Hıncal Uluç Köşe Yazıları

'Köşe Yazıları' forumunda mynq tarafından 6 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. mynq

  mynq Üye

  Hıncal Uluç Köşe Yazıları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Hakaret etmek eleştiri midir?..

  80'li yılların sonu.. Kanuni Sultan Süleyman Sergisi'nin açılışı için Washington'dayız. Bir sabah aniden kar bastırdı. Ama ne bastırma.. Bütün okullar tatil edildi. İşyerleri kapatıldı. Her türlü trafik durdu. Dünyanın en büyük devletinin başkenti doğaya teslim oldu, kimsenin de sesi çıkmadı. O ayrı..
  Tabii bizim de tüm programlar iptal edildi. Otelden kapı dışarı çıkamıyoruz ki, kafile olarak. Gece yarısına dek baş başa oturduk.. En son otelin gece kulübündeyiz. Herkes birer içki istedi. Ben portakal suyu istedim. O zaman Mesut Yılmaz Turizm Tanıtma Bakanı.. Bana baktı..
  "Hıncal Bey size hayran oldum bugün" dedi.. "Hayrola" dedim..
  "Sabahtan beri dikkat ediyorum. Portakal suyundan başka şey içmiyorsunuz.. Bu kadar derin bir alkolizmden sonra ağzına içki koymamak.. Hem de etrafınızda herkes içki içerken.."
  Şaşırdım.. "Nerden çıktı Mesut Bey" dedim.. "Ben hayatımda içki içmedim ki.."
  Hık.. Mık.. Kapandı konu.. Ben kapatmadım.. Dönüşte araştırdım ve öğrendim.
  O yıl, Rizespor'un küme düşme durumu var.. Bir hakem var, Rize'yi ilgilendiren maçlarda ne hikmetse o görev alıyor.. Ya Rize'nin maçı ya Rize'nin kalması için düşmesi gerekenin maçı.. Bu maçlar da nedense Rize'nin işine gelen sonuçlarla bitiyor..
  Aaa!.. Hakem Turizm Tanıtma Bakanlığı'nda görevli.. Mesut Yılmaz'ın memuru.. Mesut Bey de Rize milletvekili..
  Bu hoş tesadüfleri sıralıyorum yazılarımda..
  Mesut Bey, bakanlığının Basın Müşaviri'ni çağırmış "Kim bu Hıncal Uluç, ha bire bize vuruyor" demiş..
  Basın Müşaviri ne dese iyi?..
  "Aldırmayın Sayın bakanım.. O sabah kahvaltıda içmeye başlayan bir alkoliktir. İçer içer yazar, bu yüzden de yazdıklarına kimse aldırmaz.."
  [​IMG]
  Terbiye özürlü adam o zaman benimle birlikte SABAH'ta yazıyor.. Bir gün "Siz Hıncal'ın dediklerine bakmayın. O pezevengin tekidir" demeye getirdi aynen.. "Yaşadığı hayatı SABAH'tan aldığı parayla sağlamasına imkân yok.. Aldığı parayı ben biliyorum. O Ortaköy'de Ertekin'de kadın satar" diye yazdı..
  Bu yazı SABAH'ta çıktı, inanır mısınız?.. Güldüm geçtim. Spor şefine kırıldım biraz.. "Bu yazıyı okumadan mı koydu" diye..
  Aradan yıllar geçti.. Meclis spor işlerini soruşturmak üzere bir komisyon kurmuş.. Beni de çağırdılar.. Benden evvel terbiye özürlü adam konuşmuş, komisyon başkanı zabıtları getirtti, gösterdi.. Bana getirmiş sözü.
  "SABAH yöneticisi arkadaşım bu adamı kovmak istiyor ama kovamıyormuş.. Benden rica etti, 'Ağır hakaret et, basalım da, istifa etsin' diye.. Ben de 'En ağır hakaret budur' dedim ve yazdım.. Hem de iki defa yazdım. Adamda surat yok, gene istifa etmedi.."
  ..Ve inanır mısınız, Meclis zabıtlarına kadar giren bu olay hakkında, SABAH'ın o zamanki Genel Yayın Müdürü tek kelime açıklama yapmadı hâlâ. Oysa itham edilen oydu. Patron beni desteklediği için kovamayan, istifaya zorlayan kişi olsa olsa, o günlerin Genel Yayın Müdürü olurdu.
  [​IMG]
  Şimdi Sevgili Ergun..
  "Gazeteler ve gazeteciler de eleştirilmelidir. Herkesi eleştirenler, eleştiriye açık olmalılar" diye en az ben yazdım 10 kere, yıllardır bu köşede.. Benim sözlerimle bana güya yanıt veriyorsun. Saptırıyorsun.
  "Hıncal TRT'den ayda 25 milyar alıyordu. Bu işi kaybedince intikam için kaleme sarıldı. O gün bugün TRT'nin her şeyine saldırır" ifadesinin neresi eleştiri, neresi Hıncal'ın bir fikrine karşı çıkmaktır, söyler misin?.
  Benimle ayni fikirde olmayanlar, kendi fikirlerine açık seçik, hatta bana "Dangalak" diyerek ifade edebilirler. Okur kimin dangalak olduğuna karar verir..
  Ama "Hıncal Uluç, köşesini kişisel menfaatleri için kullanır. Bu köşeyle para kazanır" demek eleştiri mi senin lügatinde?.
  Bugün TRT'nin yeni Genel Müdürü "Yahu adamı kovmuşuz, o da yıllardır kan davası güdüyormuş" dese ve yazdıklarımızı Mesut Bey gibi zerre dikkate almasa haksız mı olur?..
  Ya da bu tezgâhı kuranlar yarın "Ergun, Hıncal'ı kovamıyor, ama kurtulmak istiyordu. Onu istifaya zorlamak için bu planı yaptık" derlerse..
  Sevgili dostum,
  50 yıllık gazeteci, senin dostun ve yakından tanıdığın Hıncal Uluç, kendi gazetesi SABAH'ın sütunlarında kalemini satmakla suçlanmıştır. Bunu "Eleştiri, hoşgörü, moşgörü" diye geçiştiremezsin.
  Bekliyorum!.
  [​IMG]
   

 2. mynq

  mynq Üye

  Gazeteciliğin neresindeyiz?..

  Ayşe (Bizim Ayşe.. Özyılmazel) harika bir gazetecilik yapmış.. Didem Erol'la konuşmuş.. Neresi harika.. Ortaya çıkan sonuç..
  Açık saçık belli oluyor ki, kıza atfen söylenen ve bu söylenenlere dayanarak yazılanların çoğu asılsız, eksik, yanlış, saptırılmış.. Nerden bakarsanız, ayıp gazetecilik..
  Bugünün hastalığı da değil.. Hep böyleyiz.. Ucuz, kolay sansasyon ve reyting avcılığı.
  Sabah'a yeni geldiğim günlerdi. Sabah gazeteyi açtım. Spor sayfasında manşet..
  "Mustafa Denizli 'Galatasaray Türkiye'nin Mercedesidir' dedi.."
  Açtım hocayı.. "Yahu sen üşütük müsün?.. Zaten millet sana saldırmak için bahane arıyor. Bu Fener medyasına bu silah verilir mi?.." Güldü Hoca.. "Yahu asıl sen manyak mısın?. Ben böyle laf eder miyim?." Sonra kahkahayı bastı.. "Ederim, ederim.. Mercedes bana milyonlar öder, altıma son model bir araba çekerse.. Böyle laf bedava edilir mi?."
  Gazeteye geldim. Spor servisi benim odanın karşısında.. Haberi yazan arkadaş da orda.. Telefon ettim "Bana gel bir çay içelim" diye.. Geldi..
  Haberini gösterdim. Mustafa Hoca'nın söylediklerini anlattım. "Bu yalan haber nerden çıktı" dedim..
  Anlattı delikanlı..
  Sayfayı erkenden çizmişler. Tepeye de kocaman bir Mustafa Denizli resmi koymuşlar. Akşam Florya'da idman var. Galatasaray muhabiri gidecek, hocayla konuşacak, manşet haberi çıkacak.. Bizim delikanlı gitmiş ki, Hoca idmanı iptal etmiş. Florya'da kimseler yok. Eli boş dönmüş.. Dönmüş de hocanın koca resmiyle hazırlanmış sayfa ne olacak?.. (O zamanın teknik imkânları, resimlerin önceden hazırlanmasını gerektiriyor, yoksa baskı yetişmiyor.. Ne günlerdi.) Sayfayı hazırlayan spor şefi oturmuş bu haberi kafasından uydurup yazmış. Bizimkinin de imzasını atmış..
  "Hıncal Ağbi 'Gık' desem kovarlar.. Ekmek parası" dedi.. Yutkundu.. "Turgay Ağabey (Şeren) şimdi hocanın bu lafına fena halde giydiren bir köşe yazısı yolladı.." "Hemen kaptanı ara.. Durumu anlat. Yeni yazı yazsın" dedim. Fırladı gitti.
  Sonuç.. Turgay'ın yazısı aynen yayınlandı. O delikanlı da kısa bir süre sonra kovuldu.
  Şimdi iş böyle kurulmuş.. Palavra haberi yazıyor, sonra da o habere ertesi günlerde yorumlar ekliyoruz. Böylece okur, haberin doğruluğuna iyice inanıyor.
  Didem, Ayşe'ye laflarının nasıl saptırıldığını ayrıntılarıyla anlatmış..
  Bana anlatmasına gerek yoktu aslında. Çünkü ben Didem'i de, magazin medyamızı da tanıyorum yakından..
  Didem, lafını sakınmayan, ölçüp biçmeyen, olanları gizlemeyen rahat bir kız.. Yıllardır tanırım, severim, zaman zaman gezerim de.. Çünkü hoş arkadaştır, vaktiniz hoşça geçer.. İkincisi.. Günümüze mesela operaya, klasik konsere, baleye benimle gelecek, keyfimi paylaşacak kız arkadaş bulmak zor. Oysa Didem bunlara bayılıyor gerçekten ve de fevkalade kültürlü bir kız, milletin sandığının ve sunmaya çalıştığının aksine..
  Bir klasik konserden çıktığınızda, senfonideki flüt soloyu konuşabiliyorsunuz mesela..
  Boxer dergisine o pozları veren, okur oylarıyla ülkenin en seksi kadını seçilen birinin böyle bir kafa taşıdığına kim inanır?.
  Peki, Didem'le ilgili o palavralar yerine, o elbisesi az kızın kafasının içinin ne kadar çok olduğunu anlatan yazılar, daha merakla, keyifle okunmaz, daha güzel gazetecilik olmaz mı?..
  Olur da o zor.. Dersine iyi çalışacaksın, uğraşacaksın.. Bin zahmet..
  Öteki.. Masa başında salla..
  Ayşe, Türk magazin medyasının yıllardır çizdiği bir Didem Erol portresinin ne kadar yanlış olduğunu ortaya çıkardığı için harika gazetecilik yaptı..
  Gazetecilik dersi verdi..
  [​IMG]
  Bir de not: Didem'in Hollywood'da oynadığı filmleri anlatmasını da alayla karşılayan gazetecilerimiz (!) var. Sinemanın en önemli kaynağı İnternet Movie Database'e girsinler. "Didem Erol" yazıp tıklasınlar. Orada kızın adına bir sayfa açıldığını ve o sayfa ve eklerinde o filmlerin hepsinde oynadığı görülecektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hıncal Uluç Köşe Forum Tarih
"Âlim ile zalim karışmamalı" Sezen Aksu'nun Hıncal Uluç için yazdığı yazı Köşe Yazıları 30 Temmuz 2009
Hıncal Uluç (Hıncal Uluç Kimdir? - Hıncal Uluç Hakkında) Biyografi & Otobiyografi 22 Ekim 2008
Hıncal İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 26 Şubat 2012
Halikarnas Balıkçısı Uluç Reis Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 5 Eylül 2012
Radyonun Bulucusu Hakkında Bilgi Düşünürler-Filozoflar 2 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş