Grip ve Öksürük Gibi Enfeksiyonlardaki Viruslere Dikkat

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Grip ve Öksürük Gibi Enfeksiyonlardaki Viruslere Dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Grip ve Öksürük Gibi Enfeksiyonlardaki Viruslere Dikkat


  Virüs taşıyan damlacıklar, hasta kişinin hapşırmasıyla 40 metre, öksürmesiyle 6 metre, konuşmasıyla 2 metre ileri gidebiliyor.

  [​IMG]


  Grip ve öksürük gibi enfeksiyonlara yol açan 200'e yakın virüs bulunduğunu söyleyen uzmanlar, özellikle kış aylarında dikkatli olunmasını öneriyor. Kış ayında grip ve öksürük salgını gibi virüs kaynaklı enfeksiyon hastalıklarının sık görüldüğünü belirten Adıyaman Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hayati Demir, viral bir enfeksiyonun 1 ay içerisinde tüm dünyaya yayılabileceğini söyledi.


  Demir:"Grip ve öksürük salgınları, damlacıklarla bulaşır. Hapşırma, öksürme ve konuşma ile bu damlacıklar yayılarak, diğer kişilere hastalıkları bulaştırır. Hasta bir kişinin hapşırması sırasında virüs taşıyan damlacıklar 40 metre, öksürükte 6 metre, konuşmada ise 2 metre ileriye gidebiliyor.
  Bunlar yapılan araştırmalarla ortaya konulmuş gerçeklerdir. Virüsten kaçış yok. Kalabalık bir ortamda hasta bir kişinin dolaşması, birkaç kez de hapşırması ve öksürmesi yüzlerce kişiye virüsün bulaşması demektir. Hasta kişinin boğazındaki virüsü taşıyan damlacıklar, hapşırmadan bir dakika sonra karşıda kinin ağzına veya boğazına geçebiliyor" dedi.


  Öksürmenin genelde basit bir hastalık olarak ele alındığını ifade eden Demir, "Virüs diğer organlara yayılıp ciddi hastalıklara yol açabilir. Özellikle çocuklarda ölüme kadar yol açabilir. Bu nedenle hastalık görülmeye başlandığında ciddiye alınmalı ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kış aylarında hastalıklardan korunmak için vücudun güçlü tutulması gerek.
  Kış aylarında iyi uyumak, dengeli beslenmek ve kalabalığın yoğun olduğu yerlerden uzak durmak gerekiyor. Virüs, dirençsiz vücudu yakaladığı zaman asla yorgun düşürür ve vücutta yayılır. Kurtulmak için de oldukça uğraşmak gerek" diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Grip Öksürük Gibi Forum Tarih
Nezle Grip Verem Kızamık Çiçek Gibi Hastalıklardan Nasıl Korunabiliriz Genel Sağlık 2 Şubat 2014
En Tehlikeli Ölümcül Gripler Genel Sağlık 4 Eylül 2013
Virüs Hastalıkları Nelerdir - Aids, Grip, Sarılık, Uçuk Hakkında Kısa Bilgi Genel Sağlık 21 Ekim 2012
Gripin Masum Kalmak İçin Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 8 Şubat 2012
Nezle Ve Grip Aynı mıdır? Genel Sağlık 20 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş