Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Adventistler

'Diğer Dinler İnançlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Adventistler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adventistler

  The Midnight Cry 1831 yılında William Miller ( 1782 – 1849 ) adlı bir çiftçi tarafından ABD’nde kurulmuş bir Mesihi - dini - harekettir. Bunlar, İsa’nın gelişini umutla bekleyen bir gruptur. Miller Eski Ahit üzerinde çalışmış İsa’nın ikinci gelişinin önce 1843’de olmayınca 1844’de vuku bulacağı kanaatine ulaşmıştır. O, ikinci gelişin çok yakında vuku bulacağına dair konferanslar vermeye başlamış ve bunun içinde “” adlı bir gazete çıkartmıştır. Miller, İsa’nın ikinci gelişinin 22 Ekim 1844 de olacağı şeklinde bir vahiy aldığını açıklamış ve ilan etmiştir. Ancak ilan edilen tarihte İsa gelmeyince Miller bu işten vazgeçmiş ve taraftarlarınca da başka tarihler verilmeye başlanmıştır.

  İkinci geliş tarihi ve ruhun ölümsüzlüğü konusunda ileri sürülen muhtelif görüşler, grup içinde ayrılmaya yol açmıştır. Bu grubun asıl ayrılığını ve ölümden sonrasıyla ilgili inançta Katolikliğe bağlı kalan “İncil’e Bağlı Adventistler” ortadan kalkmıştır. Bugün ise “İkinci Advent Adventistleri” ile “Yedinci Gün Adventistleri” bulunmaktadır. Bunlarında en önemlisi ve misyoner karaktere sahip olanı Yedinci Gün Adventistleri’dir.
  Yedinci Gün Adventistleri, Kitab-ı Mukaddes’in kurallarına sıkı sıkıya uyarlar.1844 de İsa’nın “Seçkinler” in yazılmasını başlattığını kabul ederler. Ruhun ölümüne, yalnız adil olanların, hakkı kabul edenlerin (yani kendilerinin) öldükten sonra dirileceğine inanırlar. Yahudi Kutsal Kitabı’na diğer Hıristiyanların göstermediği sadakati gösterir; ibadet günü olarak Pazar yerine, Cumartesi’ni kabul eder ve bu günün yasaklarına uyarlar.Ahlaki sert kurallar uygularlar. Bir Adventist; et yemekten, kahve, tütün ve alkol içmekten kaçınmak zorundadır. Vaftizi suya batırmak şeklinde uygularlar.

  Günümüzde Adventistler

  Günümüzde Yedinci Gün Adventistleri’nin Genel Merkezi Washington’dadır. Dünyada 2.500.000 taraftarı bulunmaktadır. Türkiye’de de faaliyet göstermekte ve taraftar sayısını arttırmak için çabaladıkları gözlenmektedir. Ülkemizde bir Adventist Kilisesi (İstanbul) vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hıristiyan Kökenli Akımlar Forum Tarih
Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Kuveykırlar (Quakers) Diğer Dinler İnançlar 4 Kasım 2009
Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Maroniler Diğer Dinler İnançlar 18 Ekim 2009
Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Metodistler Diğer Dinler İnançlar 17 Ekim 2009
Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar - Kimbanguizm Diğer Dinler İnançlar 17 Ekim 2009
Hıristiyan Kökenli Din ve Akımlar(Gnostisizm ) Diğer Dinler İnançlar 22 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş