Hünkâr İskelesi Antlaşması (8 Temmuz 1833)

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hünkâr İskelesi Antlaşması (8 Temmuz 1833) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hünkâr İskelesi Antlaşması (8 Temmuz 1833) Hakkında Bilgi
  Hünkâr İskelesi Antlaşması (8 Temmuz 1833)


  Hünkâr İskelesi Antlaşması 8 Temmuz 1833 tarihinde İstanbul'un Hünkâr İskelesi semtinde Osmanlı Devleti'nin Rusya'yla imzaladığı bir karşılıklı yardımlaşma ve saldırmazlık antlaşmasıdır.


  Sultan II. Mahmut 1829 yılında Rusya'yla yapılan savaşı sonuçlandıran Edirne AntlaşmasınıKavalalı Mehmet Ali Paşa Osmanlı Devletine isyan etti. Osmanlı Devleti isyanı bastırmak için Rusya'dan yardım istemek zorunda kaldı. Rusya Mısır'a baskı yaparak 1833 yılında Osmanlılarla Kütahya Antlaşmasını yapmalarını sağladı. II. MahmutRusya'yla bir karşılıklı yardımlaşma ve saldırmazlık antlaşması yapmaya karar verdi.  8 Temmuz 1833’te imzalanan antlaşma, 6 açık ve biri gizli olmak üzere yedi maddeden meydana geliyor ve 8 sene için geçerli sayılıyordu. Antlaşmanın açık maddelerinde;


  1. İki devletin sadece savunma maksadıyla bu antlaşmayı imzaladığı,
  2. Herhangi bir savaş vukuunda birbirlerine yardım edecekleri,
  3. Yardımı isteyenin diğerinin masraflarını karşılayacağı,
  4. Sürenin 8 yılı aşmayacağı,
  5. İki ay içinde onaylanacağı,
  gibi hususlar bulunuyordu.


  Gizli maddede ise; Rusya, Batı ile savaşa girdiği anda, Osmanlıların, boğazları Batılılara kapatacağı hususu vardı. Bu madde, Rusya'nın bu dönemde rekabet içinde olduğu Birleşik Krallık ve Fransa'ya karşı konmuştur.


  Bu antlaşma ile Boğazlar sorunu ortaya çıkmıştır. Boğazlar sorunu 1841'deki Londra Konferansı'nda tekrar ele alınmıştır.
   

Bu Sayfayı Paylaş