Green Terror (Aequidens rivulatus)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Green Terror (Aequidens rivulatus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Green Terror (Aequidens rivulatus)

  [​IMG]


  Latince Adı: Aequidens rivulatus

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika'nın yerel nehirleri.

  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul

  Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

  Yüzme Seviyesi: Orta

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler nisbeten daha büyük boydadır ve renkleri daha parlaktır. Erişkin boya geldiklerinde kafa yaparlar. Dişilere oranla daha ihtişamlı üst ve alt yüzgeçleri vardır. Bu ayrımları yavru balıklarda yapmak çok zordur.

  Üreme: Düz bir kayanın üzerine 400'e kadar yumurta bırakırlar. Yavrularını korurlar.

  Sıcaklık: 20-24°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 250lt

  Su Sertliği: Orta

  pH: 6.5 - 7.5

  Zorluk Seviyesi: 1

  Genel Yorum: Büyük akvaryumlarda bakıldığı taktirde rahat beslenebilecek sorunsuz bir balıktır. Küçük akvaryumlarda dar bölgede agresfilikleri artacaktır. Bazı yerlerde Blue Akara olarak pazarlanmaktadırlar, ancak Blue Akara daha farklı bir türdür. Yutabileceği boydaki balıklar için tehlikelidir,. Karma akvaryumlarda tek olarak bakılabilir; fakat burada dikkat edilmesi gereken yanındaki diğer türlerin boyutları ve akvaryum hacmidir. Bu balık hakkındaki şikayetler akvaryum hacmi genişletildiği zaman genelde sonlanır. Kendi türlerine karşı oldukça agresifdir. Diğer türlerle karşı, yem yeme zamanı dışında pek saldırganlık göstermez. Yem yerken isminin hakkını verir.


  Aktavist Yorumları: 1) Bu balık ne kadar agresif de olsa asla vazgeçemiyorum.Bir yıldır besliyorum çok Da aşırı bir agresifliği yok. Sadece bazen bir kaç dakika kovalayıp duruyor. Şu ana kadar tavsiye ederim.


  2) Yavru iken sorunsuz balıklardır fakat 10 cm boyuna ulaştıklarında agresiflikleri artmaktadır. Buna rağmen bakılması ve seyredilmesi mükemmel balıklardır. Yavrulama sonrası erkeğin dişisinden ayırılmasını tavsiye ederim yavrulama sonrası dişi yorgun düştüğünden çok fazla hırpalıyor ben bir dişiyi bu yüzden kaybettim. Bütün akvaryum severlere tavsiye ederim.

  3) 2 adet 15 cm green terörüm var. İlk başta alırken terör adından korktum. Ele saldırdığını bile duydum ama sonradan anladım ki benimkiler terör değil anti-terör, düşük ısıya dayanıklı renkleri ise başka bir balıkta yok. 100 cm ve üzeri bir akvaryumunuz varsa alın ama yinede güvenmeyin cikletlerin sağı solu belli olmaz. Sağlıklı balıklar.

  4) Arkadaşlar bende bu akara cinsinde bir çift yaşlı balık besliyorum ve üremeleri gerçekten çok basit . Sadece yapmanız gereken dişi ile erkeği tutturun, suyun ısısını ayarlayın, bir büyük küp koyun ve gerisini onlara bırakın. Yeme çok duyarlıdırlar. Yani akvaryumun yanından geçseniz peşinize düşüyor. ben yanında 60 70 tane minik sarı prenses besliyorum ve hiçbir şekilde birbirlerine agresif davranışlar göstermiyorlar.

  5) Küçük iken fazla bir problemi yok fakat 8cm+ olunca diğer (sert olmayan) balıkları kuyruklarından başlayarak yemeye başlıyor. Sert balıklardan oluşan (zebra,midas,arratus...)akvaryumda ise hiç problem olmadan yaşayabiliyor. Tavsiyem ya sert ya yumuşak cins balıklardan oluşan akvaryum kurulmasıdır.Sevgilerle...

  6) Aequidens rivulatus(Green Terror)... Bu isimden sonra fazla söze gerek yok. Tam bir avcı balık; elime bile saldırıyorlar. 5 adet var 25cm ile 10 cm arası. Çok fazla cesur ve çok sağlam bir balıktır. Herkese tavsiye ederim. Kavgacıdır, agresiftir, bölgecidir. Kötü su sartlarını tolere eder. Renkleri muhteşemdir.

  7) Benim green terror blue acara ile eş tutuyor. Yavrularını da aldım; ama ayırdıktan sonra gene kaybettim. Bu balıklar üreme dönemlerinde çok agresif oluyorlar. Başka tür balıklara karşı inanılmaz saldırganlaşıyorlar.

  8) Bu balık şimdiye kadar gördüğüm en hırçın en agresif balık türüdür. Bende 2 tane var; 450ltlik bir akvaryumda bütün balıklara rahatsızlık veriyor. Üstelik blue acara ile eş tutuyor.

  9) Bana göre çok sakin bir balık cichlidler arasında en beğendiğim balık diyebilirim. Çok fazla balık besledim; ama bu balık başka... Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Davranışlarıyla akvaryumda 'Ben asil bir balığım.' diyor. Yavruyken renkleri güzel olmaz; ama büyüdüğü zaman size muhteşem bir görüntü oluşturur.

  10) Almanya'da hiç tutulmayan bir balıktır. Soğuk sularda ısıtıcı olmadan rahat yaşar, 35cm boyutlarına ulaşıyor.

  11) Çok sevimli olmalarına karşın, beyaz prenseslerimi ve ahlilerimi aç kaldığında rahatlıkla yutabiliyor; ama yine de dediğim gibi çok sevimli ve bakılmaya değer bir balık. Herkese tavsiye ederim.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Green Terror (Aequidens Forum Tarih
Meselenin Kalbi Kitabı - Graham Greene Kitap, Resim ve Dergi 12 Aralık 2011
Eva Green Resimleri - Eva Green Fotoları Sanatçı-Ünlü Resimleri 9 Eylül 2011
Eva Green Kimdir - Eva Green Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 9 Eylül 2011
The Green Park Pendik Hotel Bilgileri Resimleri İstanbul Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 18 Haziran 2011
İki Nehir Kitabı - T. Greenwood Kitap, Resim ve Dergi 20 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş