Hıdrellez coşkusu Tunca'dan başladı

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hıdrellez coşkusu Tunca'dan başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Edirne'de yaşayan Roman vatandaşlar, günün ilk ışıklarıyla, Fatih Köprüsü ile Kanuni Köprüsü'nü geçtikten sonra Sarayiçi mevkisindeki Balkan Şehitliği ve Tunca Nehri yanındaki alana geldi.

  Hızır ve İlyas'ın peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu gün olarak kabul edilen Hıdrellez'i, Edirne'deki Romanlar göbek atarak kutladı. Romanlar, güneşin doğuşuyla Tunca Nehri'ne para attı, yüzlerini yıkadı, yüzdü ve davul zurna eşliğinde dans etti.
  Edirne'de yaşayan Roman vatandaşlar, günün ilk ışıklarıyla, Fatih Köprüsü ile Kanuni Köprüsü'nü geçtikten sonra Sarayiçi mevkisindeki Balkan Şehitliği ve Tunca Nehri yanındaki alana geldi.
  Evlenme çağındaki genç kızlar ve kız çocukları, gelinlik ve en güzel elbiseleriyle geldikleri nehir kenarında davul zurna eşliğinde oynadı. Kutlamalara katılanlar, evlerinin kapısına asmak için bereketin ve yazın gelişinin müjdecisi olan ağaçlardan yeşil dallar kopardı.
  Hastalıklardan koruduğuna inanan birçok Roman genci, Tunca Nehri'nin soğuk sularında yüzdü. Bereketli olduğuna inanılan Tunca Nehri'nin sularında pek çok Roman vatandaşı yüzlerini yıkadı, nehrin suyunu evlerine götürmek için şişelere doldurdu. Vatandaşlar dileklerini yazdıkları kağıtları Tunca Nehri'ne bıraktı.
  Bu arada, Romanların Hıdrellez kutlamalarını izlemek için kent merkezinden ve civar illerden vatandaşların yanı sıra Edirne Vali Yardımcıları Dr. Ayhan Özkan ve Abdullah Aslaner, sabaha karşı geldikleri alanda sonuna kadar beklediler.
  Hıdrellez sabahında dilenen dileklerin kabul olduğuna inanan Vali Yardımcılarından Özkan'ın ''vali'' Aslaner'in de ''Kırkpınar Ağası'' olmayı dilediği öğrenildi.
  Öte yandan, sayıları geçen yıllara göre fazlalaşan yazılı ve görüntülü medya mensupları kutlamalardan en güzel görüntüleri yakalayabilmek için birbiriyle yarıştı.

  İZMİR'DE HIDRELLEZ ÇOŞKUSU
  İzmir'de Hıdrellez coşkusu
  Baharın gelişini müjdeleyen Hıdrellez Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de coşkuyla kutlandı. İzmir'deki kutlamalar, Cumhuriyet ve Gündoğdu meydanları başta olmak üzere kentin her yerinde yapıldı. Şehrin birçok yerinde ateşler yakarak üzerlerinden atlayan vatandaşlar Hıdrellez'i doyasıya kutladı.
  Hıdrellez nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gündoğdu Meydanı'nda konser düzenlendi. Tepecik Senfoni Orkestrası'nın konseriyle başlayan gece, Kent Orkestrası eşliğinde Eylül Metin ve Hamiyet konserleriyle sürdü. Konser aralarında sahneye çıkan çeşitli dans grupları sergiledikleri performanslarla alkış aldı.
  Binlerce İzmirlinin katıldığı konserde vatandaşlar çalan hareketli şarkılarla doyasıya eğlendi. Hıdrellez nedeniyle kentin birçok noktasında vatandaşlar tarafından ateşler yakıldı. Ateşin üzerinden atlayan vatandaşlar dilek tutmayı ihmal etmedi. Bazıları sevdiğine kavuşmayı, bazıları iş bulmayı, ev, araba almayı diledi.

  -HIDRELLEZ -
  Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlardan biri. Ruz-ı Hızır (Hızır Günü) olarak adlandırılan Hıdrellez, Hızır ve İlyas Peygamber'in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanıyor. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında zamanla Hıdrellez şeklini almış.
  Halk arasında 6 Mayıs günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir. Hızır ve Hıdrellez'in kökeni hakkında çeşitli görüşler var. Hıdrellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğunu savunanların yanında, İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğunu söyleyenler de bulunuyor.
  Hızır, yaygın bir inanca göre, hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölmezliğe ulaşmış, zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk, bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir ulu ya da peygamber. Hızır'ın kimliği, yaşadığı yer ve zaman belli değil. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolü. İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.

  -İNANIŞLAR-

  Hıdrellez için önceden hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar, evin temizliği, üst, baş temizliği, yiyecek ve içeceklerle ilgili hazırlıklardır. Hıdrellez gününden önce evler baştan başa temizlenir. Çünkü temiz olmayan evlere Hızır'ın uğramayacağı düşünülür. Hıdrellez günü giyilmek üzere yeni elbiseler, ayakkabılar alınır.
  Hıdrellez kutlamaları daima yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır.
  Hıdrellez'de baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır.


  Hıdrellez gecesi Hızır'ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ, bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi herhangi bir yere istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır'ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar.
  Hıdrellez'de baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir. Törenler baharda doğanın ve tüm canlıların uyanmasıyla eş anlamlı olarak insanların da talihlerinin açılacağı inancıyla, şanslarını denemek için yapılır.

  Kaynak: Haber7
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hıdrellez coşkusu Tunca'dan Forum Tarih
Hıdrellez Şiirleri - Hıdırellezle İlgili Şiirler Şiirler 27 Aralık 2011
Türk Kültüründe Hıdrellez Ülke Kültürleri 27 Aralık 2011
Hıdrellez Günü Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler Nelerdir? Özel Gün ve Geceler 27 Aralık 2011
Hıdrellez Kutlamaları, Hıdrellez Gelenekleri Hakkında Bilgi Özel Gün ve Geceler 27 Aralık 2011
Hıdrellez Nedir - Hıdrellezin Tarihçesi Özel Gün ve Geceler 27 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş