Gurbetçilere 'nereden buldun?' muafiyeti

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 15 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Gurbetçilere 'nereden buldun?' muafiyeti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (İHA) - Hükümet, yurtdışındaki yaklaşık 100 milyar euro'luk gurbetçi mevduatını Türkiye'ye çekmek için 'özendirici' şartlarını belirledi.Buna göre Avrupa'daki Türklerin mevduatlarını yurtiçine çekmek için güvence verilecek. 'Nereden buldun?' sorusundan muaf tutulacak olan gurbetçilerden sadece yüzde 2'lik 'sembolik' bir vergi alınacak.
  Hükümet, yurtdışındaki Türklerin paralarını Türkiye'ye çekmek için çalışmalarını hızlandırdı. Hazırlıkları son aşamaya gelen çalışmanın ana hatları belli oldu. Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Hükümet, gurbetçilerin dövizlerinin Türkiye'ye transferini sağlamak için özendirici formül arayışına girdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'Biz riski neyse bütün riski alıyoruz. Yeterki bu paralar ülkemize girsin' diyerek, bu konuda özendirici tedbirler alınacağının ilk sinyalini verdi.

  Hükümet, yurtdışındaki Türklerin mevduatları üzerinde herhangi bir araştırma yapılmayacağını garanti edecek. Mevduatlara vergi takibi yapmama kararı alan hükümet, gurbetçilere 'Nereden buldun?' sorusunun yöneltilmemesini prensip kararı olarak benimsedi. Ancak kaynağı sorulmayan paradan yüzde 2 gibi sembolik bir vergi kesintisi yapılacak. Kanuna paraların Türkiye'ye getirilmesi için bir süre de konulacak. Hükümet, bu sürenin 2 veya 3 ay olmasına sıcak bakıyor.
  Küresel krize karşı alınacak önlemler çerçevesinde Avrupa'da çalışan Türk vatandaşlarının mevduatlarını Türkiye'ye çekmek için çalışma yapan hükümet, bu düzenlemeyle 100 milyar euro civarında olduğu tahmin edilen Türk mevduatının yarısını Türkiye'ye getirmeyi planlıyor. Ancak çalışma karaparayı kapsamayacak.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gurbetçilere 'nereden buldun Forum Tarih
TOKİ gurbetçilere ev yapacak Ekonomi Ve Borsa 9 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş