Hüseyin Rıfkı Tamani ( Hüseyin Rıfkı Tamani Kimdir?- Hüseyin Rıfkı Tamani Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hüseyin Rıfkı Tamani ( Hüseyin Rıfkı Tamani Kimdir?- Hüseyin Rıfkı Tamani Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sultan III. Selim Dönemi'nde kurulan Mühendishâne-î Berrî-i Hümâyûn'un ilk başhocası olan Hüseyin Rıfkı Tâmanî (?-1817), Kırım'ın Tâman beldesinde doğmuştur. Mühendishâne'deki derslerin düzenlenmesine büyük emeği geçmiş, Arapça ve Farsça'nın yanısıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Latince bilmesinin sağladığı olanaklarla çağdaş Batı biliminin Osmanlılara aktarılmasına öncülük etmiştir.

  Hüseyin Rıfkı'nın en önemli çalışmalarından birisi, Usûl-i Hendese'dir (Geometrinin Temelleri); bu eser, İngiliz matematikçisi Bonnycastle'ın 1789 yılında yayımladığı Eukleides'in Elementler'inin çağdaşlaştırılmış ve düzeltilmiş bir uyarlamasının çevirisidir. Hüseyin Rıfkı bu çevririyi, sonradan Müslüman olmuş ve Osmanlıların hizmetine girmiş Selim adında bir İngiliz mühendisin yardımı ve işbirliğiyle gerçekleştirmiştir; bu çevrinin, çok mükemmel olduğu söylenmektedir.

  Hüseyin Rıfkı'nın diğer bir eseri ise, Mecmuatü'l-Mühendisîn (Mühendislerin Mecmuası) adını taşır; çağdaş fizikle ilgili olan bu eserde, incelenen konular arasında Yer'in bir derecelik meridyen yayının ölçülmesi ve mekanik de bulunmaktadır.

  Hüseyin Rıfkı'nın belirttiğine göre, bir derecelik meridyen yayının ölçülmesi iki açıdan önemlidir:
  1) Böylece, uzunluk ölçüsünde uluslararası bir birliğin sağlanması için gerekli olan birim uzunluk saptanmış olacaktır.
  2) Yer'in gerçek biçimi belirlenecektir; nitekim yapılan ölçümler sonucunda, Yer'in bçiminin Newton'un öngördüğü gibi, ekvatorda çıkık ve kutuplarda ise basık olduğu kanıtlanmıştır.

  Ayrıca Hüseyin Rıfkı, çağdaş mekaniği tanıtmaya çalışmış ve bu amaçla Galilei'nin sâbit ivmeli hareket ve mermi yolu konusundaki çalışmalarını aktarmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hüseyin Rıfkı Tamani Forum Tarih
Hüseyin Cahit Yalçın kimdir kısaca hayatı eserleri Biyografi & Otobiyografi 17 Ocak 2016
Hüseyin Rahmi Gürpınar Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 18 Aralık 2013
Kayıp Renk Kitabı Özet Hüseyin Tunç Kitap Özetleri & E-Kitaplar 5 Temmuz 2013
Amcazade Hüseyin Paşa Islahatları Nelerdir? Tarihi Bilgiler 12 Ekim 2012
Öğretmen Hüseyin Hüsnü Tekışık İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş