Hörmetli Köyü İnebolu Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hörmetli Köyü İnebolu Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hörmetli köyü resimleri - hörmetli köyü bilgileri - hörmetli köyü tanıtım  Hörmetli, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Köyün eski adı Moldoz'dur. Cumhuriyet döneminde Türkçeleştirme hareketine kurban giderek bir bilgilinin rastgele verdiği yeni ismine kavuşmuştur. Moldoz isminin, Burada yaşamış ve daha sonra Moldova'ya göç eden Gagavuz Türkleri' nden geldiği söylense de bunu ispat edecek veri bulunmamaktadır.
  Kültür

  Köy Türk kültürünü yansıtan bir yapıya sahiptir. Düğünleri, bayramları, özel günleri hala etkinliğini eski geleneklere bağlı olarak sürdürmeye uğraş vermektedir. Köyün büyük kısmının son 15 yıl içersisinde işsizlik sonucu büyük şehirlere göç etmesi bugün kültürel olarak çelişkiler yaşanmasına neden olmaktadır.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 113 km, İnebolu ilçesine 23 km uzaklıktadır. Dört yanı dağlarla çevrili, eğimli bir arazi üzerindedir. 100 metre altından çay akmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları eskisi kadar olmasa da kar yağışı olur. Denize 3 km'dir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 318
  1997 322
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda eskiden buğday ve mısır ekilen tüm tarlalar fındıkla kaplanmıştır. Fındığın sayesinde ivme yakalayan köy ekonomisi son yıllarda fındıktaki fiyat düşüşü ile yeniden krize girme yolundadır. köyün erkekleri genelde inşaat ustasıdır. Genç nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a yerleşmiş olup yaz aylarında fındık hasadında köye gelmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak yetersizdirkanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  [​IMG]

  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hörmetli Köyü İnebolu Forum Tarih
Hormetlı İlköğretim Okulu Kastamonu İnebolu Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş