Gregor Mendel (Gregor Mendel Kimdir? - Gregor Mendel Hakkında)

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gregor Mendel (Gregor Mendel Kimdir? - Gregor Mendel Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gregor Johann MENDEL (1822–1884)
  [​IMG]

  Avusturyalı din adamı ve botanik bilgini Mendel, bitkiler üzerindeki deneyleriyle kalı*tım ya da soyaçekim yasalarını bulmuş ve çağdaş genetik bilminin öncüsü olmuştur.
  Mendel, Avusturya'daki Heinzendorfta bir köylü ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Brünn'deki bir manastırda önce keşiş, sonra rahip oldu. Ama çocukluğundan beri doğa bilimlerine duyduğu ilgiyi hiçbir zaman yitirmedi. Bu yüzden, manastırdan bir süre için aynlarak Viyana Üniversitesi'nde doğa bilimleri okudu ve öğrenimini tamamlayınca yeniden Brünn'e dönerek bir papaz okulunda ders vermeye başladı.
  Manastırın bahçesindeki bitkiler üzerinde tam 15 yıl boyunca yılmadan çalışan Mendel, bahçedeki bezelyelerin birçok yönden birbir*lerinden farklı olduğunu gördü. Bazıları kısa, bazıları uzun boyluydu; bazılan mor, bazdan beyaz çiçek açıyordu. Mendel, bitkilerdeki bu farklılıklara "karşıt özellikler" adını verdi.
  Daha sonra, bu değişik bezelyeleri birbirleriy*le çaprazlamak için, bir bezelye çiçeğinden aldığı çiçektozlarını, karşıt özellikteki başka bir bitkinin çiçekleri üzerine koydu. Böylece, uzun gövdeli bezelyeleri kısa gövdelilerle, mor çiçeklileri beyaz çiçeklilerle, yuvarlak ve düzgün taneli (tohumlu) olanları buruşuk tanelilerle çaprazladı. Çalışmalarını, yedi kar*şıt özellik grubundan bezelyeler üzerinde sürdürdü ve her özelliğin yeni döllerde nasıl ortaya çıktığını tek tek not etti.
  Bu uzun deneyler sonucunda, bitkilerdeki her özelliğin belirli yasalara uygun olarak yeni döllere aktarıldığını saptadı. Bugün Mendel yasaları olarak anılan bu kalıtım yasaları yalnız bezelyeler için değil, bütün bitkiler, hayvanlar ve insanlar için geçerlidir.
  Mendel, 1866'da yazdığı bir inceleme yazı*sında bu buluşlarını ayrıntılı olarak açıkladı; ama çalışmaları gereken ilgiyi görmedi. An*cak 1900'de, bitkilerdeki kalıtım yasalarını araştıran bilim adamları Mendel'in bu unutul*muş makalesini bularak okuduklarında onun çalışmalarının önemi ve değeri anlaşılabildi.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gregor Mendel (Gregor Forum Tarih
Gregor Mendel'in Kısaca Hayatı ve Çalışmaları Düşünürler-Filozoflar 7 Ocak 2014
Johann Gregor Mendel kimdir? Johann Gregor Mendel biyografi Düşünürler-Filozoflar 2 Ocak 2011
Gregor Mendel Düşünürler-Filozoflar 11 Mart 2009
Gregor Mendel- Gregor Mendel Kimdir?- Gregor Mendel Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 25 Ekim 2008
John Gregory Kimdir - John Gregory Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 13 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş