Hürriyet Kasidesinin Beyitlerinin Açıklaması

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 19 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hürriyet Kasidesinin Beyitlerinin Açıklaması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2010 2011 Yeni Müfredat - 11. Sınıf Türk Edebiyatı Yeni Ders Kitabı - Hürriyet Kasidesi Sayfa 36 Cevapları - Hürriyet Kasidesi Açıklaması - 11. Sınıf Edebiyat Konu Anlatım  beyittn acıklaması: vatandaki olumsuzluklarartırmak basarı ve zafere kosmak onu degiştirebilirz. 10 beytin acıklaması:en önemli beyitir her kafadan sesin cıkması güzel seydir her carpısmadan güzel fikirler ortaya cıkar 11 beyitr:zenginlikinsanlarla makam sahibi kişiler karsılastırılmıstır kişilikleri degil 12 beyit: milletin durumunudan endişe ederler bundan korkma diyor 13: karsılastırma aslan bişi yapmaz sadece kükrer diyor 14: yetenegini ortaya cıkaramadıgı için utansın 15:tarihin hiçbir döneminde karanlık sayfalar olmadıgını anlatıyor 16: ataların övülmesi gecmişin övülmesinden bahsediliyor 17:vatan ugruna dökülen kandan ve terk edilen bedenden eger alcak ugruna öldüyse kötüdür. 18: hürryet uguruna ates olsa eger yiğitsen korkusuzsan kacmazsın 19: karsılastırma yapılmıstır. 24: nida sanatı vardır 21: söz sanatları vardır 25: benzetme vardır. 26: insan calıstıktan sonra ezilmez daha yararlı olursun 27: sanatı : nida sanatı tezat sevgiliye benzetilmesi 28: istiare vardır 29da 30da acık istiare vardır 31 de ise bu kaside dua ile bitiyo hürryet kasidesi

  1.beyit:şair birinci beyyitte devlet düzendeki bozukluklar ,adaletsizliklerden dolayı çok rahatsız olmuş ve fazla beklemeden istifa etmiştir bu beyitte bu istifanın nedeni açıklanmaktadır.
  2.beyit:burada şairimiz kendini geliştirmiş aydın geçinen kişiletin halkı için çalışmayı kendisine görev bilmeyi gerektiğini dile getiriyor.
  3.beyit:şair burada milleti cevhare benzetiyor. bu milletin çok güçlü bir yapıya sahip oldığunu şuan içinde bulunduğu durumdan dolayıgüçsüz görünsede başkaları tarafından aşalansada değerlerinden hiç bir şey kaybetmediğini dile getiriyor.
  4.beyit:biz bu vatan topraklarında dünyaya geldik ülkemiz uğruna çalışırken eziyet çeksek hatta bu yolda ölsek üzücü olmaz.
  5.beyit:insanlara zülüm edenlere yardım edenler aşalık birer dalkavukturlar diyor.
   

 2. devamı neden yok lütfen atabilir misiniz kasidenin devamını
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hürriyet Kasidesinin Beyitlerinin Forum Tarih
Hürriyet Kasidesinin Gelenekle İlişkisi Nedir Edebi Türler Halk Edebiyatı 10 Ekim 2013
Temel hak ve hürriyetler hangi koşullarda sınırlandırılabilir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Atatürk'ün Türk Milletine Kazandırdığı Hak ve Hürriyetler Nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2014
Atatürk'ün sayesinde kavuştuğumuz hak ve hürriyetler kısa Atatürk Hakkında Herşey 20 Şubat 2014
Atatürk'ün Önderliğinde Kavuştuğumuz Hak ve Hürriyetler Nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 29 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş