Gribal enfeksiyonlarda antibiyotik faydalı mı?

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Gribal enfeksiyonlarda antibiyotik faydalı mı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gribal enfeksiyonlarda antibiyotik faydalı mı?

  [​IMG]

  DENİZLİ (İHA) - Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Canural, çocuklarda gribal enfeksiyonların en fazla mevsim geçişlerinde görüldüğünü söyledi.

  Mevsim geçişleri döneminde dikkatli olunması gerektiğini belirten Ramazan Canural, çocuklarda ortaya çıkan şikayetlerin 2-3 haftaya kadar uzayabileceğini söyledi. Gribal enfeksiyonların mevsim geçişlerinde ısı farklarının çok olmasından kaynaklandığını ifade eden Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ramazan Canural, "Burun tıkanıklığı, kuruma, önce şeffaf sonra yeşilimsi hale gelen burun akıntısı, hafif ateş, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık, yorgunluk, eklem, kas ağrıları ve balgamlı öksürük gribal enfeksiyonların tipik belirtileridir" dedi.

  Viral bir hastalık olmasından dolayı gribal enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmanın bir faydası olmadığını anlatan Uzman Dr. Ramazan Canural, tedavinin şikayetlere göre yapılabileceğini söyledi. Bu durumlarda ateş düşürücü, ağrı kesiciler, vitamin takviyesi, buhar banyoları ve dinlenmenin önerildiğini anlatan Canural, şöyle konuştu: "Ateşin yüksek seyretmesi ve koyu burun akıntılarında şikayetler uzun sürerse antibiyotik kullanmak gerekebiliyor. Bunun dışında temel tedavi vücut direncini yüksek
  tutmaktan geçiyor."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gribal enfeksiyonlarda antibiyotik Forum Tarih
Grip ve Öksürük Gibi Enfeksiyonlardaki Viruslere Dikkat Genel Sağlık 11 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş