Hüseyinbeyobası Köyü İvrindi Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hüseyinbeyobası Köyü İvrindi Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İvrindi Hüseyinbeyobası Köyü Bilgileri - Hüseyinbeyobası Köyü Hakkında - Hüseyinbeyobası Köyü Tanıtımı - Hüseyinbeyobası Köyü Resimleri  Hüseyinbeyobası ,Balıkesir İvrindi ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: İVRİNDİ

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı:53 km

  İlçeye Uzaklığı:14 km

  Rakım:m

  Nüfus:

  2000:427
  1997:429

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Bazı söylentilere göre, eskiden Hüseyin Bey diye biri yaşarmış. Köy sakinleri, yazları yaylaya çıkar, kışları da soğuk olmasın diye şu an köyün bulunduğu yere gelirlermiş. Yine öyle bir aşağı köyün bulunduğu yere inildiği zaman, hükümet tarafından alınan kararla, bu şekilde yaşayan topluluklar, sabit bir yerde kalacaktır denilmiştir. ve yer olarak havran taraflarından bir düzlük alan gösterilir. ama hüseyin bey ve köyün ileri gelenleri bunu kabul etmeyerek köyün şuankiş yerinde kalırlar. Buna istinaden, Hüseyin Bey de kendisine tabi olan köy ashabına bunu soyler ve şu an köyün olduğu yerde kalırlar. Köy, ismini, Hüseyin Bey diye adlandırılan bu kişiden almıştır.

  Kültür

  Köyün gelenekleri: Bayramlarda herkes aileleriyle büyüklerinin elini öpmeye gider, sonra gençler için salıncak cami denilen yerde salıncak kurulup eğlenilir. Burada köyün tüm erkek ve kızları bulunur ama asla yabancı biri buraya giremez. Bayramın 3. günü nişanlı olan erkekler, kızlar için, tüfeklerle ateş edip onlara avcılığını gösterir. Bayram içinde herkes çok mutlu, birbirine en güzel duygularla hareket eder. Bayramın 1. günü bazen deve yapılır. Bayramın herhangi bir günü maç alınır. Civar koylerden biriyle bu köyün futbol sahasında maç oynanır.

  Yemekler: Köyde yemek çeşidi çoktur. Bir Ramazan gezeğinde bile ez az 8 çeşit yemek bulunur ama genel yemeklerimiz nohut, pilav, keşkek, hoşaf, helva, patlıcan, patetes v.b. dir.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 53 km, İvrindi ilçesine 14 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. fakat son zamanlarda dışa göç nedeniyle köyün nüfusu azalmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faaldir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Ama bu okulda sadece ilköğretim 3. sınıfa kadar olan çocuklar okumaktadır. Diger öğgrenciler ise yakın bir koye, Evciler Köyü'ne taşımalı sistemle gidip gelirler. İçme suyu sebekesi, son yıllarda yapılan 2. büyük donanımdır. Köyde, yeni bir içme suyundan, yeni bir hat bağlanmıştır. bu sene itibariyle köyün meydan kısımlarna parke taş dösenmiştir. böylece köyümüz yeni bir görünüme kavuşmuştur modern bir köy haline gelmiştir.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hüseyinbeyobası Köyü İvrindi Forum Tarih
Hüseyinbeyobası İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Mayıs 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş