Grand Theft Auto 4 - GTA 4 - Tanıtımı-Resimleri

'Oyun Haberleri' forumunda UquR tarafından 26 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Grand Theft Auto 4 - GTA 4 - Tanıtımı-Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Grand Theft Auto 4 - GTA 4 - GTA4 - Full indir - Oyun indir - Oyun Download
  [​IMG]


  Oyun Hakkında;

  Sürüm Adı ____ : GTA 4
  Rar Şifresi_____:
  Crack________ : Mevcut
  Dosya Türü ___ : Sanal Sürücü
  Upload Eden___:
  Part Sayısı ____: (200 MB)
  Açabilmeniz için önerdiğimiz program:
  Sistem Gereksinimleri;
  Minimum sistem özellikleri:

  Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 7900 / ATI Radeon X1900 veya daha iyi bir ekran kartı
  Ekran Kartı mb'ı: 256 MB
  Doldurduğu Alan: 16 GB
  İşletim Sistemi: Windows XP -Vista
  İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.8 GHz / AMD Athlon X2 64 2.4 GHz
  Ram: 1.5 GB RAM

  Normal sistem özellikleri:

  Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8600 / ATI Radeon HD 3870
  Ekran Kartı mb'ıı: 512 MB
  Dolduracağı Alan: 18 GB
  İşletim Sistemi: Windows XP -Vista
  İşlemci: Intel Core 2 Quad 2.4 GHz / AMD Phenom X3 2.1 GHz
  Ram: 2 GB RAM


  Oyun İçi Görüntüler;

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Oyun Bilgileri
  Bir oyun firması için kendi yaptığı oyunların seriler halinde olması çok önemlidir. Çünkü oyunun serisi demek başarı ve para demektir. Tabii ki her oyunun serisi başarılı olacak diye bir kuralda yok. Ancak Rockstar Games firması bu kuralı en iyi sürdüren firma olarak karşımıza çıkıyor. Piyasaya çıkarttığı Grand Theft Auto isimli oyun ile bir anda oyun dünyasını sallayan ve çılgınca oynanan bir serinin başlangıçını yapan Rocktar her geçen gün adını daha çok duyurdu. Şimdi her şeye en baştan bakalım. 1997 yılına gelene kadar oyunlarda tek düzelik hakimdi. Belli sınırlar çerçevesinde oyunlar oynanılır ve o sınırların dışına çıkılmazdı. Bu bir nevi oyuncuların özgürlüğünü kısıtlayıp istedikleri gibi davranmalarını da engelliyordu. Yeni ve farklı bir şeyler gerekiyordu, oyuncuların isteklerini karşılayacak ve özgürce hareket edebilecek bir oyun gerekliydi. Nihayet bir oyun firması 1997 yılında oyuncuların bu isteklerine cevap verebilecek bir oyun piyasaya çıkarttı. Çıkaran firma Rockstar Games, çıkardığı oyunun ismi de Grand Theft Auto idi.

  Rockstar Games’den biraz bahsedelim. Rockstar Games için az ama öz oyun çıkaran bir firma diyebiliriz. Çıkarttığı oyunlarda belli bir başarı yakalayarak oyun dünyasında belli bir konuma yükselmiş. Firmanın geçmişine baktığımızda son yıllarda adını sıkça duyurduğunu görüyoruz. Adının bu kadar duyulmasının sebebi ise, oyun dünyasında yeni devir açan oyun olan Grand Theft Auto'yu tüm dünyaya tanıtmasıydı. Bir oyunun ilk çıktığı günden itibaren, geçen yıllar sonunda bağımlılık ve hatta hastalık derecesine kadar olabileceğini kim bilebilirdi ki! o yüzden oyun dünyasında şöyle bir ayrım yapsak sanırım yanlış olmaz; “GTA öncesi ve GTA sonrası oyun dünyası”. GTA piyasaya ilk çıktığında bir anda oyunlar arasında farklı bir konuma ulaştı. Bunun nedeni, daha önce hiç bir oyunda görülmeyen özelliklerin bu oyunda olmasıydı. Koskoca bir şehirde istediğimiz her şeyi yaparak özgürce hareket edebiliyorduk. Serbestlik oyunun asıl amacını yansıtıyordu.

  Grand Theft Auto, Amerika ceza yasasından aldığı "Suç Simülasyonu" ismiyle suç işlemek üstüne kurulmuş bir oyundu. Bu yüzden sanal ortamda suç işlemek insanların oyuna olan ilgisini bir kat daha arttırmıştı. Rockstar Games bir nevi insanların egolarının tatmin etmek için gerçek hayatla birebir olan bütün olayları bir oyunun içine sağdırarak oyunseverlerin önüne sundu ve oyuncularda sunulan bu ikramı geri çevirmeyip GTA'yı hep popüler ve zirvede tuttular. 1997 yılından itibaren başlayan GTA efsanesi günümüze kadar hep zirvede kalarak devam etti.

  Rockstar Games’in geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayı tüm dünya soluksuz dinledi, çünkü yeni bir GTA oyunu duyurulacaktı. Yeni bir GTA demek kimilerine göre yeni bir yaş** demekti. Sonunda beklenen açıklama geldi ve GTA IV'ün PS3 ve Xbox 360 platformları için piyasaya çıkacağı duyuruldu. Ancak GTA IV'e geçmeden önce, GTA efsanesi nasıl başlamış ve nasıl gelişerek tüm dünya'nın oynar halde geldiği bir oyun olmuş bir bakalım. Kısaca çıkmış GTA oyunlarını bir incelemeyelim.

  Grand Theft Auto

  Oyunseveler ve oyun dünyası için 1997 yılı önemli bir oyunun başlangıç tarihi olmuştur. Grand Theft Auto ismiyle oyunsevelerin karşısına çıkan oyun bir efsanenin başlangıcı olarak tarihte yerini aldı. o dönemdeki oyunlara bakıldığında, GTA kendine özgü bir oyun olarak ayrılıyordu. Suç işlemek üzere kurulan oyunda bir şehirde canımız ne istiyorsa onu yapabiliyorduk. İstediğimiz gibi dolaşarak, bazen sokaktaki insanlara bazen de polislere dalıp dövebiliyorduk. Canımız araba çalmak istediğimizde, yolun ortasında durup arabayı durduktan sonra şoförü yaka paça aşağıya atarak arabayla kaçabiliyorduk. Kısacası şehri istediğimiz gibi karıştırabiliyorduk. Bu şekilde davranmak başka hangi oyunda vardı ki? Kendi egolarımız doğrultusunda vahşet ve suç sınırlarını GTA'da sonuna kadar zorluyorduk. Kuş bakışı kamerası ve sınırsız suç işleme özgürlüğu ise GTA kısa sürede oyuncularını kendine bağladı.

  Grand Theft Auto: London

  1997 yılında çıkan Grand Theft Auto'dan sonra yapımcılar GTA'ya hemen bir ek paket çıkarttılar. Ek paketin ismi; GTA London. Londra'dayız ve ilk oyunda yaptığımız bütün pis işleri burada da devam ediyoruz. GTA: London'da grafikler çok değişmemişti ancak yeni bir şehir, yeni silahlar, yeni görevler ve yeni arabalar bizleri bekliyordu. Suç işleme isteğimiz GTA: London'da da artarak devam etti. İlk oyundan çok satmasa da yine de oynanmaya devam edildi. Hal böyle olunca GTA bağımlılık haline gelip bir hastalık olma yolunda ilerliyordu.
  Grand Theft Auto II

  Oyunseverler GTA'dan artık yenilikler bekliyordu. Çok geçmeden beklentilerini karşılayacak GTA II piyasaya çıktı. Oyunda ki en önemli özellik, oyunun artık 3Dfx kartına da destek vermesiydi. Bunlar birlikte grafik motoru da değiştirilmişti. Hal böyle olunca daha güzel grafikler ortaya çıktı. Her taraf rengarenk ve cıvıl cıvıldı. Araç patlamaları ve sesler GTA II'de oluşan atmosferi daha iyi anlatıyordu. Her yeni GTA'da yenilikler olduğu gibi GTA II'ye de yenilikler geldi. Şehir büyüdü ve çete kavramı ortaya çıktı. Artık oyunda yalnız değildik. Yeri geldi çeteler için çalıştık yeri geldi çeteler ile karşı karşıya geldik. Silahların, görevlerin çeşitliliği artarak oyuna her geçen gün biraz daha bağlandık. Ayrıca GTA II ile birlikte seriye ordu ve FBI'da katıldı.  Grand Theft Auto III: Liberty City

  Haliyle yıllar geçip teklonoji ilerleyince oyunların kalitesi de arttı. 2002 yılına gelindiğinde GTA adına çok büyük bir adım atılmıştı. Grand Theft Auto III: Liberty City ile birlikte GTA, 2D'den kurtulup 3D'ye merhaba demişti. Çoğunluğun ortak fikri ise, GTA serilerinin en çok beğenilen oyunu GTA III: Liberty City olmuştu. Oyun artık uç boyutluydu, yani daha gerçekçi grafikler ve gerçek insan modelleri vardı. Ancak oyunun uç boyutluya geçmesi Rockstar açısında risk taşıyordu. Başarısız olma gibi bir durumla karşılaşabilirlerdi, ancak beklenen olmadı ve uç boyutlu GTA daha popüler hale geldi. Ayrıca artık oyun " uçüncü şahıs görüşüne " geçerek tamda GTA'ya uygun bir oynanış biçimi ortaya çıkmıştı. Oyunseverler kuş bakışı kameradan yeni bir oynanış şeklini yadırgamamıştı.

  Bunun yanında Liberty City'nin de çok büyük bir şehir olması oyun için farklılık yaratıyordu. GTA III ile beraber oyun artık belli bir senaryoya ve çizgiye bağlanıp, mafya ve çete ilişkileri oluştu. Mafyaların ve çetelerin verdiği görevleri yaparak hem adımızı duyuruyorduk hem de diğer mafya ve çetelerin dikkatini çekiyorduk. Düşmanımın düşmanı dostumdur mantığı ile diğer mafya ve çetelerden birlikte çalışmak için teklifler alıyorduk. Artık GTA vazgeçilmez tutku dolu bir oyun haline geldi.
  Grand Theft Auto : Vice City

  2003 yılında bu sefer GTA: Vice City çıktı. Her sene yeni bir GTA'nın çıkması oyuna duyulan ilgiyi kat kat arttırmıştı. Kendimizi Havai adalarında hissetiğimiz deniz, kumsal ve güneşin hiç eksik olmadığı bir şehirdi Vice City. 80'lerin havasını yaşatan oyun, kimilerine göre ilk oyundan daha güzeldi. Oyuna bir çok kalıcı yenilik geldi. Bunların ilki, Vice City'ye gelene kadar diğer GTA'larda yönettiğimiz ana karakterler konuşmayıp sadece verilen görevleri yaparlardı. Ancak Vice City'de bu durum değişerek, sürekli konuşan ve insanlarla diyalog halinde olan bir karakter geldi. Karakterimizin ismi; Tommy Vercetti.
  Vice City'yi de sağlam bir senaryo ile oynadık. Senaryoyu kısaca özetlemek gerekirse; Tommy, arkadaşlarına aşırı güvenmesinin sonucunda aldatılır. Yaptığı bir iş esnasında arkadaşlarının polise ihbar etmesi Tommy'yi yakalatır ve 15 yıl hapis yatmasına neden olur. Tommy hapisten çıktıktan sonra eski patronu Sonny Forelli ile görüşür. Hapis yatmasına neden olan işte kullanılan paralar Sonny'nin paralarıdır ve Sonny Tommy'den paralarını ister. Tommy'de paraları bulacağına söz verir ve motorcular, kübalılar ve gangsterler ile amansız bir mücadeleye girişir.

  Senaryonun sağlam olması bir tarafa Vice City'ye diğer GTA'larda olmayan bir sürü özellik eklenmiştir. Artık görevler daha detaylı olmuştu. Yeni arabaların yanı sıra helikopter, motorsiklet, deniz motoru ve uçak gibi bir sürü aracı kullanma şansını yakaladık. Ayrıca polis, taksi ve ambulans gibi araçları kullanıp o araçlarla görevlerde aldık. Daha bir çok özelliğin olduğu Vice City'de GTA serisinin unutulmazları arasına girdi.
  Grand Theft Auto: San Andreas

  GTA: Vice City'nin yankıları devam ederken Rockstar Games bombayı patlatıp 2004 yılında GTA: San Andreas'ı piyasaya çıkarttı. San Andreas Vice City'nin bir çok yönden daha gelişmiş haliydi. Artık şehir daha büyüktü, şehrin büyüklüğu dolayısıyla hareket alanımızda sınırsızdı. Bu sefer ki karakterimiz Amerikan tarzına uydurulup zenci olarak seçilmişti. Karakterimizin ismi; Carl Johshon. Oyunda kısaca CJ. deniyordu. GTA: San Andreas'da sağlam bir senaryo üzerine kurulmuştu. Senaryoyu kısacaca anlatmak gerekirse; CJ daha önce yaşadığı yer olan Los Santos'da bunalıma girer ve Liberty City'ye gider. Aradan 5 yıl geçtikten sonra CJ Los Santos'a zorunlu dönüş yapar. Çünkü CJ'in annesi ölmüş veya öldürülmüştü. CJ, annesinin katillerini bulmak için yemin eder ve macera başlar.

  Oyunun özelliklerime baktığımızda ilk dikkat çeken, artık denizde yüzebiliyorduk. Diğer GTA'larda denize girdikten kısa bir süre sonra ölüyorduk. Ancak San Andreas'da yüzüp hatta denizin diplerine dalıyorduk. San Andreas'da Vice City'de kullandığımız araçların yanı sıra daha gelişmiş araçlarda eklenmişti. F-16, Jetpac gibi araçların yanına paraşütte eklenmişti. Oyunun görevleri ve oyundaki ayrıntılarda dikkat çekiyordu. Oyunda şişmanlayıp sonrada spor salonuna giderek spor yapabiliyorduk, berbere gidip tıraş olabiliyorduk, giyim mağazalarına gidip kendimize kıyafet alabiliyorduk. Daha bir sürü özellik ile birlikte oynadık San Andreas'ı. Haritanın ve şehrin büyük olması görev zenginliğini de beraberinde getirdi. Artık GTA tedavisi olmayan ve bağımlılık haline gelmiş bir hastalıktı.
  Grand Theft Auto: Vice City Stories

  2006 yılında ise önce PSP’ye sonrada PS2’ye GTA: Vice City Stories çıktı. GTA: Vice City’nin biraz değişmiş versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz oyun Vice City’de geçiyordu. Silahlar, ilerleme yapısı, araçlar GTA: Vice City’de ki ile aynı, yalnız kahramanımız, görevlerimiz ve hikayemiz farklı. Oyunda Vin Vance’e adındaki kişiyi yönlendiriyoruz. Amacımız orduya katılmak, bunun için komutanımızdan aldığımız görevleri yaparak kendimizi kanıtlamaya çalışıyorduk. En sonunda uyuşturucu mafyasının içine girerek onların pis işlerini yapıyorduk. GTA: Vice City Stories’de kısıtlı sayıda yenilik olsa da yine popüler olmayı başararak zirvede kalmayı bildi.

  Gördüğümüz gibi 1997 yılında itibaren başlayan GTA efsanesi, yıllar geçtikçe gelişti ve büyümeye devam etti. GTA’yı insanlar bıkmadan usanmadan, gece gündüz demeden sürekli oynadılar. Oyunun fanları oyun için sayısız mod ve çeşitli çalışmalar yaparak GTA’ya duyulan ilgiyi bir kat daha arttırdılar. GTA artık öyle bir hal almıştı ki, insanlar GTA'yı gerçek hayatları gibi görmeye başladılar. Hatta GTA'dan etkilenerek çevresindeki insanlara zarar verenler bile oldu. İşin bir başka boyutu ise GTA bazı ülkelerde aşırı şiddet içerdiği için yasaklandı. Her ne kadar da yasakta konulsa GTA oynanılmaya ve büyümeye devam etti. Şimdi gelelim herkesin merak ve heyecanla beklediği GTA IV’e, bakalım yeni GTA’da bizi neler bekliyor.
  Liberty City’ye hoş geldiniz

  Rockstar Games GTA IV’u duyurduktan sonra herkes ilk ekran görüntülerini ve videosunu bekledi. Rockstar’da kimseyi fazla bekletmeden geçtiğimiz günlerde oyunun ilk resmi videosunu yayınlandı. Videoyu büyük merak ve ilgi ile karşılayan oyunseveler, GTA IV hakkında çeşitli yorumlar yaparak düşüncelerini dile getirdi. Videoyu kısaca anlatmak gerekirse; New York Liberty City’sindeyiz. Kocaman bir şehirde her taraf hareketli ve cıvıl cıvıl, insanlar bir koşuşturma içinde hareket ediyor. Gerçek dünyada olduğu gibi bir telaş var. Sonra Liberty City’deki binaların ve yerleşim yerlerini görerek, şehrin ne kadar modern ve gelişmiş olduğunu görüyoruz. Videodaki bir sahnede uzaktaki binaları görüyoruz, binaların güneşin etkisiyle hafif buğulu şekilde gözükerek ne kadarda gerçekçiliği olduğunu anlıyoruz. o müthiş manzaradan sonra oyunda yönlendireceğimiz karakter gözüyoruz, diğer GTA’lardaki karakterler ile karşılaştığımızda daha detaylı ve gerçekçi bir duruşunun olduğunu gözlemleyerek videoyu bitiriyoruz.

  GTA III’u oynayanlar Liberty City’yi bilirler. İşte GTA IV’de 2007 Liberty City’sinde geçeçek. Son derece modern ve gelişmiş bir biçimde karşımıza çıkacak 2007 Liberty City’si, GTA III’de ki Liberty City’den daha büyük ve daha ayrıntılı olacak. Ayrıntının dışında Rockstar Games gerçeklerine benzeyen 5 ayrı şehir inşa etmiş. İnşa edilen şehirlerin isimleri değiştirilerek oyuna aktırılan şehirler ise şunlar; Brooklyn kenti Broker’a, Manhattan kenti Algonquin’e, Queens kenti Dukes’a, Bronx kenti Bohan’a ve New Jersey kent ise Alderney’e çevirilerek oyuna aktarılmış. Oyunun haritası içinde San Andreas’dan küçük olacağı ancak detay bakımından oldukça fazla olacağı açıklanmıştı.
  Bekle beni Amerika ben geliyorum!

  Oyunda yönlendireceğimiz karakterin adı Niko Bellic. Doğu Avrupa’lı olan Niko, Amerikan rüyasını gerçekleştirmek için New York Liberty City’e göç etmiş. Ancak Niko’nun Amerika’ya bu ilk gelişi değildir. Daha önce bu şehirde oldukça lüks yaşantı sürerken bir anda her şeyini kaybettikten sonra şehirden ayrılmış. Kuzeni Roman tarafından tekrardan Amerika’ya gelmeye ikna edilen Niko, bu sefer Amerikan rüyasını gerçekleştirmek için temelli buraya yerleşmiş. Niko’yu ikna eden Roman ise çevresine yüklü miktarda borcu olan bir kişidir. Ayrıca oyunda Niko’yu destekleyen en önemli kişide Roman olacaktır.

  İlk önce karakter animasyonlarından bahsedelim. Daha önce çıkan GTA’larla kıyaslanıldığı zaman GTA IV’de karakter animasyonlarında büyük değişimler olacak. Karakterimiz Niko’nun yürüdükçe ve hareket ettikçe attığı her adımın ağırlığını hissedebileceğiz. Bu da gösteriyor ki animasyonlarda gerçekçilik ön planda. GTA IV’de değişime uğrayan bir unsurda yayalar olacak. Serinin önceki oyunlarına bakıldığında GTA IV’de yayalar daha gerçekçi olacak. Gerçek hayatta dışarıda gördüğümüz yayalar ne yapıyorsa GTA IV’deki yayalarda aynılarını yapacak. Bankta kitap okuyanlar, sigara içenler, mağazalara girip alışveriş yapanlar gibi bir sürü işlevleri yayalar yapacak.

  Rockstar, GTA IV’de karakter animasyonlarının dışında yeni animasyonları da göreceğimizi belirtmişti. GTA IV’de arabalar için yeni bir animasyon bizleri bekliyor olacak. Artık arabaların camlarını kırarak içeri girebileceğiz. Camı kırarkenki animasyon görülmeye değer olacakmış. Ayrıca araçların yoldaki tümseklere ve çukurlara verdikleri tepkilerde daha gerçekçi olup bizlere gerçekçi bir sürüş keyfi yaşatacakmış. Hatırlayacağınız üzere San Andreas’da uçaklar ve jetpack gibi araçlar sayesinde uçabiliyorduk. Ancak GTA IV’de uçak olmayacak. Rockstar Games bunun nedeni açıklayarak, sadece tek bir şehir olduğu için eğer uçak olursa bunun gerçekçiliği zedeleyeceğine inandıkları için oyunda uçak olamayacağını açıkladı. Fakat bu oyunda uçamayacağımız anlamına gelmiyor. Helikopter ve jetpack gibi araçlar sayesinde yine uçmanın keyfine fazlasıyla varacağız.

  Daha fazla özgürlük

  GTA’yı GTA yapan en büyük özelliğin sınırsız özgürlük ve serbestlik olduğunu giriş yazısında belirtmiştim. GTA IV’de özgürlük ve serbestlik diğer GTA’lara nazaran daha fazla olacak. Niko isterse dışarıdaki bir yaya ile konuşabileceği gibi cep telefonu sayesinde de insanlarla konuşabilecek. Cep telefonunun oyunda önemli bir yeri olacağını söyleyelim. Görevlerin çoğunu cep telefonu sayesinde alacağız. Ayrıca cep telefonunu sadece görev almak için kullanmayacağız, düşmanlara pusu kurmada yada bize pusu kurulacağı zaman haberleşmede cep telefonunun büyük yararı olacak. Yapımcılar oyundaki cep telefonunun dizayn bakımından gerçekten farksız olacağını ve gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da cep telefonunun sıkça kullanılacağını belirttiler.

  GTA oyunlarındaki emir komuta zincirini herkes biliyordu. Mafya babaları ve çete liderleri gibi büyük kişilerin verdiği görevleri yaparak adımızı duyurup yükselmeye çalışıyorduk. Ancak GTA IV’de kendimizi diğer insanlardan emir alan bir köle gibi hissetmeyeceğiz. Çünkü oyunda görev çizgisellik olmayacak. Tabii ki bu tür kişilerden alacağımız görevler olacak fakat istediğimiz zaman görevleri alıp yapacağız. Kısacası Liberty City’de daha özgür ve serbest olacağız. Ayrıca GTA IV’deki görevler daha gerçekçi, daha uzun ve çok daha çeşitli olacak. Bu çeşitlilik, görevlerin daha fazla farklı süreçte işlemesiyle kendini gösterecek.

  Oyun 2007 Liberty City’sinde geçeceği için oyundaki araçlarda yeni ve modern olacak. Rockstar, oyundaki arabaların yeni fiziklerle donatılacağını ve kameranın Liberty City'nin kalabalık trafiğinde daha iyi sürüş perspektifi yakalayabilmek için, arabaya daha da yaklaşarak arabalardaki detayların daha iyi görülebileceğini açıkladı. Özellikle kamera açısı oyuna farklı bir özellik kazandıracak gibi gözüküyor. Kameranın yeni açısı sayesinde sürücünün araba ile ilgili her detayı daha yakında görebileceğiz. Aynı zamanda da kamerayı çevirerek şehri yatay ve dikey olarak da inceleyebilme şansına sahip olacağız. Ayrıca oyunda araç çeşitinin de fazla olacağını açıklayan Rockstar her aracın kendine özel ayrıntıları olacağını da sözlerine ekledi.

  Daha fazla özgürlük

  GTA’yı GTA yapan en büyük özelliğin sınırsız özgürlük ve serbestlik olduğunu giriş yazısında belirtmiştim. GTA IV’de özgürlük ve serbestlik diğer GTA’lara nazaran daha fazla olacak. Niko isterse dışarıdaki bir yaya ile konuşabileceği gibi cep telefonu sayesinde de insanlarla konuşabilecek. Cep telefonunun oyunda önemli bir yeri olacağını söyleyelim. Görevlerin çoğunu cep telefonu sayesinde alacağız. Ayrıca cep telefonunu sadece görev almak için kullanmayacağız, düşmanlara pusu kurmada yada bize pusu kurulacağı zaman haberleşmede cep telefonunun büyük yararı olacak. Yapımcılar oyundaki cep telefonunun dizayn bakımından gerçekten farksız olacağını ve gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da cep telefonunun sıkça kullanılacağını belirttiler.

  GTA oyunlarındaki emir komuta zincirini herkes biliyordu. Mafya babaları ve çete liderleri gibi büyük kişilerin verdiği görevleri yaparak adımızı duyurup yükselmeye çalışıyorduk. Ancak GTA IV’de kendimizi diğer insanlardan emir alan bir köle gibi hissetmeyeceğiz. Çünkü oyunda görev çizgisellik olmayacak. Tabii ki bu tür kişilerden alacağımız görevler olacak fakat istediğimiz zaman görevleri alıp yapacağız. Kısacası Liberty City’de daha özgür ve serbest olacağız. Ayrıca GTA IV’deki görevler daha gerçekçi, daha uzun ve çok daha çeşitli olacak. Bu çeşitlilik, görevlerin daha fazla farklı süreçte işlemesiyle kendini gösterecek.

  Oyun 2007 Liberty City’sinde geçeceği için oyundaki araçlarda yeni ve modern olacak. Rockstar, oyundaki arabaların yeni fiziklerle donatılacağını ve kameranın Liberty City'nin kalabalık trafiğinde daha iyi sürüş perspektifi yakalayabilmek için, arabaya daha da yaklaşarak arabalardaki detayların daha iyi görülebileceğini açıkladı. Özellikle kamera açısı oyuna farklı bir özellik kazandıracak gibi gözüküyor. Kameranın yeni açısı sayesinde sürücünün araba ile ilgili her detayı daha yakında görebileceğiz. Aynı zamanda da kamerayı çevirerek şehri yatay ve dikey olarak da inceleyebilme şansına sahip olacağız. Ayrıca oyunda araç çeşitinin de fazla olacağını açıklayan Rockstar her aracın kendine özel ayrıntıları olacağını da sözlerine ekledi.

  Daha fazla özgürlük

  GTA’yı GTA yapan en büyük özelliğin sınırsız özgürlük ve serbestlik olduğunu giriş yazısında belirtmiştim. GTA IV’de özgürlük ve serbestlik diğer GTA’lara nazaran daha fazla olacak. Niko isterse dışarıdaki bir yaya ile konuşabileceği gibi cep telefonu sayesinde de insanlarla konuşabilecek. Cep telefonunun oyunda önemli bir yeri olacağını söyleyelim. Görevlerin çoğunu cep telefonu sayesinde alacağız. Ayrıca cep telefonunu sadece görev almak için kullanmayacağız, düşmanlara pusu kurmada yada bize pusu kurulacağı zaman haberleşmede cep telefonunun büyük yararı olacak. Yapımcılar oyundaki cep telefonunun dizayn bakımından gerçekten farksız olacağını ve gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da cep telefonunun sıkça kullanılacağını belirttiler.

  GTA oyunlarındaki emir komuta zincirini herkes biliyordu. Mafya babaları ve çete liderleri gibi büyük kişilerin verdiği görevleri yaparak adımızı duyurup yükselmeye çalışıyorduk. Ancak GTA IV’de kendimizi diğer insanlardan emir alan bir köle gibi hissetmeyeceğiz. Çünkü oyunda görev çizgisellik olmayacak. Tabii ki bu tür kişilerden alacağımız görevler olacak fakat istediğimiz zaman görevleri alıp yapacağız. Kısacası Liberty City’de daha özgür ve serbest olacağız. Ayrıca GTA IV’deki görevler daha gerçekçi, daha uzun ve çok daha çeşitli olacak. Bu çeşitlilik, görevlerin daha fazla farklı süreçte işlemesiyle kendini gösterecek.

  Oyun 2007 Liberty City’sinde geçeceği için oyundaki araçlarda yeni ve modern olacak. Rockstar, oyundaki arabaların yeni fiziklerle donatılacağını ve kameranın Liberty City'nin kalabalık trafiğinde daha iyi sürüş perspektifi yakalayabilmek için, arabaya daha da yaklaşarak arabalardaki detayların daha iyi görülebileceğini açıkladı. Özellikle kamera açısı oyuna farklı bir özellik kazandıracak gibi gözüküyor. Kameranın yeni açısı sayesinde sürücünün araba ile ilgili her detayı daha yakında görebileceğiz. Aynı zamanda da kamerayı çevirerek şehri yatay ve dikey olarak da inceleyebilme şansına sahip olacağız. Ayrıca oyunda araç çeşitinin de fazla olacağını açıklayan Rockstar her aracın kendine özel ayrıntıları olacağını da sözlerine ekledi.

  GTA: San Andreas’da bilindiği üzere yemek yiyip sonrada spor salonuna giderek spor yapabiliyorduk, ayrıca berbere gidip saçlarımızı kestirdikten sonra, giyim mağazasından kendimize kıyafet alabiliyorduk. Acaba GTA IV’de de aynı şeyler yapabilecek miyiz? Rockstar Games bu konuda net bir açıklama yapmadığı gibi açıkta bir kapı bırakıyor. Kim bilir belki San Andras’da yaptığımız bu işleri GTA IV’de de yaparız. Yine San Andreas’da olan kız arkadaşı edinme GTA IV’de de olacak. Oyuna eklenen bir özellikte, kahramanımız Niko artık telefon direklerine tırmanarak şehri kuş bakışı seyredebiliyor.

  Rockstar Games oyunun yapım aşamasında, eski polis şeflerinden ve emekli suç uzmanlarından da yardım aldı. Bu da gösteriyor ki, oyunda artık suçlu olmanın daha zor olacağı ve polisin bizi bir hayli zorlayacağı anlamına geliyor. Ayrıca ilk yüklemeden sonra, oyunda başka bir yükleme ekranı olmayacak. Bu, şehir dışı kısımlarına geçerken ve tersi için de geçerli. Dedikodulara göre oyunda sürpriz olarak, önceki GTA serilerindeki karakterleri GTA IV’de görebileceğiz. Rockstar bu konularda net açıklama yapmadığı için, dedikoduların ne kadar doğru olduğu tartışılır. Bakalım ilerleyen günlerde bu ve sır gibi saklanan diğer özellikler hakkında bir açıklama yapılır. Belki de Rockstar hiçbir açıklama yapmadan, oyuncuların bu özellikleri kendilerinin görmesini ister.

  Yeni nesil konsol pazarı

  Bilgisayarda GTA oyunları her zaman çok popüler olduğu gibi bilgisayar oyunları arasında GTA olmazsa olmazlardan olmuştur. GTA IV’ün dedikoduları yayılmaya başlayınca bilgisayar dünyasında bir hareketlilik yaşandı. Herkes her zaman ki gibi yeni GTA’nın bilgisayar içinde piyasaya çıkacağından emindiler. Çünkü GTA’nın hemen hemen bütün oyunları bilgisayara çıktığı için ciddi bir oyuncu kitlesi oluşmuştu. Ancak Rockstar Games dünyadaki bütün bilgisayar kullanıcılarını şoka uğratan açıklamayı yaptı. GTA IV sadece yeni nesil konsol dediğimiz PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için piyasaya da olacaktı. İlk başta çoğu bilgisayar oyuncusu buna inanmayarak, bir yanlışlığın olabileceğini düşündüler. Bu düşüncelerini yok eden açıklama, oyunun resmi videosunda açıklığa kavuştu. Videonun sonunda sadece PS3 ve Xbox 360’ın logoları bulunuyordu. Herkes inanamıyordu, Rockstar ciddi oyuncu kitlesi olan PC’yi nasıl olurda es geçerdi? Aslında bunun cevabını biraz teklonojiyi takip eden oyunseveler bileceklerdir. Artık yeni nesil konsol dediğimiz teklonoji devri hayatımıza girmiş durumda. Oyun firmaları da yeni oyunlarını bu devire uydurmak için yeni nesi konsollara çıkarmaya başladılar. Artık para ve ticaret konsollara yönelmeye başladı. Gittikçe büyüyen bu pazardan pay almak isteyen oyun firmaları da öncelikle maddiyatı göz önünde bulundurarak oyunlarını buna göre yapmaya başladılar. İşte Rockstar Games’de bu büyük pazardan pay almak için, GTA IV’u PS3 ve Xbox 360’a çıkartacaklarını açıkladı.

  PS3’ün ve Xbox 360’ın grafik kalitesi yüksek olduğundan, GTA IV’ün grafiklerinin de gerçekçi ve güzel olması kaçınılmaz oluyor. Yayınlanan videodan da gördüğümüzde gerçekçi grafikler ve ayrıntılar hemen dikkat çekiyor. Olağanüstü şehir manzarası, gökyüzü efektleri ve binaların uzaktan buğulu gözükmesi gerçekçilik anlamında bütün hisleri verecek. Işıklandırma, gölgelendirme ve -Yasak- olayları konusunda da Rockstar baya iddalı olduğunu açıklayarak bizlere daha gerçekçi ve zevkli bir GTA’nın beklediğini açıkladı. Rockstar oyunun sesleri konusunda da oldukça iddalı. Gerçek bir şehirde olması gereken bütün sesleri GTA IV’de duyacağız. Her sesin farklı olacağını vurgulayan firma, oyundaki seslendirmelerinde özenle hazırlandığını belirtti. Bununla birlikte GTA’yı GTA yapan bir unsurda oyun müzikleri olmuştur. Rockstar GTA IV’de de oyun müzikleri konusunda çok özenli davranmış.

  Efsane geri dönüyor

  Yeniliklerin ardı arkası kesilmediği GTA IV’de, çoklu oyunculu modu da bizleri bekliyor olacak. Bu konudaki açıklamayı Rockstar’ın kurucuları ve GTA’nın yaratıcılarından Dan House yaparak; GTA IV’ün çoklu oyunculu olarakta oynanabileceğini açıkladı. Ancak bu devasa online şeklinde olmayıp, tek kişilik ilerlemeli bir çoklu oyunculu modu olacak. Oyun PS3 ve Xbox 360’a iki farklı versiyon olarak piyasada çıkacak, fakat iki versiyon arasında benzerliklerinde bulunacağı ve oyunun Xbox 360 versiyonu için indirebilir içeriğin sunulacağı açıklandı.

  Her yönden diğer GTA oyunlarından farklı olacak GTA IV’de sınırsız yenilik bizleri bekliyor olacak. Daha fazla özgürlüğün ve serbestliğin tadına varacağımız oyunda, kendimizi gerçek bir şehirde hissederek ona göre gerçek bir hayat yaşacağız. Artık GTA IV için geri sayım başladı. 16 Ekimde piyasada olacak oyun hakkında edindiğimiz bilgiler şimdilik bu kadar. Uykusuz gecelere merhaba diyin, çünkü GTA efsanesi daha fazla yenilik ve içerikle geri geliyor.

  Oyun Hileleri;


  Rapidshare Bağlantıları ;
  [​IMG]

  [​IMG]

  OYUNUN KASIM SONU CIKMASI BEKLENIYOR.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Grand Theft Auto Forum Tarih
Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony Hileleri Oyun Hileleri 18 Haziran 2011
Grand Theft Auto Vice City Guide Oyun Hileleri Oyun Hileleri 14 Aralık 2010
Grand Theft Auto IV Oyunların Tam Çözümü 4 Temmuz 2010
Grand Theft Auto Demo Oyun indir yükle Demo Oyun İndir 24 Şubat 2010
Grand Theft Auto IV Hileleri Oyun Hileleri 19 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş