Hızlı araç kullananlarda hangi hastalık vardır

'Psikoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hızlı araç kullananlarda hangi hastalık vardır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hızlı araç kullananlarda hangi hastalık vardır

  Psikiyatrist Doç. Dr. Cengiz Tuğlu, 'Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan kişilerin genellikle riskli ve hızlı araç kullanmayı tercih ettiklerini söyledi.

  [​IMG]

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Tuğlu, ''Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun (DEHB) olan kişiler riskli ve hızlı araç kullanmayı tercih ederler, çünkü onlarda kendi sürüş yeteneklerini diğer sürücülere oranla çok daha üstün ve sıra dışı görme eğilimi vardır'' dedi.

  Tuğlu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun okul, ev ve arkadaş çevresinde günlük yaşam faaliyetlerini etkileyecek düzeyde dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtü kontrolünde bozukluk ile ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi DEHB olan kişilerin hızlı ve riskli araç kullanmayı sevdiklerini anlatan Tuğlu, şunları söyledi:

  TRAFİKTE DİKKATLERİNİ SÜRDÜRME SORUNU YAŞARLAR
  ''Engellenme eşiği düşüklüğü, öfkesini denetleyememe, heyecan arama davranışı, dürtüsellik ile dikkat ve odaklanma sorunlarının varlığı, riskli taşıt kullanımıyla ilişkilendirilmektedir. Bu karakteristik özellikler DEHB olan kişilerde de sıklıkla vardır. DEHB, çocukluk çağında sıklıkla tanısı konulan, yıllar içinde belirtiler azalsa da ilk tanı alanların neredeyse yarısında genç erişkinlik ve hatta daha ileri yaşlarda bireyi etkilemeyi sürdüren bir rahatsızlıktır. Gerçekten de yapılan çalışmalarda DEHB'li kişilerde özellikle belirtileri sürdüğü sürece riskli taşıt kullanımının ve olumsuz sonuçlarının daha fazla olduğu saptanmıştır.''

  Hızlı ve riskli araç kullanımının yaralanmalara ve ölümlere sebep olduğunu hatırlatan Tuğlu, özellikle DEHB olan erişkinlerin trafikte dikkatlerini sürdürebilme, kuralları, işaretleri izleyebilme konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını belirtti ve DEHB'in tedavi edilmesi gereken önemli bir rahatsızlık olduğunu bildirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hızlı araç kullananlarda Forum Tarih
Denizde gidebilen en hızlı araç Modifiyeli Arabalar&Parçalar 13 Ekim 2009
Eşekten Biraz Daha Hızlı Bir Araç ..!! Motorlu Araçlar Dünyası 5 Şubat 2009
Hızlı nüfus artışının olumsuz etkileri maddeler halinde kısaca Eğitim Bilgileri 7 Eylül 2015
Paragraf sorularının hızlı ve doğru çözümü Rehberlik 13 Haziran 2014
Osmanlı fetih hareketlerinin hızlı ve başarılı olmasının nedenleri nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş