Hüseyin Avni Lifij Kimdir?

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hüseyin Avni Lifij Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hüseyin Avni Lifij (Hüseyin Avni Lifij Kimdir? - Hüseyin Avni Lifij Hakkında)

  1886-1927 yılları arasında yaşamış olan ve kısa ömrüne birçok eser sığıdırmanın yanısıra yağlıboya eskizleri ile çağdaşları arasında fark yaratan sanatçının ailesi 1877-1878 Osmanlı Rus savaşı sırasında Kafkasya’nın Kuban bölgesinden göç ederek önce Samsun’a yerleşti. Çerkes, Adige kökenli olan aile, Samsun’dan göç ederek İstanbul Rumelihisarı’na yerleşti. Avni Lifij, ilk öğrenimini Fatih’de mahalle mektebinde, orta öğrenimini Şehzadebaşı ‘Numune-I Terrakki’ mektebinde yaptı. O yıllarda Ayasofya’da mimari çizimler yapan Henry Prost ile tanıştı ve ardından sanat öğrenimi için Sanayi-i Nefise’ye başvurdu.
  CORMON’UN ATÖLYESİNDE BİR ÇERKES
  Osman Hamdi, onun resimlerini, Avrupa’ya öğrenci göndermek isteyen Şehzade Abdülmecid’e gösterince, Hüseyin Avni’ye Avrupa’nın kapıları açılmış oldu. Bir yıl kadar Sanayi-I Nefise’de süren bir eğitimden sonra Paris Güzel Sanatlar Akademisi’ne gönderilen sanatçı, Cormon’un atölyesine yazıldı. Ancak Paris’de bulunduğu yıllarda daha çok simgeci ressamlara ilgi duydu. 1912’de İstanbul’a dönünce bir süre öğretmenlik yaptı.
  Sanat ortamına ilk kez 1916 yılında Galatasaray Lisesi’nde açılan sergiye resim vererek katıldı. Ertesi yıl aynı yerde açılan sergide, çoğunluğu İstanbul’un çeşitli görünümleri olan 20 resmi yer aldı. Bir süre dönemin Harbiye Nazırı tarfından açılan Şişli’deki resim atölyesinde savaş ve kahramanlık konulu çalışmalar yapan Hüseyin Avni, açılan sergilere düzenli olarak resim verdi.
  1923’de Güzel Sanatlar Akademi’sinde süsleme hocalığına getirildi. Sanatçının ölümünden sonra 1931’de İstanbul Alay Köşkü’nde geniş bir retrospektif sergi düzenlendi. Eserleri müzeler ve çeşitli kurum ve özel koleksiyonlarda yer aldı

  Kaynak:KAF@groups.msn.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hüseyin Avni Lifij Forum Tarih
Hüseyin Avni Başman Kimdir - Hüseyin Avni Başman Hayatı Biyografi & Otobiyografi 13 Kasım 2011
Hüseyin Avni Karslıoğlu Kimdir - Hüseyin Avni Karslıoğlu Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 28 Ağustos 2011
Kızılyer Hüseyin Avni Özden İlköğretim Okulu Bilgileri Honaz Denizli Denizli Tanıtımı 31 Temmuz 2011
Hüseyin Avni Danyal Resimleri - Hüseyin Avni Danyal Fotoları Sanatçı-Ünlü Resimleri 10 Kasım 2010
Hüseyin Avni Danyal Kimdir-Hüseyin Avni Danyal Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 28 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş