Hüsnü Naili Seden Kimdir?-Hüsnü Naili Seden Hayatı-Hüsnü Naili Seden Biyografisi-

'Yerli - Yabancı Sporcular' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hüsnü Naili Seden Kimdir?-Hüsnü Naili Seden Hayatı-Hüsnü Naili Seden Biyografisi- konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hüsnü Naili Seden ( .... - .... )
  Türk bisiklet sporunun ilk öncülerindendir. İlk bisiklet turlarının düzenlenmesinde önemli rolü olan Seden, 1933 yılında Bisiklet Federasyonunda başkanlık yaptı.
  Türkiye’de Bisiklet Sporu
  Türkiye’de bisiklet sporu 1923’te kurulur ve bu branşın ilk faaliyetine 1924 yılında başlanır. İlk resmi yarışmalar da 1927 yılında Bulgaristan’la yapılır. Yine aynı yıllarda Bandırma – İzmit yarışı ile bisiklet sporu yoğun bir işlev kazanır. O günlerde Cavit CAV 1924 – Paris Olimpiyatlarında milli forma giyen bisikletçi olarak adını duyurur. Cumhuriyetimizin ilanı ile birlikte büyük önder Atatürk’ün Türk sporuna verdiği önem bu spor dalında da kendini gösterir ve İstanbul, Ankara ile Konya’da bisikletçi sayısı da hızla artar. Daha sonra bu üç ilimizde Adana, Eskişehir, Kütahya, İzmir, Edirne ve Çanakkale’de eklenir.
  Konya İlinde Bisiklet Sporu
  Konya’da bisiklet yarışları 1923 yılında İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kuruluşu ile başlamıştır. Topoğrafik yapısı nedeni ile düzlük bir yerde bulunan Konya’da çoğu kişinin ulaşım sorununu bisiklet ile sağlaması nedeniyle ilimizde bisiklet kullananlar rekor düzeye çıkmıştır.
  1922 yılında kurulan Gençlerbirliği ile 1923’te kurulan İdmanyurdu kulüplerinin futbol, atletizm ve güreş dallarındaki rekabetine bisiklet de eklenir.
  İlimizde bisiklet sporunu ilk yapanlar arasında, bisiklet tamircisi Ahmet ÇELİKDÖĞEN ve memur Tayyar Bey’leri sayabiliriz. 1930 yılında bisiklet sporu dalında Necati KAŞIKÇI ve Nuri YENAL ’ı görüyoruz. 1930’lu yıllarda Gençlerbirliği takımında Nuri YENAL ile birlikte Meram’lı Kazım ve demirci Mehmet, İdmanyurdu takımında ise sonradan milletvekili olan Ali Saim KAYMAK, Himmet ÖLÇMEN ve Arap Selahattin yarışmalara katılan sporculardır. Dönemin sporcularından, uzun yıllar Gençlerbirliği Kulüp Başkanlığı yapan Nuri YENAL 1930 yılında yapılan yol yarışlarında Türkiye ikincisi olmuştur.
  Konya’ya ilk Türkiye birinciliğini kazandıran isim ise 1952 yılında hem yol hem de pistte Türkiye şampiyonluğuna erişen Saim Kıyıcı olmuştur.
  1949 yılında Türkiye’nin ilk Bisiklet Velodromu zamanın valisi Refik Şefik SOYER’in ve yine zamanın bölge müdürü M.Dündar ATAMAN’ın çabaları ile Konya’da yaptırılır. Balkanlar’ın ve Türkiye’nin yegane bisiklet pisti 28 Haziran 1950’de Beden Terbiyesi Genel Müdürü Vildan Aşir SAVAŞIR’ın da bulunduğu törenle ilimizde açılır. Konya Velodromu’nda ilk açılış turunu Bisiklet Federasyonu Başkanı Hüsnü Naili SEDEN yapar.
  Türkiye'deki ilk bisiklet kulübü, 1968 yılında kurulan "İstanbul Bisiklet İhtisas Kulübü "dür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hüsnü Naili Seden Forum Tarih
Sui Zan ve Hüsnü Zan Etmek Ne Demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 21 Ekim 2013
Öğretmen Hüseyin Hüsnü Tekışık İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Temmuz 2012
60.yıl Şehit Hüsnü Önkal İlköğretim Okulu Bilgileri Kaman Kırşehir Kırşehir Tanıtımı 26 Haziran 2012
Hüsnü İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 26 Şubat 2012
Atatürk Şiirleri Fazıl Hüsnü Dağlarca Atatürk Hakkında Herşey 7 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş