Güvenilir aile planlamasının doğru şekilde kullanılmasının etkileri

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Güvenilir aile planlaması yöntemlerinin doğru bir şekilde kullanılması anne ve çocuk sağlığını nasıl etkiler,

Aile planlaması ailelerin bakabileceğinden fazla çocuk sahibi olmaması için önemli bir planlamadır. Bu sayede lohusalıkla alakalı anne ölümleri, düşükler ve istenmeyen gebelikler azalır. Ayrıca kısa zaman aralıklarında fazla miktarda doğum yapmak annede üreme organı hastalığı ile beraber kansızlık ve vitaminsizlik yapar.

Fiziksel sorunların yanında gebe kalma korkusu anneye ruhsal sorunları da getirir. Çocuk sağlığının korunması için de aile planlaması önemlidir. Çocukların zayıf doğması ve erken doğması gibi sorunlar azaltılır. Bir aile eğer bakabileceğinden fazla çocuk yapmazsa o zaman çocukları daha sağlıklı olur ve daha iyi bireyler olarak yetişir. Aileler bu şekilde çocuklarına gereken yeterli ilgiyi ve şefkati verebilir.

Gelişmiş ülkelerde aile planlaması çok mühim tutulmaktadır. Toplum sağlığı bu sayede korunmaktadır. Sağlıklı anne ve çocuk sayısı bu toplumlarda daha fazladır. Ayrıca nüfusun hızlı artmasının ülkeye getirdiği zararlardan da arınılmış olur. Ekonomik ve sağlık düzeyinin gelişmesi, aile planlamasıyla mümkündür.

 

Üst