Grafik Tasarıma Nasıl Başlamalıyız?

'Grafik ve 3D Tasarım' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Grafik Tasarıma Nasıl Başlamalıyız? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Grafik Tasarıma Nasıl Başlamalıyız?


  Grafik tasarımcı olmak eğlenceli ve zevkli olmakla beraber piyasa şartlarına uyum sağlamak adına bir altyapı ve bilgi ihtiyacı oluşturmaktadır. Altyapı derken; Tasarım yeteneğinde bahsediyoruz. Gördüğünüzü yorumlamak ve bu yorumu sunmak. Yetenekten kasıt budur. Bu sebeple grafik tasarımcısı olmak isteyen arkadaşların ilk aşamada yapmaları gereken şey, nesneleri bir bütün olarak algılama metodundan sıyrılıp, parça parça anlama metoduna geçmesidir. Mesela bir orman resmine bir bütün olarak baktığınızda karşınzıdaki manzara sadece ağaçlar ve yeşil renktir. Ama resime parça parça bakarsanız, bu sefer karşınıza ağaçlar, kuşlar, yapraklar ve hatta yerde dolaşan küçük böceklere kadar görebilirsiniz. Ne kadar fazla detayı görürseniz tasarımı o denli çok anlayabilir ve analiz edebilirsiniz, ne kadar çok anlarsanız grafik tasarım kapasitenizde o kadar genişler. Konuyla ilgili bir olayı örnek vererek konuyu pekiştirebiliriz;

  “Bir süre önce bir siyasi partinin genel merkezine ziyarette bulunmuştuk. Görevliler merkez binasını gezdirerek bizlere siyasi parti hakkında bilgi veriyordu. Bir ara arkadaşlarımızdan birinin gözü duvarda yeralan bir resime takıldı. Siyasi partinin bir stadyumda yapılmış bir mitinginden alına bir görüntü vardı. Fotoğraf büyütülerek çerçeve asılmış ve parti duvarını süslüyordu. Arkadaş resime bakıyor ama resimde grafik tasarımı açısından ters giden bir şey olduğunu söylüyordu. Resime dahada yakınlaşarak daha dikkatlice incelemeye başladı. Ve nihayet sorunu buldu. Stadyumda bulunan insanların görüntüleri çoğaltılarak stadyum içine dağıtılmış ve böylece kalabalık bir miting görüntüsü oluşturulmaya çalışılmıştı. Çok profesyonelce yapılmış bir tasarım çalışmaydı. Ama bu detay arkadaşımızın gözünden kaçmadı.”

  İşte biz buna tasarımcı gözü diyoruz. O yüzden grafik tasarımcısı olmak isteyen arkadaşların bu bakış açısına sahip olarak nesneleri daha derinden analiz etme kabiliyetlerini geliştirebilirler.

  Grafik tasarım eğitimine başlamadan önce ; Grafik tasarımcısı olmanın ikinci unsurunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Grafik tasarımcı olmanın önemli ikinci unsuru bilgidir. Bu bilgi teknik anlamda tasarım ile ilgili yazılım ve donanımları kullanabilme bilgisidir. Grafik Programlarını kullanabilmek bu noktada çok önemlidir. Aşağıda konu ile ilgili yazılımlar hakkında bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgileri okuyarak grafik programları hakkında ön bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazılımları çizim programları (vektörel tabanlı) ve imaj düzenleme programları ( pixel tabanlı) olarak ayırıyoruz.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Grafik Tasarıma Nasıl Forum Tarih
Türkiye'de Çağdaş Grafik Tasarıma Toplu Bakış Grafik ve 3D Tasarım 29 Kasım 2008
6.Sınıf İstatistikler ve Grafikler Konu Anlatımı Video izle Eğitim Videoları & Flash ve Slaytları 29 Ekim 2012
7.Sınıf Doğru Grafikleri Konu Anlatımı Video izle Eğitim Videoları & Flash ve Slaytları 29 Ekim 2012
Erozyonun Coğrafik Önemi - Erozyonun Önlenmesi Doğa ve Bitkiler 2 Nisan 2012
Grafiklerin Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 15 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş