Hızlı tren, Hemzemin geçitlerin kapatılmasını bekliyor

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hızlı tren, Hemzemin geçitlerin kapatılmasını bekliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hülya Ömür bildiriyor-TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman hızlı trenin çalışmaya başlaması için Sincan ve Atatürk Orman Çiftliği hemzemin geçitlerinin kapatılması gerektiğini belirterek, “Aynı şekilde Atatürk Orman Çiftliği, Hava, Lale ve Sincan Sanayi Sitesi hemzemin geçitlerinin kapatılması için de karar almayı düşünüyoruz. Ancak belediyeler, onlara gönderdiğimiz yazıya hala yanıt vermedi” dedi.

  Bazı temaslarda bulunmak için İtalya'da bulunan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye'de hızlı tren hattını başlatmak için sabırsızlıkla beklediklerini belirten Karaman, hızlı tren hattı çalışmalarının başarıyla devam ettiğini ve testlerde hiçbir pürüzün çıkmadığını söyledi.

  -HIZLI TREN ÇALIŞMALARINI YIL SONUNA KADAR TAMAMLAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”-

  Hattın faaliyete geçmesinde tek sorunun hemzemin geçitler olduğuna dikkat çeken Karaman, şöyle devam etti:
  “Sincan'da hemzemin geçidinin yeraltına alınma çalışması iki seneye yakın süredir devam ediyor. Bu konuda belediyeye de gereken yazıları gönderdik. O bölgede şu an çalışma var. İnşaat araçları geçiyor, yayalar geçiyor. Şimdi hattı açarsak oradan hızlı tren geçerken ya olumsuz bir olay olur ya da tren dur kalk yapacağı için hızlı tren olmasının bir manası kalmaz. Aynı şekilde Atatürk Orman Çiftliği, Hava, Lale ve Sincan Sanayi Sitesi hemzemin geçitlerinin kapatılması için de karar almayı düşünüyoruz. Bunun için belediyeye yazı gönderdik. O hemzemin geçitler kapanmadan hızlı treni başlatamayız. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da hemzemin geçitleri kapatıp bir an önce hızlı trenin başlatılmasını istiyor. Yılbaşına kadar her şeyi tamamlamayı düşünüyoruz.”

  -BİLETLER 30-40 YTL ARASINDA OLACAK-

  Hızlı tren çalışmalarının yüzde 90'nın tamamlandığını ve geçit problemlerinin de çözülmesi halinde yılbaşına kadar her şeyin hazır olacağını kaydeden Karaman, hızlı tren biletlerinin fiyat belirleme çalışmalarının hala devam ettiğini söyledi. Karaman, “Tam olarak net değil; ama büyük ihtimalle hızlı tren bilet fiyatı 30-40 YTL olacak” dedi.

  -'HAZİNE'DE BEKLİYOR' YAKINMASI-

  Hızlı tren hattının açılışının gecikme nedenleri hakkında da bilgi veren Karaman, ilk sorunun projenin en başında kaynak sorunu nedeniyle yaşandığını kaydetti. Karaman, “Hızlı tren hattının ilk temelinin atılmasından sonra Hazine Müsteşarlığı İspanya ile yapılan sözleşmeye 10 ay imza atmadı. Projeye başladıktan sonra viyadük konusunda sıkıntı yaşadık. İspanyollar depremle ilgili hesaplamaları yapmadıkları için Türk müşavir firmaları projeyi kabul etmedi. Oradan da 8 ay kaybettik. Hızlı treni ilk etapta tek hat ve 200 km olarak hesaplamıştık. Sonradan onu da 2 hat ve 250 km'ye çıkardık. Oradan zaman kaybımız da bir yıl. Çin kredisi de 4 aydır Hazine'de bekliyor. Toplamda 2.5 yıl süren gecikme yaşadık” diye konuştu.

  -“ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN OTOBÜS FİRMALARI İLE ANLAŞTIK”-

  Hızlı tren hatlarının bulunduğu illere çevre illerden ulaşımı kolaylaştırmak için otobüs firmaları ile anlaştıklarının altını çizen Karaman, kombine taşımacılık yapılacağını kaydetti. Karaman, tren yolcularının ücretsiz veya düşük ücretli otobüslerle tren garına ulaştırılacağını söyledi.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hızlı tren Hemzemin Forum Tarih
Tren Vantilatör Otomobil Gibi Hızlı Hareket Eden Cisimleri Durdurmak Niçin Tehlikelid Seviyeli-Ciddi Konular 28 Ocak 2014
Cityville Oyunu Görevleri Hızlı Tren Diğer Oyunlar 7 Temmuz 2011
Dünyanın En Hızlı Treni nerede Hava ve Deniz Taşıtları 27 Mayıs 2011
Dünyanın En Hızlı Treni Resimleri Bilgileri Hava ve Deniz Taşıtları 6 Nisan 2011
2011 Edirne Kars Hızlı Tren Raylı Sistem Projesi Hava ve Deniz Taşıtları 4 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş