Gregor Johann Mendel Neyi Buldu?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gregor Johann Mendel Neyi Buldu? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gregor Johann Mendel Neyi Buldu ?
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Gregor Johann Mendel Neyi Buldu ?


  Gregor Johann Mendel (d. 20 Temmuz 1822 – ö. 6 Ocak 1884) kalıtım biliminin babası olarak anılan Avusturyalı bilim adamı ve rahip.
  Kalıtım biliminin öncüsü botanikçi, bitkiler üzerine yaptığı çalışmalarda, bir türün özelliklerinin kalıtım yoluyla sonraki kuşaklara aktarıldığını bulmuştur. Mendel'in öne sürdüğü ilkeler, 20. yüzyılın başlarında yapılan deneylerle doğrulandıktan sonra, kalıtım kuramının bütün canlılar için geçerliliği saptanarak, biyolojinin temel ilkelerinden biri haline gelmiştir.
  == Küçük yaşlarda bahçe işleriyle uğraşmaya başlayan , üniversite öğreniminden sonra bir din adamı olarak Moravya'da yaşamını sürdürdü. Bu arada bitkiler üzerinde pek başarıya ulaşamayan bazı incelemelerde bulundu.

  1854'te Brünn'e dönerek bir teknik lisede öğretmenlik yapmaya başladı. Daha öncede öğretmenlik sınavlarına girmiş ancak başarılı olamamıştı. 19. yy. ortalarında Darwin'in doğal ayıklanma kuramının yayıldığı sıralarda canlı bir türün özelliklerinin kendisini izleyen döllere nasıl aktarabildiği sorunu yeni bir yoğunlukla ortaya çıkmıştı.

  Biyoloji bilginleri özellikle bitkibilimciler harcadıkları çabalara karşın bu sorunu aydınlatamıyorlardı. Daha sonraları genetiğin babası olarak kabul edilecek Mendel, aynı sorunla ilgili deneylere 1858’de başladı ve araştırmalarının ancak 8 yıl sonra sonuca ulaştırabildi. Başarısı, incelediği konuya elverişli olan yönteminden kaynaklandı. Mendel bir yandan farkların az ve son derece belirgin olduğu bitki çeşitlerini (dev ya da cüce, düz ya da kırışık bezelyeler) ayırmayı öte yandan aktarılan özelliklere göre sayısal ilişkileri araştırmada istatistiğin henüz yerleşmiş bir bilim dalı olmadığı bir dönemde istatistik yöntemini benimsemeyi bildi.

  Bezelyelerle yaptığı deneylerde bitkinin uzun boylu ya da cüce, çiçeklerin ve yaprak koltuklarının renkli ya da renksiz, tohumlarının sarı ya da yeşil, düzgün ya da buruşuk olması gibi karşıt özelliklerden birini kuşaklar boyu taşıyan saf soylar elde etmeyi başardı. Ardından bunları kendi aralarında çaprazladı. Sonuçta gözle görülür ölçüde belirgin olan bu iki seçenekli özelliklerin saf soylar ile melez döllerde temel kalıtım birimleri aracılığıyla ortaya çıktığını ve her özellik için bir çift genin bulunduğunu öne sürdü.
  Mendel tüm bunları basit istatistiklerle değerlendirdi. Bu Mendel yasalarının temel ilkesi melez döllerin üreme hücrelerinde yarısı anadan yarısı babadan alınmış kalıtım birimlerinin bulunmasıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gregor Johann Mendel Forum Tarih
Johann Gregor Mendel kimdir? Johann Gregor Mendel biyografi Düşünürler-Filozoflar 2 Ocak 2011
Gregor Mendel'in Kısaca Hayatı ve Çalışmaları Düşünürler-Filozoflar 7 Ocak 2014
John Gregory Kimdir - John Gregory Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 13 Kasım 2011
Gregoryen Takvim - Gregoryen Takvim Nedir? Tarihi Bilgiler 19 Mart 2011
Beyaz Kraliçe Kitap Özeti - Philippa Gregory Kitap Özetleri & E-Kitaplar 1 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş