan Yavaşlayan Şeylere Örnekler Nelerdir Eğitim Bilgileri 24 Ocak 2014
SEs Nasıl Yayılır ? Maddenin hallerindeki Hızları Nasıldır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Mayıs 2013
Işık Nasıl Yayılır ?Maddenin Farklı Hallerindeki Hızları Ne Kadardır ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Mayıs 2013
1950 den sonra dünya nüfusunun hızla artmasının nedenleri nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş