Hırsızlar Kasabası-Hırsızlar Kasabası Hikayesi

'Çocuklara Masallar Fıkralar' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hırsızlar Kasabası-Hırsızlar Kasabası Hikayesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  HIRSIZLAR KASABASI


  Bir kasabada her gün hava kararınca, insanlar maymuncuklarını ve fenerlerini yanlarına alır, komşularının evlerini soymaya giderlermiş.  Fakat, gün doğarken geri döndükleri her seferinde kendi evlerini de soyulmuş durumda bulurlarmış. Ama ülkede kimse kaybetmezmiş, çünkü herkes birbirinden çalarmış.


  Bir gün, nasıl olmuşsa, dürüst bir adam ortaya çıkmış. Geceleri, diğerleri gibi çantasını fenerini alıp hırsızlığa çıkmaktansa, evinde kalıp çalışmayı tercih edermiş bu adam. Hırsızlar da onun evinin önüne geldiklerinde içeride ışık yandığını görünce döner giderlermiş. Fakat bu durum böyle bir süre devam edince, ahali ona kızmaya başlamış:

  “Çalmadan yaşamak senin tercihin, ama başkalarını engellemeye hakkın yok” demişler.


  Bunun üzerine dürüst adam, geceleri ışığını söndürüp dışarı çıkmaya başlamış. Her gece, hırsızlık yapmadan orada burada dolaşır durur, sonunda yatmaya evine dönermiş. Fakat her döndüğünde evini soyulmuş bulurmuş. Sonuçta bir haftadan daha az bir sürede, yiyecek içecek hiç bir şeyi kalmamış ve memleketini terketmek zorunda kalmış.


  Kasabada hırsızlıkta ustalaşıp giderek zenginleşenler kendileri için soygun yapmak üzere maaşlı hırsızlar tutmaya başlamışlar. Zamanla, zengin fakir ayrımı çoğalmış. Zenginler mallarını korumak için bekçiler tutmuşlar, hapishaneler kurmuşlar. Kendi mallarının çalınmasını da yasa dışı ilan etmişler! Ancak yoksulların mallarını çalmak hala serbestmiş!


  Bir süre geçtikten sonra, artık kimse soymaktan ve soyulmaktan söz etmez olmuş. Çünkü, yoksulların çoğu ya açlıktan ölmüş ya da oraları terketip gitmişler. Zenginler ve maaşlı soyguncular ise ortada soyacakları kimse kalmadığından servetlerini yavaş yavaş yitirmeye başlamışlar.


  Sonunda zenginler eski düzeni yeniden sağlamak için oraları ilk terkeden dürüst adamı başa getirmeye karar vermişler. Sora sora nerede yaşadığını öğrenmişler. Evine gittiklerinde kapıda yazılı bir kağıt görmüşler. Kağıtta şunlar yazıyormuş:

  “Bir insan sadece dürüst olduğu için aranıyorsa, her şey için çok geç olmuş demektir...”


  Bir millet uyuyorsa uyandırmak kolaydır.
  Ama uyumuyor da uyuyor gibi yapıyorsa ne yapsanız nafile, uyandıramazsınız.  Indra Ghandi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hırsızlar Kasabası Hırsızlar Forum Tarih
Gündüz Hırsızları Kitabı - Gazne Soysal Kitap, Resim ve Dergi 9 Kasım 2010
Hırsızlar içinde çocuk olan aracı çaldı Yurt İçi Haberler 9 Ocak 2010
Hırsızlardan fıkra gibi savunmalar Fıkra & Komik Yazılar 10 Aralık 2008
Akıllı Hırsızlar.. Fıkra & Komik Yazılar 13 Ekim 2008
Eczaneyi hırsızlar değil sahibi soymuş Yurt İçi Haberler 5 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş