Hür Adam Filmi

'Sinema Film Tanıtımları' forumunda DeMSaL tarafından 9 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hür Adam Filmi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hür Adam 2011 - Hür Adam Filmi - Hür Adam Film Konusu - Hür Adam Filmi Hakkında - Mehmet Tanrısever Hür Adam’la Sinemaya Dönüyor - Mehmet Tanrısever  Gişe rekorları kıran “Minyeli Abdullah”la bir döneme damgasını vuran yapımcı / yönetmen Mehmet Tanrısever, 20 yıl sonra yine çok tartışılacak bir filmle sinemaya dönüyor. Tanrısever, bu kez Said Nursi’nin hayatını ele alan “Hür Adam”la seyirci karşısına çıkacak.

  “Hür Adam”, yazdığı kitaplar ve yetiştirdiği talebelerle 80 seneyi aşkın süredir Türkiye’den başlayarak bütün dünyayı etkileyen Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatından kesitler taşıyor. Pek çok ilmî ve edebî çalışmaya konu olan Bediüzzaman’ın hayatı “Hür Adam”da ilk kez dramatik bir yapıyla sinemaya uyarlandı.

  Küçük yaşta medrese eğitimiyle kendini geliştirdikten sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü ve cumhuriyetin kurulması sancıları arasında, savaşlar ve işgaller yaşayan bir millete İslam’ı ve imanı, asrın gerekleriyle hatırlatmak gayesiyle yola çıkan Bediüzzaman’ın hayatı, esaretler, mahkemeler, sürgünler ve hapislerle geçti. Sadece kitap yazdığı ve talebe yetiştirdiği için pek çok iftira ve komployla ortadan kaldırılmaya çalışılan Said Nursî, her şart altında yazımına devam ettiği Risale-i Nur Külliyatı adlı eserlerini her yere ve herkese ulaştırmaya çalıştı.

  Senaryosu Mehmet Tanrısever, Mehmet Uyar ve Ahmet Çetin’e ait olan ve Mehmet Tanrısever’in yönettiği “Hür Adam”ın çekimleri geçen hafta Isparta’da başladı. İstanbul ve Burdur’da da gerçekleştirilecek çekimlerin toplam sekiz hafta sürmesi planlanıyor. Filmde Bediüzzaman Said Nursi’yi ise dizi ve sinema oyuncusu Mürşit Ağa Bağ canlandırıyor.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hür Adam Filmi - Said-i Nursinin Hayatı Filmi - Saidi Nursi Filmi Hür Adam
  [​IMG]  [​IMG]


  Bediüzzaman Said Nursî'nin 40 ila 70 yaşları arasındaki hayatını konu alan Hür Adam filmi 7 ocakta Türkiye'de 13 ocakta da diğer ülkelerde vizyona giriyor. Said Nursî'nin yaşadığı dönem de vefat ettikten sonra, kendisi ve eserleri hakkında çeşitli tartışmalar meydana gelmiştir. Günümüzde de onun imani, sosyal, siyasi konulardaki yaklaşımını tasvip edenler ve etmeyenler olmuştur ve hep olacaktır.

  Fakat bu filmi Said Nursî'yi seven, sevmeyen, yaptıklarını tasvip eden, etmeyen herkes izlemelidir diye düşünüyorum. Her ne olursa olsun Said Nursî, sonuçta bizim tarihimiz de önemli bir yer edinmiş bir zat ve bu film bizim sinemacılarımızın bir projesi. Kısacası bu film tarihimize ve sinemacılarımaza destek amacı ile olsa da izlenmelidir.

  Ayrıca filmin oyuncuları, Bülent Polat, Ahmet Yenilmez, Taylan Güner, Mürşit Ağa Bağ, Orhan Aydın, Tekin Temel, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Mesut Çakarlı, Murat Coşkuner, Yaşar Üzer,

  Yönetmeni ise Mehmet Tanrısever.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hür Adam Filmi Forum Tarih
Hür Adam Filmine 8 sinemadan AMBARGO Sinema Dünyasından Haberler 10 Ocak 2011
Hür Adam Bediüzzaman Said Nursi Film Müzikleri 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 4 Ocak 2011
Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey Kitabı Mine Söğüt Kitap, Resim ve Dergi 13 Eylül 2010
Arthur Adamov (Arthur Adamov Kimdir? - Arthur Adamov Hakkında) Tiyatro ve Skeçler 6 Aralık 2009
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk anayasası nedir ne zaman kabul edilmiştir kısaca Hukuk 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş