Hücreler incirle yenileniyor

'Genel Sağlık' forumunda Fatma tarafından 23 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Hücreler incirle yenileniyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  İncirin, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin olduğu bildirildi.

  Amerikan Diyetetik Derneği'nin Denizaşırı Ülkeler Türkiye Temsilcisi Diyetisyen Selahattin Dönmez, tazesinin yaz aylarında, kurusunun ise her zaman bulunabileceği incirin, özellikle sindirim sistemi için çok faydalı bir meyve olduğunu söyledi.

  İncirin, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin olduğunu belirten Dönmez, ''İncir, lif deposudur ve gut hastalığını iyileştirici bir enzim olan fisin içerir. Ayrıca çok hafif bağırsak çalıştırıcı özelliği olduğu da bilinmektedir. İncirin anti-kanserojenik etkisi üzerinde de çalışmalar bulunmaktadır'' dedi.

  Dönmez, Japonya'da yapılan bir araştırmanın deri altında tümör geliştirilmiş farelere enjekte edilen incir özünün, tümörleri 11 günde yüzde 39 oranında küçülttüğünün tespit edildiğini ifade ederek, ''Ayrıca kemik sağlığı, kan pıhtılaşması ve sağlıklı sinir sistemi için gerekli kalsiyumun en yoğun bitkisel kaynağı olduğu bilinmektedir. Anında enerji sağladığı ve krampları engellediği için sporcular için oldukça faydalı bir besindir. Özellikle kuru incir, demir ve potasyum açısından besin değeri yüksek bir meyvedir'' diye konuştu.

  ''İNCİRİN SAKİNLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİ BULUNUYOR''

  İncirin, içerdiği bazı asidler dolayısıyla doğal bir sakinleştirici özelliği taşıdığını da vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

  ''Besin değeri yüksek bir ürün olan kuru incir, kolay sindirilebilen fruktoz ve glikoz içerir. Protein miktarı birçok kuru meyvenin iki katından daha fazladır. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığı zaman kalsiyum, bakır, magnezyum, potasyum ve kükürt bakımından birinci, enerji, pantotenik asit, riboflavin, tiamin ve piridoksin bakımından ikinci sırayı aldığı görülmektedir. İncir, içeriğindeki pektin nedeniyle, bağırsaklarda toksik maddelerin atılması, kandaki kolesterol düzeyinin düşürülmesi gibi yararlar sağlamaktadır.''

  Dönmez, daha olgunlaşmamış incirlerin oda sıcaklığında ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde, olgun incirlerin ise buzdolabında saklanması gerektiğini belirterek, taze incirin ara öğünlerde veya salataları lezzetlendirmek için kullanılabileceğini ve kahvaltıda da tüketilebileceğini vurguladı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hücreler incirle yenileniyor Forum Tarih
Kan Hücreleri Kan Hücreleri ve Özellikleri Nelerdir Genel Sağlık 10 Kasım 2013
Hücre Çeşitleri ve Özellikleri Nedir Hücreler Kaça Ayrılırlar Konu Dışı Başlıklar 7 Ekim 2013
Çekirdeği Olmayan Hücreler Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 25 Mart 2012
Tat Alma Hücrelerine Ne Denilir Konu Dışı Başlıklar 14 Ocak 2012
Kök Hücrelerin Kullanım Alanları Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 4 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş