Gripten kurtulmanın en kolay yolu aşı

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 11 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Gripten kurtulmanın en kolay yolu aşı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gripten kurtulmanın en kolay yolu aşı

  AMASYA (İHA) - Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, "Bazı durumlarda öldürücü bile olabilen gripten korunmanın tek yolu aşı. Aşının yararlı olması için salgın başlamadan önce yapılması gerekiyor" dedi.

  İnfluenza denilen virüsün solunum yoluyla insan vücuduna girerek özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlar yapan bir enfeksiyon hastalığı olan gribe yol açtığını, influenza veya gribin oldukça bulaşıcı viral bir hastalık olduğunu açıklayan Amasya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, "Grip ve soğuk algınlığının semptomları benzer olsa da grip soğuk algınlığından daha tehlikeli. Gribin tipik belirtileri yüksek ateş, baş ağrısı,
  şiddetli öksürük, aşırı yorgunluk ve ağrıdır. Soğuk algınlığının tersine grip birçok kişide ağır hastalığa ve yaşamı tehdit eden hastalıklara bile yol açabilir. Soğuk algınlığı ayakta geçirilebilir. Ancak gripte ateş belirgindir ve mutlaka yatak istirahatı şarttır. Grip de nezle gibi hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda hapşırma ve öksürme yoluyla ve virüs bulaşmış ellerle temas sonrasında kolaylıkla bulaşır" diye konuştu.

  65 yaş üstü kişiler, hangi yaşta olursa olsun astım, şeker hastalığı, böbrek veya kalp hastalığı gibi kronik sağlık sorunları olanlar, bağışıklığı zayıflatan ilaçlar kullananlar, uzun süreli aspirin tedavisi alanlar ve grip mevsiminde en az 3 aylık gebe olacak kadınların grip açısından yüksek riskli kabul edilen ve mutlaka aşılanması gereken kişiler olduğunu ifade eden Karadağlıoğlu, "Yapılan araştırma sonuçlarına göre 6-23 ay arası çocuklarda grip hastalığının çok ağır geçtiğinin saptandığı için 2002 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü bu yaş grubundaki sağlıklı çocukların her yıl grip aşısı olmasını önermektedir. İnfluenza virüsü yıllar içinde değişkenlik gösterebildiğinden riskli çocukların ve erişkinlerin her yıl tekrar aşılanması önerilmektedir. Grip aşısı için Ekim, Kasım ayları uygundur. Ancak 9 yaşını doldurmamış çocuk ilk kez aşılanacaksa, 1 ay arayla 2 doz aşı gerekli olacaktır. Tekrar dozu yapılmazsa, yeterli koruma sağlanamayabilir. Çok zor durumda kalmadıkça grip olan çocuklara ilaç verilmemesi gerekli. Özellikle de aspirin. Aspirin akut karaciğer yetmezliğine neden olabileceği için grip halinde de hiç kullanılmaması lazım. Hasta çocuklara bol taze meyve-sebze ağırlıklı bir diyet uygulaması önerilebilir. Özellikle portakal ve greyfurt suyu" şeklinde konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gripten kurtulmanın kolay Forum Tarih
Nezle ve gripten kurtulmanın yolları Genel Sağlık 4 Ekim 2008
Gripten Korunma Yolları Genel Sağlık 2 Ocak 2011
Gripten Koruyan Meyve Sebzeler Hangilerdir? Genel Sağlık 18 Aralık 2010
Çocukları Gripten Korumanın Yolları Çocuk Sağlığı ve Bakımı 16 Aralık 2010
Grip Nedir - Gripten Nasıl Korunuruz Genel Sağlık 24 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş