Hızardere Köyü Çilimli Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hızardere Köyü Çilimli Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hızardere köyü bilgileri - hızardere köyü resimleri - hızardere köyü tanıtım  Hızardere, Düzce ilinin Çilimli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Hızardere, Çilimli Kaplandede dağlarının eteklerinde kurulu şirin bir Gürcü köyüdür. Eskiden dağlarında ormancılık(hızar işleri) yapıldığından, vadi içinden akan deresi ile birlikte bu adla anılır olmuştur. Tarihi çok eskilere dayanan Hızardere köyünde, önceleri Ermenilerin yerleşik olduğu bilinmektedir. 93 Harbi ve Kurtuluş Savaşı ile birlikte bölgeye göç eden Gürcü ailelerinin bir kısmı burada iskan edilmiştir. Köye yerleşen ailelerin bir kısmı ekonomik sebeplerle diğer Gürcü köylerine ve Düzce Merkeze göç etmişlerdir. Bunlardan boşalan yerlere birkaç Giresunlu aile yerleşmiştir. Hala %85 oranında nüfus gürcülerden oluşmaktadır. Köyde yaşayanlar genellikle çalışmak için gündüzleri şehir merkezine inmektedirler. Ek olarak her ailenin fındık bahçesi vardır.

  Tertemiz havası, binbir yeşili barındıran ormanları ve meşhur Kayadelen suyuyla yaşanılası bir yerdir –yaşlıların tabiriyle- Khizerdere. Köydeki bazı gürcü sülaleleri: Takizoğulları(Öztürkler), Bayraklar, Güller, Çelebiler, Mezarcılar(Gogitidze), Berberoğulları, Tosunlar.
  Kültür

  Kültürel değerler maalesef ekonomik şartlar nedeniyle unutulmaktadır. Gençler iş imkânının fazla olduğu Merkez veya diğer illere yöneldiğinden örf ve adetlerin nesilden nesile aktarılması zorlaşmaktadır. Gürcüce aile içinde konuşulmakta fakat gitgide unutulmaktadır. Köydeki yaşlılardan bazıları oyunlarımızı çok iyi bilmekte ancak devam ettiren maalesef bulunmamaktadır. Yemek konusunda ise bu kültürel yok olmanın devam etmemesi sevindiricidir. Ev hanımları bahçelerinden yemeklerimizde sıklıkla kullanılan lahana, fasulye, ceviz, carhala, kinzi, mısır gibi bitkileri eksik etmemektedirler. Yazları fındık toplanırken gürcülere has naralar atılması ve geceleri karşılıklı atılan silah sesleri içlerdeki coşkunun dışa yansıması olarak görülebilir.
  Coğrafya

  Düzce iline 19 km, Çilimli ilçesine 4 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 242
  1997 169
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hızardere Köyü Çilimli Forum Tarih
Hızardere Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş