Gusül Abdesti Nedir – Gusul Abdesti Nasıl Alınır?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Mavi_inci tarafından 26 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Gusül Abdesti Nedir – Gusul Abdesti Nasıl Alınır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gusül Abdesti Nedir – Gusul Abdesti Nasıl Alınır – Boy Abdesti Nedir? - Boy Abdesti Nasıl Alınır – Boy Abdestinin Farzları – Gusül Abdestinin Farzları Nelerdir

  Gusül yıkanma demektir. Dini anlamda ise gusül; Bütün bedenin yıkanmasıdır. Bu temizliği gerektiren hal cünüplüktür. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir. Cünüplük hali, meninin (sperm) atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir.

  Gusül Abdestini Gerektiren Haller:

  Cünüplük: Cinsel ilişki, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin vücut dışına çıkması durumunda cünüp olunur.

  Hayız ve Nifas (Adet Kanaması – Lohusalık): Hayız ve nifas hali sona erince gusül abdesti farz olur.

  Şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle dışarıya atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir. Şehvetle yerinden aynlıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da, İmamı Azam ile İmam Muhammed’e göre, gusletmek gerekir. Fakat İmam Ebu Yusuf’a göre gusül gerekmez.

  Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır: Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz. Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir. Bu mesele İmam Ebû Yusuf’a göredir, İmamı Azam ile İmam Muhammed’e göre, gelen akıntının meni olduğunu anlıyorsa, gusl etmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor veya şüpheye kapılıyorsa, gusletmesi gerekir.

  Yatağından uyanıp kalkan kimse, ihtilam olduğunu hatırladığı halde, tenasül organında bir yaşlık görse gusletmesi gerekir. Ayakta veya oturduğu yerde uyuyan kimse, uyanıp da bu organında bir yaşlık görse, bakılır: Eğer bu yaşlığın meni olduğuna kanaati varsa veya uyumadan önce bu organı hareketsiz bir halde idi ise, gusletmesi gerekir. Fakat böyle bir kanaati yoksa ve tenasül organı da önceden uyanık durumda idi ise, gusletmesi gerekmez. Bulunan yaşlığın meni olduğuna hükmedilir. Çünkü organın uyanık olması, meninin çıkmasına sebeb olur.

  Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed’e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir. Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.

  Gusül Nasıl Yapılır:
  Gusletmek isteyen bir kimse önce tuvalete gider ihtiyaçlarını giderir. Sonra banyoda edep yerlerini iyice temizler. Ardından besmele okur ve “Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye veya niyet ettim Allah rızası için boy abdesti almaya” diye niyet eder. Sonra elleri üç defa yıkayıp, sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise gargara yapılmaz sadece ağıza su alınıp tükürülür. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler, sümkürülür. Sonra vücudun tamamı iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde güzelce yıkanır. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun ulaşması için suyla kıl dipleri iyice ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti (boy abdesti) bitmiş olur.

  Guslün Farzları:

  1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak. (Oruç tutuluyorsa gargara yapılmaz)
  2. Burna su çekip yıkamak.
  3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gusül Abdesti Nedir Forum Tarih
Gusül Abdesti Nedir, Gusül Abdesti Ne Demektir Dini Sorular ve Cevaplar 2 Ağustos 2012
Gusül abdesti duası nedir Dini Sohbetler Dini Forum 14 Aralık 2011
Gusül Ve Namaz Abdesti Nedir? - Nasıl Alınır? Dinimizin Direği Namaz 1 Eylül 2008
Gusül Abdesti Ne Zaman Alınmalı Dini Sohbetler Dini Forum 7 Ekim 2013
Gusül Abdesti Boy Abdesti Nasıl Alınır Madde Madde Dini Sohbetler Dini Forum 18 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş