Hızırdede Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hızırdede Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Merkez Hızırdede Köyü - Hızırdede Köyü Hakkında Bilgiler - Hızırdede Köyü Resimleri



  Hızırdede, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı, yaklasik 1700 lü yillar da Hizirdede adında yaşamis bir Ermiş kişiden kalmiştır. Hızırbaba Türbesi de Köyün mezarliğının içinde bulunmaktadır.

  Gelişmislik bakımında Kırsal kesimde yer aldığı için Günümüze kadar süregelen bir kalkınmazlık mevcuttur. Genel olarak Köylü Hayvancılıkla ugraşmaktadır. Köy Nüfusu 100 kişi civarında küçük bir köydür. Köyün en ve taninmis insanı İSMAİL GÜLEC tir.

  Hızırdede Köyü İlkokul a 1977 yılında ilk kez kavuşmuştur. Köyün ilk okuyan cocuğu 1976 yılında Merzifon / Gümüshaciköy e baglı Yemişen Köyünde ögretmen olan Kemal Alacam ın büyük özverisi ile Köyden alınıp yanında okumasını sağlayan Gazi Gülec isimli cocuk köyün ilk okulda okuyan ilk genci olmuştur. Köyün İlk orta ve Lise mezunu da Gazi Gülec olmuş ve diğer gençlere örnek teşkil etmiştir. Daha sonra Ali Güleç, Cemile Güleç, Ismail Güleç, Deniz Güleç Lise ve Üniversite mezunları olarak köyün tarihinde yerlerini almişlardır.deniz güleç isimli sahıs köyün turizm sektöründeki ilk souse sefidir...

  Hızırdede Köyün den ilk yurtdışı yada Avrupa gören sahsı Haydar Arslan dir. 1975 yılında Almanya ya misafir işçi olarak gidan Haydar Arslan "Almanya da hep tuzsuz ekmek var tadını bulamıyorum" diye komik sebeplerle köye geri dönüş yapmakla köyün yurt dışı konusunda önemli bir fırsatı böylelikle kaybolmuştur.

  İlerleyen yıllarda 1989 yılında ikinci yurt dışı mazisi Gazi Güleç in Almanya / Frankfurt tan evlenip Aile birleşmesi sonucu bu ülkeye yerleşmesi ile gerçekleşmis olup, 2009 itibari ile Köy den başka bir Avrupa göçü olmamıştır.

  Köyün yaklaşık 20 Hanesi Çorum merkezde yaşamaktadır. Köyde 17 Hane yaşamını sürdürüyor.

  Hızırdede Köyü sağlıklı bir Karayoluna ancak 1983 yılında kavuşabilmiştir. Devlet karayolları Köyün yolunu komşu Köy Büğet üzerinden yapması gerekirken Koltak Köyü üzerinden yapmiş, böylelikle Çorum merkeze 13 Km yerine 28 Km yol mecburiyeti cıkmıştır. Bu konuda Sayın İsmail Güleç in çok büyük yardım ve katkıları olmuştur.

  Köy 1988 yılına kadar kendine ait muhtarlik hakkı almadıgı için komsu bir köye ( Degirmendere Köyü ) baglı idi. 2006 yılında Köy saglıklı bir Su deposuna kavuşmus, böylelikle her ev içinde sular akmaya baslamiştır. Hızırdede Köyün de Tapu Kadostra işlemleri ilk 2007 yılında yapılabilmiştir.

  Köyün Komşu Köyleri :

  Degirmendere, Koltak, Büğet, Kuşşaray.
  Kültür

  Hızırdede köyü Tarihi Selçuklu Devletine dayanğında Kültürü gelişmiştir, Gelenekleri Türk Örf ve Adetlerini bire bir anlatmaktadır.
  Coğrafya

  Çorum merkezine 28 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 148
  2000 114
  1997 124
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Şeonal Arslan, Kazim Köseler
  2004 Duran yılmaz
  1999
  1994
  1989
  1984
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hızırdede Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş