Hücre Nedir Hücre Hakkında Kısaca Bilgi

'Eğitim Bilgileri' forumunda SeLeN tarafından 29 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hücre Nedir Hücre Hakkında Kısaca Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hücre nedir kısaca,
  hücre özellikleri hakkında bilgi


  Hücre Nedir

  Hücre, canlıların temel yapı ve işlevsel birimidir. Bütün canlılar tek ya da birçok hücreden meydana gelmiştir. Kalıtım materyali hücre içindedir. Modern Hücre Teorisi’ne göre yeni hücreler eski hücrelerin çoğalması ile meydana gelir.

  Bu teori şu şekilde açıklanabilir: Canlılarda var olan tüm yapısal ve işlevsel faaliyet hücrede de vardır. Yani bir hücre büyüme, boşaltım, üreme, hareket gibi bir canlının yapabileceği tüm işlevleri tek başına yapabilir.

  [​IMG]


  Tüm canlılar hücrelerin birleşmesinden oluşmuştur. Tek hücreli bir canlı olan amip, terliksi hayvan ve milyarlarca hücreden meydana gelen insan. Canlıların en büyük özelliklerinden biri yapılarının hücreden meydana gelmesidir.
  Tüm özelliklerimizin oluşumunu sağlayan kromozomlar hücrede bulunur. Kromozomlar, prokaryot (ilkel çekirdekli) canlılarda stoplazma içerisine dağılmış olarak bulunurken, ökaryot (gerçek çekirdekli) canlılarda çift kat zarla çevrili çekirdek organelinin içerisindedir. Kromozomlar yoluyla ana-babadaki özellikler, genç hücrelere ve bu yolla da çocuklarına geçer.
  Anorganik ve organik evrim süreci dışında hiçbir hücre, durup dururken ortaya çıkmaz. Sadece eski hücrelerin mitoz veya mayoz bölünmesiyle oluşur. Mitoz bölünme, bir hücreden aynı özellikleri taşıyan iki yavru hücrenin ortaya çıkmasıdır. Büyüme ve gelişme esnasında bedenimizdeki hücreler, bolca mitoz bölünme geçirerek artarlar.
  Mayoz bölünme ise, bir hücreden dört yavru hücrenin ortaya çıkamamasıdır. Bu bölünme şekli üreme hücrelerinde görülür. Canlıların çeşitlenerek, farklı göstermesine olanak sağlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hücre Nedir Hücre Forum Tarih
Hücre Nedir Hücre Ne Demektir Konu Dışı Başlıklar 17 Şubat 2014
Hücre Çeşitleri ve Özellikleri Nedir Hücreler Kaça Ayrılırlar Konu Dışı Başlıklar 7 Ekim 2013
Hücre Zarının Yapısı Ve Özellikleri Nedir? Konu Dışı Başlıklar 9 Mart 2013
Kök Hücre Nedir Resimlerle Anlatım Konu Dışı Başlıklar 16 Şubat 2013
Hücre Döngüsü Nedir - Hücre Döngüsü Nasıl Olur? Konu Dışı Başlıklar 5 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş