Hüseyinli Köyü Pamukova Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hüseyinli Köyü Pamukova Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hüseyinli Köyü Pamukova Bilgileri -Hüseyinli Köyü Hakkında - Hüseyinli Köyü Tanıtımı - Hüseyinli Köyü Resimleri

  İlçe: PAMUKOVA - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: ABDİ KÖSE


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  5690091
  Cep Telefonu:

  05462210060

  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 314 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54900
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Pamukov
  Web Sitesi
  Hüseyinli, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.

  COĞRAFİ DURUM :

  Hüseyinli Köyü E25 Karayoluna 9 Km mesafededir. Köy doğusundaki Çilekli (Katırözü), güneyindeki Akçakaya ve Pınarlı Bacı(Durak), batısındaki Kemaliye (Tirse), kuzeyindeki Kocaeli iline bağlı Tepecik, Aytepe ve Aksığın köyleri ile komşudur.

  Küçük bir vadide 890 metre rakımda kurulmuş olan köyün, en yüksek yeri 1300 metre civarındaki rakımı ile Üç pınarlar tepesidir. Köyde; Küçük Dedik, Efendöndü, Cumayakası, Kiremitalanı, Örü, Sığıreyreği, Karaholluk, Aktaşlık, Adagül, Doruklar, Kütükyeri, Bekçiyatağı, Gıranlar, Ercova, İnönü, Karacasu, Emzepınarı, Deliktaş, Bahçealtı, Gövenlik, Çokallı, Uluyol, Kanlıgeçit, Kösten, Erenler, Göbetler, Çökecik, Karşıtarla, Söğütler, Harmanlar, Kocakelemeler, Alıçyanı, Kuyular, Evüsyanı, Kayabaşı, Ezankayası, Kuyruktepesi, Lokumönü, Çardak, Kelebekli, Tuzla, Bostanlık, Güneyaka, Aygırpınarı, Kocadüz, Yörükmezarlığı, Hacaplapınarı, Çobanlar, Tavşanalanı, Üçpınarlar, Karakoca, Gerdemelik, Karaali, Kestanelidere ve Fındıcak, gibi adla anılan mevkiiler mevcuttur.

  KÖYÜN TARİHİ :

  Hüseyinli köyünün kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak eski yaşlıların aktardıkları bilgilere göre, üç veya dört asır önce Göynük’ten gelen Yörük obaları hayvanlarını otlatmak için bir kısmı Gıranyurt’a diğer bir kısmı ise Ercova ve Karacasu yaylalarına yerleşmişlerdir.

  Göynük’ten gelen Yörük obalarından Ercova ve Kacasu’ya yerleşen ikinci kol, bugünkü Hüseyinli Köyünün bulunduğu vadiye yerleşmişler, oba reisleri olan Hüseyin ağa’nın isminden dolayı yerleşim yerine Hüseyinli Köyü adı verilmiştir.

  Önceleri üç çadırdan ibaret olan oba köy altındaki düz arazi ve otlakiyenin etkisiyle çiftçilik ve hayvancılığa başlayarak göçmen hayatını bırakmış, yerleşik bir hayat düzenine geçerek köyün kurucusu olmuşlardır. Daha sonra köye Göynük ve civarından yeni göçler olmuş, bu nedenle de köyün nüfusu süratle artmıştır.

  EKONOMİK VE SOSYAL DURUM :

  Köyün altında bulunan düz ova tarıma çok elverişli olmasına rağmen sulama suyunun olmaması nedeniyle köy tarım yönünden gelişememiştir. Arazinin sulanabilen kısmında çilek, armut, elma, erik, ayva, kiraz gibi meyveler; fasulye, domates, biber, pırasa, turp gibi sebzeler yanında şeker pancarı, sulanamayan yerlerde ise buğday, arpa, nohut, mercimek, yulaf, mısır, ayçiçeği ve çavdar gibi tahıl ürünleri yetiştirilir. Köyün güneyinde kalan Pamukova ovasına bakan yamaçlarda ise bağcılık, zeytincilik yapılmakta, son zamanlarda antepfıstığı üretimi de yapılmaktadır.

  Köyde sağlık ocağı ve ebe yoktur. 1956 Yılında eğitime başlanan ilk okulda bir öğretmen görev yapmaktadır. Köyün başlıca sülaleleri: Emirler, Karametler, Kavunlar, Çapalar, Halçıbanlar, Hartlar, Çavuşlar, Kocetler, Bodurlar, İbramlar, Kocaosmanlar, Çakıcılar, Dalenler, Marangozlar, Okçular, Kekçiler, Heppeler, İmamlar, Karalar, Haççapaşalar, İmahanlar, Kabadayılar, Budaklar, Abazalar, Tırkalar, Çakırlar ve Nafçılar dır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 238
  2000 314
  1997 300

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Yakup Çoban
  2004 - Abdi Köse

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hüseyinli Köyü Pamukova Forum Tarih
Hüseyinli Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Hüseyinli Köyü Hakkında Bilgi Alaplı Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Karahüseyinli Köyü Hakkında Bilgi İskenderun Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Hüseyinli Köyü Hakkında Bilgi Samandağ Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Karahüseyinli Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş