Hıdırnalı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hıdırnalı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas Merkez Hıdırnalı Köyü Hakkında - Hıdırnalı Köyü Resimleri - Sivasın Köyleri  [​IMG]
  Tarihi

  Rivayetlere göre Hıdır Baba adında bir evliya savaş zamanında düşmanı kovalarken köyün üst tarafında bugün hala bulunan karşılıklı iki kaya arasından atıyla atlamak ister. Fakat aradaki mesafe uzak olduğu için karşıya geçemez. At bu uzak mesafeyi atlayamaz ancak kayanın bir yüzüne ulaşabilir fakat yuvarlanırlar. Hıdır Baba orada düşerek şehit olur. Atın karşı kayada bir nal izi bulunur. 1990'lı yıllara kadar nal izleri görülmekte idi. Fakat herhalde yağmur, kar vs. gibi havanın etkisi ile şu an görmek mümkün değildir. Halk bundan esinlenerek köyün ismini Hıdırnalı koyar. Bugün hala Hıdır Baba'nın türbesi bu kayanın üstünde bulunur.

  Köyün geçmişi ile ilgili rivayetler araştırmaya muhtaçtır. Ancak en az beş altı nesil yaşadığına göre, 1850'li yıllara kadar dayanan bir geçmişinin olduğu söylenebilir. Köyde tarihi binanın ve eserin olmaması yapı malzemesi ile ilgili olabilir. Kurtuluş Savaşı sırasında ve öncesinde köyden bir çok şehit verilmiştir. Özellikle Erzurum-Kars cephesinde şehit olan ya da düşmana esir olarak orada kalanların hikayesi hala hafızalardaki tazeliğini korumaktadır.ömer söğüüüüttt de buranın hasss köylü dervişlernden dir....

  Kültür

  İnsanları çok sıcakkanlıdır. Düğünlerde, misafirleri tanısınlar tanımasınlar evlerine götürüp konuk ederler. Düğünlerde gelen misafirlere topluca yemek verilir. Düğünler 3 veya 4 gün sürer. Perşembe günü bayrak dikilmesiyle düğün başlar. Başlangıçtan günün bitimine kadar davul zurna eksik olmaz. Cumadan itibaren misafirler köyde toplanmaya başlar. Düğün evi sahipleri ve diğer köylüler gelen misafirlerden 3-5 kişiyi kendi evlerine götürürler. Cumartesi günü damat yıkanır. Bu köylüler arasında Yunnuk (yunmak-yıkanmaktan gelir) diye tabir edilen bir çeşit hamam yapılır. Hamamdan sonra damat ve diğer delikanlılar köy turu yaparlar, silahlar atılır oyunlar oynanır. Düğün yemeği de cumartesi günü verilir. Akşam kına gecesi yapılır. Bu, genellikle köy odasında yapılır. Köy odası özellikle yaşlıların mekanı olmuştur. Kışın burası köyün ortak bir sosyal alanıdır.

  Yemekler

  * Madımak
  * Fırın katmeri (taş fırında yapılır. Ayrıca bu taş fırınlarda köyün kadınları ekmek çörek katmer vb. de yaparlar.)
  * Üzümlü çorba (özellikle düğünlerde adet üzere yapılan bir çeşit düğün çorbasıdır)
  * hıngel- erişte -içi köfte- yoğurtlumıhlama- seyriye- corbası- kuskus- topurlu herle-ekmekaşı-sütlü çorba-dülcekçorbası

  etli ekmek.

  Tatlılar

  * Sarıburma, kadayıf, gül tatlısı, kavutlu helva.

  Coğrafya

  Sivas merkezine 30 km uzaklıktadır. Çeltek, Gaziköyü, Olukman, Zengi, Ozmuş , Kösrelik ve Karaçayır köylerine komşudur. tavraderesini geçtikten sonra ikiye ayrılan yolun birisi karaçayır hıdırnalı-çeltek-gaziköy tarafına diğeri ise porsuk -kösrelik köyleri tarafına ayrılır.her iki taraftan hıdırnalıya ulaşım sağlanır Karaçayır tarafı asfalt olduğundan tercih edilir porsuk- kösrelik yolundan da yazları ulaşım sağlanır. Köyün içinden geçen ufak bir dere vardır. Bu dere köyü baştan dolanıp aşarak Yıldız Irmağına dökülür.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 389
  1997 418

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Köy Muhtarı: LÜTFÜ KESER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (346) 294 12 63

  Cep Telefonu: 0 (538) 203 00 89
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Lütfü Keser
  1995 - Hamdi İmece

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi de2005 yılında tamamlanmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hıdırnalı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş