Hüsünlü Köyü Merkez Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hüsünlü Köyü Merkez Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Hüsünlü Köyü - Hüsünlü Köyü Hakkında - Hüsünlü Köyü Tanıtımı - Hüsünlü Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: ALİ DURHAN,

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Tarihi

  Köy adını merkezinde bulunan Değirmentepe mevkiinde bulunan eski yel değirmenlerinde öğütülen has undan almıştır.İlk dönemlerde Hasunlu olarak bilinen köy ismi daha sonralar dilde değişikliğe uğrayarak şimdiki Husunlu halini almıştır. Köyün 1800'lü yıllarda Yunanlar tarafından kurulduğu bilinmekte ve günümüzde de Yunan turistler tarafından da ziyaret edildiği bilinmektedir. Bir de köyde tarihi kadar eski olmasa da büyük gövdeli bir çınar ağacı bulunmakta ve bu çınar ağacının Osmanlı zamanında sefere çıkan akıncılar tarafından dikildiği rivayet edilmektedir.

  Kültür

  Husunlu köyü okur yazarlık bakımından ele alındığında öğretmen-esnaflık ve memurluk yapan genç bir kuşağa sahiptir. Yeni yetişen nesil üniversite eğitimi alarak bir çok kademe ve görevlerde yer almaktadır.Nufüsun çoğunluğu FENERBAHÇE taraftarıdır.Ayrıca köyümüzde yıllardan beri süregelen Kurban Bayramlarında köylünün getirdiği kurban etlerinden okul bahçesinde kazanlar kaynatılmaktadır ve gelen misafir ve köylüye ikran edilir.

  Coğrafya

  Tekirdağ merkezine 12 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlar sıcak.Kışlar ise zaman zaman sert zaman zaman serin gecer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 500
  2000 - 470


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda genelde buğday, arpa, soğan, ayçiçeği ve kanola ekimi yapılmaktadır. Son yıllarda çiftçiler ürünlerden eski yıllardaki verimi alamamaktadır. Köyde hayvancılık faaliyetleri son dönemlerde artış göstermiştir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 2 tane kahvehane ve 1 tane bakkal vardır.(hacı market)


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş