Grip Aşısının Zararları - Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 30 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Grip Aşısının Zararları - Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  grip aşısı - grip aşısının faydası varmıdır - grip aşısı zararlımıdır  Grip aşısının yan etkileri bazen aşırı derecede kötü olabilmektedir. 2010-2011 sezonu grip aşısı 3 türü kapsar: A H1N1, AH3N2 ve B aşısı. Özellikle son zamanlarda domuz gribi nedeniyle olunan aşıların riskli yönleri de bulunur, örneğin hamilelerde düşük yapma riski vardır. Bazıları bağışıklık sistemine bile zarar verebilir. 2009 yılında H1N1 aşısı yaklaşık 1600 düşüğe ve ölü doğumlara neden olmuştur. Hastalıktan daha kötü sonuçları getirebiliyor. Fakat kendi istikrarımızla bu yan etkileri azaltabiliriz. Yapabileceğimiz ilk iş, Timerosal gibi koruyucual içermeyen aşılar talep etmektir.

  Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir ?

  Araştırmalara göre, Timerosal, bağışıklık sistemini zedeler, otizm gibi birçok hastalığa neden olur. Dolayısıyla hamilelerde de kullanılması kesinlikle tehlikelidir. Çocuğun düşmesi, otistik olması ya da ölü doğmasına sebep olur. Bu bileşiği içermeyen bir aşı doğru seçim olacaktır.  Güvenle gripten korunmanın en doğal yolu mürver meyvesinin suyunu içmektir. Birçok hastalıkla savaşan mürver meyvesi, özellikle gribe iyi gelir. Sebep olabildiği başka bir bağışıklık hastalığı ise, binde bir görülen Guillain-Barre sendromudur. Bir çeşit felçtir, ayaklardan başlar yavaşça yukarı doğru tırmanır. Çok güçlü alerjik bir reaksiyondur aşının sebep olduğu bu sendroma kişi karşı koyamaz ve vücudu ele geçirilir. Nefes almak bile zorlaşır hatta maske ve oksijen tüpüne gerek duyulabilir.


  Yanlış aşı kullanmak birçok ciddi rahatsızlığa hatta ölüme bile yol açabilir. Bazı aşılardaki alerjik bileşimler bizim bünyemizde doğru sonucu vermez, aksine alerjimiz olduğundan ters teper. Ciddi bir şekilde müdahale edilmezse ölüme bile yol açabilir. Grip aşısı, embriyonlu yumurta kesesinden elde edilmektedir bu nedenle yumurta alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Aşı sonrası nadiren nezle olunabilir. Aşı yerinde kızarıklık, hafif ateş, kas ağrıları, kırıklık hissi olabilir, 1-2 günde düzelir. Ateşli hastalığı olanlara, iyileştikten sonra aşı önerilir. Gebe kadınlarda 3. aydan sonra ve yeni doğan bebeklerine aşı yapılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Grip Aşısının Zararları Forum Tarih
Nezle Grip Verem Kızamık Çiçek Gibi Hastalıklardan Nasıl Korunabiliriz Genel Sağlık 2 Şubat 2014
En Tehlikeli Ölümcül Gripler Genel Sağlık 4 Eylül 2013
Virüs Hastalıkları Nelerdir - Aids, Grip, Sarılık, Uçuk Hakkında Kısa Bilgi Genel Sağlık 21 Ekim 2012
Gripin Masum Kalmak İçin Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 8 Şubat 2012
Nezle Ve Grip Aynı mıdır? Genel Sağlık 20 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş