Grip Aşısı Uyarısı - Çocuklara grip aşısı yapılmalı mı ? - Kimlere Grip aşısı yapılmalı

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 29 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Grip Aşısı Uyarısı - Çocuklara grip aşısı yapılmalı mı ? - Kimlere Grip aşısı yapılmalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü, grip aşısıyla ilgili bazı uyarılar yaptı.
  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, sağlık koşulları uygun olan kişilerin en geç kasım ayına kadar grip aşısı yaptırmalarını önererek, "6 aydan küçük bebekler, yumurta yediğinde alerjik şoka giren tarzda alerjisi olanlar ve gebeliğin ilk 3 ayı içindekiler grip aşısı yaptırmamalıdır" uyarısında bulundu.
  Çom, sağlık koşulları uygun olan kişilerin en geç kasım ayına kadar grip aşısını yaptırmaları gerektiğini, kronik hastalıkları olanlara ise grip aşısını önermediklerini söyledi.

  Seraceddin Çom, gribin özellikle çocuklarda, yaşlılarda, kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyrettiğine, ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açabildiğine dikkati çekti.

  Çom, gripten korunmada en etkili yolun aşılama olduğunu belirten Çom, şunları kaydetti:

  "Grip aşısı grip salgını olmadan önce yapılması gereken bir aşıdır. Altı aydan küçük çocuklara yapılması önerilmeyen grip aşısı, grip hastalığının şiddetli veya ölümcül seyretme olanağı olanlar ve bu kişilerle sık sık teması olanlara önerilmektedir.

  Aşılanması önerilen gruplar ise 65 yaşından büyükler, astım ve diğer kronik solunum sistemi hastalığı olanlar, kronik metabolik hastalığı olanlar, hemoglobinopatisi olanlar, uzun süreli aspirin tedavisi alan bebek ve çocuklar, immünosupresif tedavi alanlar, HIV enfeksiyonu olanlardır.

  Yüksek riskli kişilere grip hastalığını taşıyacak ya da bulaştıracaklara da aşı yapılması önerilmektedir. Bunlar, sağlık personeli, kronik hastalık bakım üniteleri veya yaşlı bakım evlerinde çalışanlar ile evinde yüksek riskli kişi olanlar şeklinde sıralanabilir."

  Çom, bazı kişilerin grip aşısı yaptırmalarının sakıncasına dikkat çekerek, "6 aydan küçük bebekler, yumurta yediğinde alerjik şoka giren tarzda alerjisi olanlar ve gebeliğin ilk 3 ayı içindekiler grip aşısı yaptırmamalıdırlar" uyarısında bulundu.

  Aşının, grip mevsimi başlamadan önce uygulanması gerektiğine işaret eden Çom, "Koruyucu antikor düzeyi, aşı uygulandıktan sonra yaklaşık 2 hafta içinde oluşmaktadır. eylül, ekim en geç kasım ayında aşı yapılmış olmalıdır" dedi.

  Aşının içeriğinde Dünya Sağlık Örgütünce ilan edilen 3 tip grip virüsüne karşı koruyuculuğun söz konusu olduğunu ve grip aşısının soğuk algınlığından korumadığı gerçeğinin ise unutulmaması gerektiğini vurgulayan Çom, "Aşı tek doz olarak uygulanır. 8 yaş ve daha küçük çocuklar eğer ilk kez aşılanıyorlarsa, tam etkinin oluşması için en az bir ay ara ile iki doz aşı uygulanmalıdır. Yan etki olarak 1-2 gün süreyle aşı yerinde ağrı ve hassasiyet, ateş, halsizlik, baş ağrısı ve kas ağrıları görülebilir" diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Grip Aşısı Uyarısı Forum Tarih
Grip Aşısını Kim Bulmuştur, Grip Aşısını Bulan Bilim Adamı Kimdir? Bilim & Teknoloji 27 Kasım 2011
Hamilelikte Grip Aşısı ve Etkileri Nedir Gebelik ve Annelik 31 Ekim 2011
Grip Aşısının Zararları - Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? Genel Sağlık 30 Aralık 2010
Bebeklere Grip Aşısı Yapılır mı? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Ekim 2010
Kalp hastalarına özel grip aşısı yolda Genel Sağlık 18 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş