Grup Yürüyüş Adanış Günü Albümü 2009

'Albüm Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Grup Yürüyüş Adanış Günü Albümü 2009 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Grup Yürüyüş Adanış Günü Albümü
  Grup Yürüyüş Adanış Günü Albümü 2009


  [​IMG]

  Grup Yürüyüş’ün beklenen yeni albümü, “Adanış Günü” ismiyle çıktı! Özverili bir çalışmanın ve uzun süren bir emeğin ürünü olan bu albümle Grup Yürüyüş, ikinci kez dinleyicileriyle buluşuyor. Birbirinden güzel yeni eserlerin yer aldığı albümde Ergenekon şarkısı da var!

  Özellikle yakın dönemde Gazze’de yaşanan trajedi ve destansı direnişin ardından çalışmalarına hız veren Grup Yürüyüş, birçok temanın işlendiği yeni albüm ile yeniden dinleyicilerinin karşısına çıktı. “ADANIŞ GÜNÜ” adlı albüm Ekin Yayınları bünyesindeki Ekin Prodüksiyon tarafından yayınlandı. 13 eserin yer aldığı albümde Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı acılar ve Gazze direnişi ile ilgili üç yeni şarkı yer alıyor. Gazze‘nin yanı sıra 2006 Temmuz savaşında Lübnan’da Siyonist bombaların yıktığı enkazdan cansız bedeni çıkarılan 10 günlük bebek Vaad‘e ağıt yakılan albümde Bünyamin Doğruer de bir şiirini seslendiriyor. Ayrıca Arapça bir eserin Mescid-i Aksa anısına yorumlandığı albümde, Aksa’nın sahiplenilmesi gerektiği vurgusu Mehmet Pamak’ın hitabetiyle dile getiriliyor.

  Ergenekon Şarkısı Var

  Müzikal olarak çeşitli tarzların yer aldığı ve farklı okuma tekniklerinin de denendiği albümde Grup Yürüyüş, başörtüsüyle ilgili de yeni bir şarkı yapmış. Başörtüm adlı eser oruç ve namaz gibi başörtüsünün de inancımızın nişanesi olduğunu işliyor, örtünün Müslüman kadının kimliği ve onuru olduğunu yüksek perdeden deklare ediyor. Ayrıca albümde Kürt sorunu, darbeler gibi konular da işleniyor. Kuyu adlı eser, girişinde dengbej bir Kürt anasının ağıtıyla başlarken, işlenen konu kullanılan enstrümanlarla bir bütünlük arz ediyor. Darbecilerin, çeteci yargı düzeninin, darbesever çevrelerin ti’ye alındığı ve sözleri itibariyle halkın özlemlerinin yansıtıldığı Ergenekon isimli eserin, vurgularıyla birlikte okuma tekniğiyle de ilgi uyandırması bekleniyor.

  Albümdeki eserlerin çoğunun söz ve müziği Grup Yürüyüş‘e ait. Ayrıca Kardeşlik Çağrısı grubunun emektar sanatçısı Yaşar Burak, Murat Tekin ile birlikte Kürtçe yeni bir eserini seslendirmiş. Albüme konuk olan bir diğer sanatçı Nizamettin Türeyenci de Grup Yürüyüş’ün sözlerini yazdığı vahyin aydınlığına çağrıda bulunulan bir bestesini seslendiriyor. Grup Yürüyüş, bu albümde Ey Şehit adlı eseri yeniden yorumluyor. İran devrim müziklerinden uyarlanan bu eserin sözleri Abdulbaki Kömür’e ait.

  Çok sayıda canlı enstrümanın kullanıldığı albümde enstrüman kayıtlarının önemli bir kısmı virtüöz müzisyenler tarafından icra edildi. Davul, bass gitar, klasik-akustik-elektro gitar, grup keman, çello, klarnet, akordeon, ud, mey-balaban-zurna, obua, flüt, trumpet-trombon, tar, bağlama, piyano, timpani ve perküsyon grubu enstrümanlarının kullanıldığı albümün kayıtları Can Stüdyoları’nda alındı. Albümün bağlama kayıtları Grup Genç elemanı Murat Polat tarafından icra edildi. Murat Polat koro kayıtlarına da sesiyle eşlik etmiş. Çeşitli müzik türlerinden izler taşıyan albümdeki eserlerin aranjeleri ise İsmail Ergenler ve Nizamettin Türeyenci tarafından yapıldı.


  Albümdeki Eserler:

  01 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Oğul
  02 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Başörtüm
  03 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Allahu Ekber
  04 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Vaad’e Ağıt
  05 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Le Le Çıma
  06 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Sirac El-Aksa
  07 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Kuyu
  08 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Ergenekon
  09 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Öç
  10 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Kan Ağlar
  11 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Başeğmedik
  12 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Secde İzi
  13 Grup Yürüyüş – Adanış Günü – Ey Şehit
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Grup Yürüyüş Adanış Forum Tarih
Grup Yürüyüş-Ergenekon Şarkı Sözü Yerli şarkı sözleri 3 Aralık 2009
Periyodik sistemde grup ne demektir Eğitim Bilgileri 15 Aralık 2015
Grup ve özellikleri kısaca Konu Dışı Başlıklar 6 Ekim 2015
İslam devletlerinde sosyal gruplar nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2014
Sağlık Hizmetleri Nedir Kaç Grupta İncelenirler Genel Sağlık 17 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş