Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Kuveykırlar (Quakers)

'Diğer Dinler İnançlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Kuveykırlar (Quakers) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuveykırlar (Quakers)

  17. yüzyılda George Fox tarafından kurulmuş Hıristiyanlıktan kopmuş dini harekettir. G. Fox (1624-1691), Anglikan Kilisesi'nden beklediğini bulamayınca, 1652 yılında "Hakikat Dostları Cemiyeti"ni veya daha kısaltılmış olarak "Dostlar Cemiyeti "ni kurmuştur. Bu dini hareket, ilk Hıristiyanlığın manevi ve sade şekline dönmeyi, hiçbir aracı olmaksızın, dogma'lar, resmi ayin ve törenlere ihtiyaç duyulmaksızın, sessizlik ve dinleme halinde, "Tanrı " ile temas kurmayı prensip olarak benimsemiştir.
  Sahip olduğu fikirlerden dolayı mahkemeye çıkan George Fox, titremeye başladığı için onlara "Titreyenler ( Quakers)" adı verilmiştir. Bu ismin onlara "Tanrı Kelam " önünde titremelerinden dolayı verildiğini belirtenler de olmuştur. Kuveykırlar çok fazla baskıya maruz kalmışlar, zaman zaman deli diye hapsedildikleri dahi olmuştur.

  İnanç ve İbadetleri
  Kilisenin ve Kutsal Kitab'ın ( Bible) otoritesini reddedip sadece Kutsal Ruh'un otoritesini kabul ederler. Tanrı 'nın direk olarak insan kalbinde ortaya çıktığına inanan Kuveykırlar; ibadet, kredo, sakrament, rahip ve din görevlisi kabul etmezler. ( Bu yönleriyle Mennonitler benzerler). Kuveykırlar sessizce düşünceye dalma toplantıları yaparlar ve Kutsal Ruh 'un ilhamını beklerler.
  Kuveykırlar, büyük bir kayıtsızlık gösterir, başına buyruk olarak yaşar; herkese "sen" diye hitap eder ve hiç kimseye selam vermezler. Sade giyimleri, dürüstlükleri, yardım severlikleri,a ğırbaşlılıkları ile tanınırlar.
  Kuveykırlar, öldürmek için hiçbir bahane kabul etmez, inançları gereği askerlik yapmaz ve and içmeyi istemezler. Köleliğe karşı olan Kuveykırlar dünyada barışı temel prensip olarak alırlar.
  Kuveykırlar 'ın "Dostlar Cemiyeti ", başkalarına, savaşlarda savaşzedelere yardım ederler. Sakramentli bir inancı benimsemeyen Kuveykırlar da ibadet tamamen ruhidir; her samimi taraftarı aydınlatan iç ışığa inanılır. Toplantı salonları, basit ve sadedir. Evlenmeler basit bir dini törenle olur. Üç büyük toplantı zamanları vardır; aylık,üç aylık ve yıllık. Bu toplantıların içerisinde en önemli olanı yıllık toplantılardır.

  Günümüzde Kuveykırlar
  Günümüzde Kuveykırlar, Hıristiyan ülkelerinde olduğu kadar, Hıristiyan olmayan ülkelerde de misyonerlik faaliyetinde bulunmaktadırlar. Sayıları gittikçe artma eğilimindedir.
  A.B.D. ‘de halen 150.000 Kuveykır vardır. ABD 'nin dışında; İngiliz Dominyonları, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, Hollanda, Japonya, Hindistan, İsveç, Norveç, İsviçre vb. yerlerde de Kuveykırlar bulunmaktadır. Bu gün dünyada yaklaşık 300.000 kadar taraftarları vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hıristiyan Kökenli Akımlar Forum Tarih
Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Adventistler Diğer Dinler İnançlar 4 Kasım 2009
Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Maroniler Diğer Dinler İnançlar 18 Ekim 2009
Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Metodistler Diğer Dinler İnançlar 17 Ekim 2009
Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Kimbanguizm Diğer Dinler İnançlar 17 Ekim 2009
Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar(Gnostisizm ) Diğer Dinler İnançlar 22 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş