Hüseyin Hüsnü Özdamar - Hüseyin Hüsnü'nün Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hüseyin Hüsnü Özdamar - Hüseyin Hüsnü'nün Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hüseyin Hüsnü Özdamar Kimdir (Kurtuluş Savaşındaki Kahramanlar)

  Hüseyin Hüsnü Özdamar Kurtuluş Savaşı'nda Batı Cephesi'nde yararlıklar göstermiş, TBMM'de 6 dönem Isparta milletvekilliği yapmış bir din ve siyaset adamıdır.

  [​IMG]


  Hayatı

  1875'te Isparta'nın Evran Mahallesi'nde doğdu. Babası Hacı Hasan Efendizade Dersiam İsmail Hakkı Efendi'dir. İlk ve orta öğrenimini Isparta'da tamamladı. İlk tahsilini Sadiye Medresesi'nde o zaman müderrislik yapan Ulubor'lu Hacı İbrahim Efendi ile başlamış, İbrahim Efendi'nin vefatından sonra eğitimine devam için Konya'ya giderek önce Karatay Medresesi'nde Teship ve Hadis ilimlerini tahsil etmiş, daha sonra da Ziyaiye Medresesi'ne kaydolmuştur. Burada altı yıl öğrenim gördü. 2 Ocak 1885'te Müderris Parlakzade Ahmet Fahri Efendi'den icazet aldı. Daha sonra İstanbul'a giderek Mahmutpaşa Medresesi'ne devam etti. Dini bilgilerini ve dil bilgisini geliştirdi. Bu arada 9 Ağustos 1902'de Dersiam Mustafa Asım Efendi'den Müderrislik icazeti alarak Isparta'ya döndü ve Sadiye Medresesi'ne müderris olarak atandı. 1903'de Isparta Kutlubay Camii vaizliğine tayin edildi. 1906 tarihinde Nakibüleşraf Kaymaklığı'na atanmştır. 1908 tarihinde ilmeye rütbesi olarak Edirne payesi verilmiştir. 16 Ocak 1910'da Antalya Merkez Müderrisliği'ne tayin edildi. Fakat mazereti sebebiyle görevine başlayamadı. Bir süre camilerde Dersiamlık görevi verildi. 9 Ocak 1911'de Şeriye Mahkemesi Zabıt Katibi oldu. 22 Mart 1914'te İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi. Müftü Şakir Efendi'nin İttihat ve Terakki5 Mart 1916'da Isparta Müftülüğü'ne getirildi. Sabık Müftü Şakir Efendi'nin Müftülüğe iadesi üzerine, 7 Nisan 1919'da istifa ederek görevinden ayrıldı.

  Kurtuluş Savaşı Yılları

  İzmir'de Yunan işgalinin başlamasından (15 Mayıs 1919) sonra yörede oluşan ulusal direnişi destekledi. Isparta'da Müdafaa-i Hukuk çalışmalarına katıldı. Isparta'yı temsilen Uçkurcuzade Ali Efendi ile birlikte 6 Ağustos - 9 Ağustos 1919'daki Nazilli Kongresine katıldı. NazilliMilli Mücadele'nin hedef ve amacı hakkında aydınlatıcı vaazlar verdi.  1910 yılında yazıp hazırladığı Feraiz adında bir eseri varsa da, basılmamıştır. 1902 tarihinde Isparta Çelebiler Mahallesi'nden Karaosmanoğlu Azmiye Efendi'nin kızı Kamile Hanım ile evlenmiştir. Bu evlilikten üç çocukları olmuştur. Soyadı Kanunu ile "Özdamar" soyadını almıştır. 17 Haziran 1961'de öldü. Aldan Efendi Kabristan'ında toprağa verilmiştir. Kanun gereği 5 sene sonra naaşı Isparta Askeri Şehitliğine nakledilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hüseyin Hüsnü Özdamar Forum Tarih
Öğretmen Hüseyin Hüsnü Tekışık İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Temmuz 2012
Hüseyin Hüsnü Tekışık İlköğretim Okulu Bilgileri Çankaya Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Ağustos 2011
Hüseyin Hüsnü Tekışık Kimdir - Hüseyin Hüsnü Tekışık Hayatı Biyografi & Otobiyografi 11 Temmuz 2011
Hüseyin Hüsnü Tekışık İlköğretim Okulu Mersin Bozyazı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 26 Ağustos 2010
Hüseyin Hüsnü Aker Anaokulu Merkez Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş