Hızardere Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hızardere Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Horasan Hızardere Köyü - Hızardere Köyü Hakkında - Hızardere Köyü Tanıtımı - Hızardere Köyü Resimleri


  Hızardere köyü; Erzurum ilinin, Horasan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı Hızarboğazı sözcüğünden türetilmiştir. Rivayete göre 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı'ndan önce, köy kerestelik çam ormanıymış.Savaş sırasında bölgede bulunan düşman askerleri tarafından çıkartılan yangınla orman tamamen yanmıştır. Savaştan önce (yangından önce) köyün yerinde var olan kereste biçme atölyesinden dölayı Hızarboğazı adını almıştır. O zamanlar Küçük Konak köyüne bağlı mezra iken daha sonra köy kurulunca Hızardere olarak adlandırılmıştır.

  Köy;1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı'ndan önce Kars eşrafından Şerif YERDELEN tarafından kurulmuştur. Osmanlı-Rus savaşı sırasında İç Anadolu'ya doğru I.göç dalgası yaşanmış, savaş sonrası halk tekrar köye dönüş yapmıştır. 1914 yılında başlayan I.Dünya Savaşında köy halkı büyük sıkıntılar çekmiştir. Bu savaş sırasında 1914 Aralık ayında 3. Ordu, 9.Kolordu 28. Tümene bağlı 85 Alay köyde yaklaşık 1 ay kadar kalmış,daha sonra Narman üzerinden Sarıkamışa gitmiştir. Bu savaş sırasında da yine İç Anadolu'ya doğru II. göç yaşanmıştır.

  Eğitim ve Kültür

  Hızardere köyünün eğitim düzeyi civar köylere göre veya bölgenin eğitim durumuna göre daha ileri seviyededir. Köyün aile yapısı, eğitime önem veren bir yapıda olup, özellikle son yıllarda bu önem daha üst seviyeye çıkmıştır.

  Coğrafya

  Köy; Erzurum-Kars plato ve yayla tipi kurulumundadır. Yüksek rakımlı tepeler üzerinde kurulmuştur. Arazi yapısı tarla, çayır, yabani kavaklık ve meralardan oluşmaktadır.

  Ulaşım

  Ulaşım, Erzurum-Pasinler ve Horasan Karayolu üzerinden yapılmakla birlikte, Erzurum-Pasinler ve Narman karayolu üzerinden de yapılmaktadır. Erzurum-Pasinler(Hasankale)-Narman (Erzurum'dan çıktıktan sonra yaklaşık 75'inci Km'den sonra)istikametinden, Ilıcasu (Çelmiksu) köyünü geçerek asvalttan çıkıp sağa sıtabilize yola girdikten sonra, köy Yolu buradan itibaren 4 Km dir. Köye ulaşım, genellikle Erzurum-Pasinler-Narman karayolu üzerinden yapılmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi,Karasal iklim [Türkiye'de karasal İklimi] etki alanı içerisindedir. Kışları uzun, soğuk ve bol kar yağışlı, yazları kısa, Temmuz ve Ağustos ayları kurak geçer. Son yıllarda yazları serin ve yağışlı geçen bir karasal iklim halini almaya başlamıştır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 82
  2000 86
  1997 105

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Adnan Dağ
  2004 - Adnan Dağ
  1999 - Mahmut Dağ
  1994 - Mahmut Dağ
  1989 - A.Mecit Dağ
  1974 - Rasim İLHANLAR
  1970 - Ali TOKMAK
  1965 - Ali TOKMAK

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol (son 4 km dışında, yani köy asvalta 4 km uzaklıktadır.) asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün camiisi 1955 yılından beri mevcuttur. İmam lojmanı tam teşekküllü daire şeklindedir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hızardere Köyü Hakkında Forum Tarih
Hızardere Köyü Çilimli Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş