Hüyüklüyurt Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hüyüklüyurt Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivasın Köyleri - Kangala Bağlı Köyler - Hüyüklüyurt Köyü Hakkında - Hüyüklüyurt Köyü Resimleri  Tarihi

  KÖYÜN İSMİ ÇOK ESKİDEN BURADA BİR HÜYÜK OLMASI NEDENİYE HÜYÜKLÜYURT OLMUŞTUR KÖY HALKININ ASLI OĞUZ BOYLARINDAN OLAN DODURGA BOYUNDAN GELMİŞTİR.AYRICA KÖYÜN COGUNLUGU OSMANLININ ÖNCÜ ARTCI HÜR KOLLARINDAN YANI HÜRMET KOLLARINDAN OLUSMAKTADIR.SAYGI VE SEVGI HAT SAFADA HERKESIN KAYNASTIGI VE GÜZEL Bİ AKSAM SERINLIGI OLAN BI YERLESIM YERIDIR MISAFIRLER HÜRMETLERİN DEDELERİ OSMAN'IN BUYUK ODASINDA TOPLANIR SOHBETLER VE YASINLER VE KURANI KERIM OKUNUR KÖYÜN EN ESKI EVI OLAN BUYUK ODA 187 YILLIK BI TARIHE SAHIPTIR.VE EL İŞCİLİGIYLE MESHURDUR GÖZ KAMAŞTIRIR DERCEDE EL İŞCLİGİ VE ALIM TERI VARDIR O ZAMANDAN GÜNÜMÜZE SADECE HARCANAN EMEKLERİN KARSILIGI BU ODA GELMISTIR KÖY HALKI KIYMETINI BILMESEDE TARIH KOKAN BI ODADIR ODANIN HAKKINI VEREN EN GÜZEL TARİH İNSANI OSMANDIR.

  Kültür

  Köyün geleneksel yemekleri sıkma mantı icli köfte madımak corbası yemeklerıdır. tatlı olarak ev baklawası ve un helvası wardır.

  Coğrafya

  Sivas iline 59 km, Kangal ilçesine 39 km uzaklıktadır.Bu köyde 6 hektarlık orman bulunup farklı cinslerde dağ keçisi,dağ koyunu,ankilop,geyik,ceylan ve akbabalar coğunluk göstermektedir....

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1200
  1997 600

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri genelde tahıla dayalıdır bunun en büyük sebebi ikliminin bozkır olması ve su kaynaklarının sınırlı omasından kaynaklanır

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi 2007'de gelmiştir . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köy Muhtarı: SEBAHATTİN VURAL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (346) 476 10 88  Köyünüe Ait Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş