Hışıroğlu Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hışıroğlu Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Devrek Hışıroğlu Köyü - Hışıroğlu Köyü Hakkında - Hışıroğlu Köyü Tanıtımı - Hışıroğlu Köyü Resimleri

  İlçe: DEVREK


  İl: ZONGULDAK


  Köy Muhtarı: Abdurrahman YANAZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (372) 5560377

  Cep Telefonu:
  0 533 419 3978


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  1018

  1997
  1199


  İle Uzaklığı:
  57 km

  İlçeye Uzaklığı:
  2 km

  Rakım:
  300 m  Tarihi

  Rivayet odur ki; eski adı Pürnerler'dir. Ancak köylerde sıkça görülen hak paylaşımı sırasında kardeşler arasında çıkan tartışma büyür. Olay zamanın kadısına nakleder. Kadı bi türlü orta yolu bulamaz. Taraflar uzlaşmaya yanaşmaz. Ve kadı efendi bu kardeşlere hitaben " ne hışırmışsnızı be!" der. Gel zaman git zaman köyün adı Hışıroğlu kalır. Köyde "Hışırlar" olarak anılan bir mahalle olması bu rivayeti güçlendiriyor.

  Kültür

  Eski gelenek ve göreneklerin hızla kaybolduğu günümüzde bu erozyonu en hızlı yaşayan yerlerden biri de köyümüzdür. Özellikle gençlerin istihdam sorunu yaşamaları, köyde ilkokulun taşımalı sistemle yapılması, dışarıya göç gibi nedenlerle bu erozyon artmıştır. Nüfusun hatırı sayılır bir bölümü yurtdışında özelde Almanya, Belçika gibi ülkelerde yaşamaktadır.

  Şimdilerde pek görülmese de, köy düğünlerinde "Köçek-Davul,zurna" pek meşhurdur.Özellikle yaz aylarında gurbetçilerinde yurda gelmesiyle düğünlerde artış olur. Düğünlerde, kına gecesi kadınlar kız evinde eğlence yaparken; kız tarafının erkekleri (kız alayı), damadın arkadaşları "Horata" denilen eğlence düzenlerler.

  Kına gecesi; yurdumuzun birçok yerinde olduğu gibi düğünden bir gece önce kız evinde "kına gecesi" düzenlenir. Kız eline kına yakılır. Adet üzere gelin bahşiş almadan elini açmaz. Kına yakılırken gelini ağlatmak için acıklı türküler söylenir. En bilinenleri, Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar, Kınayı getir .

  Düğün günü ziyaretçiler erkek evinde verilen düğün yemeğine katılırlar. Gruplar halinde gelen misafirlere sofralar kurulur. Kız tarafına özel ihtimam gösterilir. Sofra oldukça zengindir. Düğünlerin yazaylarında olduğunu varsayacak olursak ortalama menü şu şekildedir, Çorba, Haşlama Et, Pilav, Dolma, Nohut/Taze Fasulye, Kavun, Karpuz, Üzüm, ilk anda aklıma gelen bunlar hayli uzun zaman oldu hani düğüne gitmeyeli. Meytar (davul, zurna, kemani, cümbüş ve köçek) olmazsa olmazlardandır. Gelen her grubu eğlendirirler. Kız tayfası başta olmak üzere ağır misafirler (özel konuklar) enaz 500-600m mesafeden meytarla karşılanır. Günboyu verilen ziyafetin ardından ikindi vaktinden sonra "Gelinalma" başlar. Yakın mesafeyse yürüyerek, değilse araçlarla konvoy halinde kız evine gidilir.

  Kızevinde ayrı bir telaş vardır. Gelen misafirler için eve en yakın düz alanda oturma yerleri hazırlanır. Gelenlere şerbet ikram edilir. Şerbet dağıtan kişiye bahşiş verilir. Kız tarafı oğlan tarafına kapıyı açmaz. Adettendir, mutlaka yüklü bi bahşiş verilerek kapı açtırılır. Gelinin kuşağını (varsa) erkek kardeşi bağlar. Mutlaka onada bahşiş verilir. Gelin babasının ve kardeşinin kolunda kapıdan çıkar. Vur meytar! sesiyle meytar vurmaya başlar. "Kız havası" deniyordu sanırım. Kalabalığın arasında kurulan masaya gelirler. Takı merasimi başlar; Damadııın amcası oğlundaan 50milyon lira, Alamanyadaki halasından 100mark falan nostalji oldu tabii. Takıların ardından yapılan duayla merasim son bulur ve erkek tarafı yola koyulur. Gelin anası başlar yas etmeye "Mancarları diktiing yimeden giiitting. Gelin arabası eve yakın bi mesafede durur. Artık gelin ve damat için işkence başlamıştır. Hemen çilingir sofrası kurulur. Ve yeniden "Vur meytar!" denir. Başlar meytar yeniden çalmaya. Yarım saat içerler, 5-10metre ileriye giderler. Gelin ve damat arabada beklemektedirler. Yine içerler, yine giderler ve bu epey sürer.

  Kimi zaman, gelin eve çıktıktan sonra mahallenin kızları toplanırlar ve erkek evinde gelinle oynarlar. Ertesi gün "Duvak" vardır. Niyet hasıl olmuşsa, kadınlar arası küçük çaplı bi eğlencedir aslında. Benim son 20 yılda hatırladığım en şatafatlı Köy düğünü Aganın Ahmet'i ile Yukarkıların Ayşe'nin düğünüydü.

  (netten alıntı)


  Coğrafya

  Zonguldak iline 57 km, Devrek ilçesine 2 km uzaklıktadır. Köy ortalama 15-20 haneli mahallelerden oluşan 10 mahalleye sahiptir. Bunlar; 1-Kademler (Çukurköy) 2-Kocaoğlu 3-Uzunalioğlu (Ötesal/Öteköy) 4-Çay 5-Yanazlar 6-İbrahimbeyler 7-Hışırlar 8-Delemetler 9-Çıtırgalar 10-Osmanlar

  Arazi oldukça engebelidir. Tarıma elverişli arazi oldukça azdır. Buna rağmen köy halkı kendi ihtiyacının bi kısmını karşılayacak kadar ekip biçmektedir. Buğday, arpa, mısır, yulaf ekilir


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yukarıda böyle denilse de doğru değildir. Köy halkının büyük bi kısmı emeklidir. Kimi avrupa'da yıllarca çalıştıktan sonra köye gelip yerleşmiştir. Kimi madenden, kimi belediyeden, kimi özelleştirme sonucu kapanan Orüs'ten, Devrektaş'tan vs emekli olmuştur. İstihdam sorunu yaşandığı için gençlerin çoğu göç etmektedir. Son yıllarda TTK tarafından yapılan işçi alımları umut olmuştur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Hasan Sarı
  2004 - Abdurrahman Yanaz
  1999 - Abdurrahman Yanaz
  1994 - Rıfat Kadam\Abdurrahman Yanaz
  1989 - Rıfat Kadam
  1984 - Ali Kadam


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi wardırPtt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. İlçe merkezine yakın olduğu için bunlara gerekte yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Herkeste cep telefonu, bazı ailelerde internet dahi vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hışıroğlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş