Hıristiyan Bayramları - Pentekost (Pantkot)

'Diğer Dinler İnançlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hıristiyan Bayramları - Pentekost (Pantkot) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pentekost
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Pentekost veya Pantkot (Antik Yunanca: πεντηκοστή [ἡμέρα], pentekostē [hēmera], "beşinci gün"), Hıristiyanlıktaki başlıca bayramlardan biri. Bazı kaynaklarda Pantekost veya Pantekot olarak da geçer. Paskalya bayramından 7 hafta sonra, 50. günde kutlanır. Bu günün, İsa'nın ölüp, dirilip, göğe yükselişinden sonra, Kutsal Ruh'un Havarilerin üzerine çöktüğü gün olduğuna inanılır. Hıristiyanlığın dünyaya karşı vazifelerinin başladığı gün olarak kabul edilir.
  Hristiyanlığın ilk dönemlerinde Pentekost, Paskalya'dan sonraki 50 gün boyunca kutlanıyordu. Vaftizler bu dönemin başında ve sonunda gerçekleştiriliyordu. Zamanla kuzey Avrupa'da Pentekost döneminin sonu, yani günümüzdeki Pentekost bayramı zamanı, vaftiz için daha çok tercih edilen bir zaman haline geldi. İlk kez İngiltere'de bu gün, vaftiz olanlar tarafında giyilen beyaz kıyafet nedeniyle Beyaz Pazar adıyla (İngilizce: White Sunday, zamanla Whitsunday ve Whitsun) kutlanmaya başladı. Bu isim halen Anglikan Kiliselerinde kullanılmaktadır.

  Tarihçe
  Pentekost'un Hıristiyanlıkta ilk kez ne zaman kutlanıldığı bilinmemekle birlikte bu bayramdan ilk kez bir Doğu Kilisesi eseri olan Epistola Apostolorum'da bahsedilir. Bu eser 2. yy'da kaleme alınmıştır.
  Pentekost'un kökeni, Yahudi hasat bayramı olan, Şavuot olarak bilinen bayrama dayanır. Bu bayram, önceleri buğday hasatında ilk ürünler için kutlanan bir şükran günüydü. Daha sonraları rabbiler tarafından Musa'ya On Emir'in indiği günün anıldığı bir bayram olarak kutlanmaya başladı. Hristiyanlığa geçişinde ise geçmişte insanlığa meyveleri sunulmuş ve başarılı olmuş Yasa'nın İsa'nın takipçilerine yeniden sunuluşunun kutlandığı bir gün olarak kabul edildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hıristiyan Bayramları Pentekost Forum Tarih
Hıristiyanlarda Ölüyü Gömme Gelenekleri Diğer Dinler İnançlar 21 Aralık 2011
Eski Hıristiyanlara Ölü Gömme Geleneği Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 6 Ocak 2011
Hırıstiyan ve Yahudiler Cennete Girebilecek mi Dini Sorular ve Cevaplar 22 Mart 2010
Yahudi Hıristiyanlığı - Hans Joachim Schoeps Kitap, Resim ve Dergi 11 Mart 2010
Pavlus Tarafından Hıristiyanlığa Geçen Hususlar Diğer Dinler İnançlar 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş